עידו רזון 21712
החלל עימו אני מתייחד הערב הוא חברי הטוב עידו ז"ל.
עידו רזון 21724
המחשבה על עידו כעל "חלל מערכות ישראל" נורא מוזרה לי. כשעדי הציעה לי לפני כמה ימים ללכת לקבר שלו ביום הזיכרון, בכלל לא הבנתי על מה היא מדברת. מה הקשר? מה בין עידו לבין יום הזכרון? עידו היה חייל?

בעיני, לפחות, עידו היה הרבה דברים אחרים לפני שהוא היה חייל, דברים חשובים יותר וטובים יותר. העובדה שהוא לבש מדים ביום מותו לא מקשרת אותו, בשבילי לפחות, לאבל הלאומי הרשמי של היום הזה.
חללי צה''ל, לא רק 'מערכות ישראל' 21746
מצד אחד, אני מבין את דבריך: עידו לא מתיישב עם מיתוס הגבורה. הוא לא היה לוחם עז שנהרג בקרב.

אבל הוא היה חייל צה"ל שנהרג בזמן שירותו. אירוניה כואבת: בחייו, הוא דיבר פעם על חיילים "רגילים", לא לוחמים, שנהרגו במהלך שירותם מסיבות שונות ונדמה כאילו הם מוזנחים ביום האבל הלאומי.

אני מאמין שרובם של חללי צה"ל, אנשי סדיר ומילואים, קרביים וג'ובניקים, שנפלו בקרב או נהרגו בתאונת דרכים במהלך שירותם, היו הרבה דברים לפני שהיו חיילים, דברים חשובים יותר וטובים יותר. ובכל זאת, יום האבל הרשמי הזה הוא גם עליהם.
ונפגעי פעולות האיבה גם 21750
לפני שנה או שתיים, כמדומני, הוכנסו גם נפגעי פעולות האיבה (כאלה שלא נמנו על מערכת הבטחון) תחת המסגרת של יום הזכרון. נדמה לי שהדבר מתקשר לדיונים שהתנהלו מעל דפי ''האייל'' לאחרונה בדבר ''חוקי המשחק'' של המלחמה, והמעמד השונה של חיילים לעומת ''אזרחים''. מבלי לשפוט את ההחלטה, נדמה לי שהיא מהווה הד לתפיסה ציבורית שפחות ופחות מבחינה בין חיילים לבין מי שאינם חיילים, ומתייחסת לפגיעה בשתי האוכלוסיות באופן דומה.
ונפגעי פעולות האיבה גם 22217
אבחנה חדה וחשובה, שעוד ייתנו עליה את הדעת בעתיד, כשילמדו את התקופה הזו.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים