מופע האימים של החמאס 217786
עם חלקי גופות החיילים המוצגות לראווה.
ולפני שבוע- וידוא הריגה מטווח אפס, בראשן של ילדות.

מישהו פה רוצה להשוות את זה למשהו שישראל עשתה?
לנדוור? לדרמן? מישהו??

כי לדעתי,שום דבר שמדינת ישראל עשתה או עושה לא מתחיל אפילו להשתווה לברבריות הזוועתית הזאת.
ואם אלה המנהגים הנפוצים במזרח התיכון, אני מאוד לא רוצה להשתלב בו.

זהו.
מופע האימים של החמאס 217790
מופע האימים של החמאס 217792
כן, ו..?
מופע האימים של החמאס 217793
מי שזו תגובתו על רצח של ילד בן 13,אין הבדל בינו ובין החמאס.
שמחת בית המטבחיים 217795
רצח?
רצח זה כשהורגים מישהו בכוונה. את הילד הזה לא הרגו בכוונה.
ובטח שלא שמחו בחלקיו.
שמחת בית המטבחיים 217803
מי שגוזר גזר דין מות על אדם אחר ללא משפט,והורג במהלך ביצוע גזר הדין ילד בן 13 הוא רוצח.
את הילד הרגו כחלק משיטה מתוכננת.
יש יהודים ששמחים על הנקמה.
אדוני פציפיסט? 217805
גבירתי צדקת? 217810
לא, אבל אמי ז''ל היתה 217811
שמחת בית המטבחיים 217812
ממתי עורכים משפט לחייל אוייב בזמן מלחמה (אלא אם הוא נפל בשבי, במקרה)?
שמחת בית המטבחיים 217815
אם הוא נפל בשבי, במקרה, לא עורכים לו משפט אלא מעניקים לו מעמד של שבוי מלחמה. אם הוא חשוד בביצוע פשעי מלחמה, או אז אתה צודק.

פציפיסטים מסויימים מכנים כל פעילות מלחמתית שעלולה לעלות בחיי אדם ''רצח''. לכן שאלתי את האלמוני אם הוא נמנה עליהם.
שמחת בית המטבחיים 217857
אנשים מסויימים מכנים הרג תרנגולות "רצח" ודווקא מזה אתה מתפלא?
שמחת בית המטבחיים 217821
אתה כותב בתוך מקלט?
שמחת בית המטבחיים 217822
למה אתה שואל?
שמחת בית המטבחיים 217835
כי יש מלחמה
שמחת בית המטבחיים 217876
אני חושש שהתפיסה שלך את החיים במדינה תחת מלחמה שגויה להפליא. במיוחד כשלאוייב אין יותר מדי מטוסים...
שמחת בית המטבחיים 217827
ביתו הוא מבצרו.
מופע האימים של החמאס 217794
כן, זהו בדיוק. את לא חייבת לאכול אצלם חומוס, או לבנה (בכל זאת, הם מאפרים פנימה), אבל יותר מכך - רצוי מאוד לא לאמץ את הנורמות שלהם - אפילו לא כקנה מידה.
מופע האימים של החמאס 217819
אז "אסור להשוות"?
מופע האימים של החמאס 217837
אסור? מותר. אני רק שואף(1) שההשוואה תהיה מופרכת.
הטענה שאם החמאס הוא 8 בסולם אדולף, אזי אנחנו בקושי 2, היא טענה מקוממת (אותי). אין בה כדי להצדיק ולו את מותו של אדם אחד אשר ניתן היה למונעו. העובדה שהחמאס נמצא גבוה מעלי על הסולם אינה משנה את העובדה שגם אני על הסולם.
___
(1) "הבחירות שלנו, הארי, הן שמגלות מי אנחנו באמת - הרבה יותר מאשר היכולות שלנו." (ג'יי קיי רולינג, הארי פוטר וחדר הסודות, נוסח עברי גילי בר-הלל.)
מופע האימים של החמאס 217841
(1) מי אמר להארי?
מופע האימים של החמאס 217842
זאת אמירה של ג'יי קיי רולינג, אבל היא שמה אותה בפיו של אלבוס דמבלדור.
מופע האימים של החמאס 217854
רק להבהיר: אני לא אומרת שזה "בסדר" להיות בדרגה 2 על סולם הזוועה מפני שמישהו אחר נמצא בדרגה 8. ברור שהשאיפה צריכה להיות- שלא להימצא בכלל על הסולם הזה.

ני רק יוצאת נגד מי שמעמיד פנים שאם אתה על 2, ומישהו אחר על 8, אז אין הבדל ביניכם.

זה קו מחשבה מעוות, וגם מסוכן. שהרי ברור, שבעוד שאלה שטוענים שאין הבדל מתכוונים (כנראה) להוריד אותך לגמרי מסולם הזוועה, המסקנה יכולה להיות גם הפוכה- מפני שאם אין הבדל, אז למה לא לעלות בסולם עד למעלה, ל-‏10?
אם הרג ילד בן 13 כתוצאת לוואי, עצובה ככל שתהיה, של נסיון לפגוע בחמושים הוא בדיוק אותו דבר כמו לגשת לחלון רכב הפוך, ולירות שני כדורים מטווח אפס בראשה של כל אחת מארבע הילדות שבתוכו- אז היי, בוא נהרוג את כל העזתים אחת ולתמיד, בהפצצה אווירית גדולה אחת, וככה לא יהרגו לנו עוד חיילים בכניסות קרקעיות לשם. והאשמה היא הרי אותה אשמה...
מופע האימים של החמאס 217924
מעוות ומסוכן כמו קו המחשבה,שבגלל שאנחנו לא יורים שני כדורים מטווח אפס בראשה של כל אחת מארבע הילדות,מותר לנו להרוג ילדים בני 13 כתוצאה משמוש בטכנולוגיה מתקדמת.
שהרי מוסריות ההרג היא תוצאת לואי של סוג הטכנולגיה שהשתמש בו הרוצח.
מופע האימים של החמאס 217937
לא. "מוסריות ההרג" היא /לא/ "תוצאת לוואי של סוג הטכנולוגיה".

קודם כל, בוא נבהיר דבר אחד: הביטוי "מוסריות ההרג" הוא אוקסימורון. אין הרג מוסרי. אבל יש הרג שהוא מוצדק בנסיבות מסויימות, בסוג צדק של "לא מוסרי, אבל הכרחי".

אפשר להתווכח על הנסיבות, ומתי ההרג הזה הוא באמת הכרחי, ומתי לא. ואין ספק שגם נעשו טעויות בחישובי ההכרחיות, ובביצוע. אבל בגדול: הרג שבא למנוע הרג יותר גדול- הוא הכרחי. ואם חפים מפשע נפגעים במהלכו- זה רע, אבל זה לא רצח.

רצח הוא הרג חפים מפשע בכוונה, /טיווחם-הם/ כמטרה בפני עצמה. ואם אתה עוד יכול [אולי, ורק אם אתה ממש מוכרח]לטעון שמתנחלת היא לא חפה מפשע (למרות שאני מניחה שגם אתה היית לפחות /ממצמץ/ לפני שהיית יורה לאשה הרה בראש), הרי לא תטען שארבעת בנותיה גם הן "מתנחלות", ולכן (לשיטתך) פושעות.
ברגע שאתה /מטווח/ חף מפשע כדי להורגו- זה רצח. ולא משנה אם זה מתבצע עם אבן-קלע, כדור בראש, פצצה באוטובוס, או טיל. הטכנולוגיה לא משנה פה בכלל.
לעומת זאת- אם אתה משכים להרוג מישהו שאחרת יהרוג אותך, וכתוצאת לוואי נפגע חף מפשע- זה לא רצח. ושוב: לא משנה אם חיסול המחבל הוא בטיל, פצצה, או בלוק ענק שאתה זורק לו על הראש ברגע הנכון. הטכנולוגיה לא מעלה ולא מורידה מבחינה זו.

הרג ילד שהיה בסביבת מכונית-מחבלים שטווחה- אינו רצח.
הרג ילדים כדי להרוג אותם עצמם, מפני שהם מתנחלים, ישראלים, יהודים, או כל דבר אחר- זה רצח. ואם ישראלי ייצא ויהרוג את הילד הערבי הקרוב ביותר בשל ערביותו- אז זה יהיה רצח.

על כן: לא הטכנולוגיה היא המדד ל"רצח", אלא הכוונה.

ולחוד: תגובתי מאתמול מתייחסת גם, ובעיקר, לברבריות השופעת של שכנינו, שהולך ונראה שהיא תופעה די קבועה אצלם, ולא מקרה חריג פה ושם. נראה לי שהעם הערבי נתקע בהתפתחותו המוסרית אי שם בימי הביניים המוקדמים. ואני אומרת זאת כאבחנה [אד הוק, ועד יתברר הלאה מה יש לנו כאן מתחת לאף כל השנים האלה, ואנחנו לא ידענו], ולא כשיפוט לשמו. יחס לגופות, שלך ושל האוייב, הוא בעיניי אינדיקטור טוב [אם כי לא יחיד], לשלב ההתפתחות התרבותית שבו נמצאת חברה זו או אחרת. והולך ומסתמן יותר ויותר, שהערבים‏1 הם חברה פרימיטיבית במובן הכי רע של המלה.

1 "ערבים", ולא "פלסטינים", מפני שסצנות דומות של התעללות בגופות נראו כזכור גם בפלוג'ה לפני כמה שבועות.
לא בדיוק אבל בערך בים בם בום 218036
ההגדרה "ערבים" לא בדיוק נכונה.

בחלק גדול של העולם המוסלמי ישנה נטייה מתחזקת והולכת של התנערות מאחריות לכל מעשה המתבצע על ידי מוסלמים ע"י אימוץ תפיסת הקרבן.
האחראים למעשה יהיו תמיד הכופרים, הם אחראים למצב בו שרוי האיסלם ולכן הם הנושאים באחריות למעשים המבוצעים ע"י מוסלמים במטרה 'להשתחרר' מעול הכופרים.

זה התחיל עם הכיבוש המונגולי שגדע את השאיפות הפרסיות להתפשט לצפון מזרח אסיה, המשיך במעצמות המערב אירופאיות אשר השתלטו על הסחר הימי, האימפריה העותומנית אשר ניסתה לקדם רפורמות בשטחה, האימפריאליזם המערבי של המאה ה 19 וה 20 והיום זה בעיקר היהודים ואמריקה.

לפני כשבוע דווחו על פאתווה מבית היוצר של אל סאדר המתירה הרג של כל אדם מערבי בעיראק ומאפשרת לכל עיראקי אשר ישבה חיילת זרה להחזיק בה.
זו דוגמא טובה שממחישה את הקפאון התרבותי והמוסרי השולט במדינות האיסלאם. בשנת 1855 ניסו התורכים לקדם רפורמות ברחבי האימפריה. כאשר הציעו לשלטון הסעודי המקומי לבטל את הסחר בעבדים זו הפאתווה שהם קיבלו:
"...with such proposals the Turks have became infidels. Their blood is forfeit and it is lawful to make their children slaves"
נשמע מוכר?

קחי בחשבון שאנחנו מדברים על תרבות אשר במשך מאות שנים היתה דוגמא כמעט מושלמת לדרך בה המשטר מתייחס למיעוטים. אותה תרבות ערבית שבמהלך המלחמות אשר ניהלה באירופה הכתיבה קוד התנהגות אצילי בעוד האירופאים אונסים את הנשים של השבט השכן...

הבעיה היא שלאור האירועים האחרונים אין שום אינדיקציה שהתופעה תדעך, להפך.
בזמן שארצות הברית מנהלת מלחמה בעיראק היא מטפחת משטרים ערביים אשר מייצרים את הבן לאדנים הבאים.
שלא כמו מדינות אחרות בעולם אשר סובלות מסנקציות אמריקאיות בשל פגיעה בחופש הפרט, ממשלות כמו מצרים וסעודיה שומרות על כסאן תחת מטריה אמריקאית.
בו בזמן אותן ממשלות כורתות ברית עם הממסד הדתי הפונדמנטליסטי על מנת להבטיח את תמיכת הרחוב.
למה הרחוב לא מבסוט את שואלת?
כי האבטלה מגיעה לשלושים אחוזים, זכויות האדם לא קיימות ובעידן האינטרטן הממשלה כבר לא יכולה להסתיר שבמקומות אחרים מותר לאשה לנהוג וצעירים עם פוטנציאל מוצאים עבודה וכבוד עצמי.
אז במקום רפורמות שיסכנו את המשטר כדאי לתת למולות אוטונמיה על החינוך כל עוד הם מבטיחים להפנות את הזעם החוצה.

זה לא מקרה שאף מתאבד לא הגיע מהודו למשל שם יש את אחד הריכוזים המוסלמים הגדולים בעולם.
מדינה כמו בנגלדש שיכולה בקלות להמשיך לדשדש במיץ של הזבל בעודה מאשימה את כל העולם ואחותו מעבירה בעשור האחרון סדרה של רפורמות ובמטה קסם הכלכלה המקומית מטפסת בצורה קבועה ובריאה.
בסעודיה ההכנסות לנפש איבדו חמישים אחוז מערכם בעשרים השנה האחרונות.
תוסיפי לזה שיותר משלושים אחוז מהאוכלוסיה במדינות המזה"ת היא מתחת לגיל עשרים, צעירים אשר לומדים במוסדות החינוך הממלכתיים כי יש להלחם בכל כופר, צעירים אשר בעוד מספר שנים יגלו שאין להם אלטרנטיבה חוץ מלשחק שש בש במהלך היום ומידי פעם ללכת למסגד.
מה קיבלת?
חוץ מכאב ראש לאור הניסוח הגמלוני שלי, קיבלת הון עצום של כח אדם אשר כועס עלייך ומשעמם לו.

זה מזעזע ומחריד לראות את הזוועות האלו אבל צריך להבין שאם ארצות הברית תמשיך להלחם בעיראק אבל במקביל לעשות עסקים כרגיל עם פאהד הרי שהיא מכשירה בעקיפין את הדור הבא של חוטפי המטוסים ומשספי הגרונות.
מופע האימים של צהל 218045
5 פלסטינים הרוגים בחפושי גופות.
זה המוסר היהודי החולני,להרוג פלסטינאים בעבור גופות של יהודים.ואחר כך להתלונן על הברבריות של האויב.

החיסולים של הגנרלים שלך מתבצעים ללא משפט,ללא בקרה וללא ביקורת.אם את מוכנה לאכול סיפורים של גנרלים ישראלים על הרג שבא למנוע הרג יותר גדול,ללא ביקורת זה בעיה שלך.
זאת שיטה רצחנית.
מופע האימים של צהל 218051
אני מבין שהפלסטינאים שנהרגו פשוט יצאו לעשות קניות בשוק, ובמקרה עברו ליד חלקי גופה. עוד לפני שהספיקו לטלפן לסהר האדום כדי שידאג להעביר אותה לישראל, קלגסי הצבא הישראלו-נאצי ירו בהם לתיאבון ורקדו על גויותיהם המרוטשות. ב"מבט" יראו הערב תמונות, יהיה אחלה.

אגב, למה הגנרלים הם יותר של אסתי מאשר שלך? אתה לא אזרח ישראלי?
מופע האימים של צהל 218059
עזוב, אתם הציונאצים זה תמיד אותו הדבר איתכם. כמו הטבח הנורא שביצעתם במצרים התמימים שחיפשו פטריות בשדות נגבה ויד מרדכי, והרצח הברוטאלי של הסורים המסכנים שפיספסו את הפניה בצומת צמח, ושחיטת הירדנים על גבעת התחמושת בשנתם, ו..., ו...

אז ירו עליכם קצת. אז מה? בשביל זה צריך להרוג?
מופע האימים של צהל 218068
אני מבין שמחפשי הגופות מגיעים עם טנקים ומסוקי קרב, כחלק מן הסיוע ההומניטרי שהם מגישים לתושבים.
הם גם דופקים יפה בדלת,לפני שהם הורסים את הבתים, שבהם הם מבצעים חיפושים.

אני אזרח העולם.
אזרח העולם 218071
יופי לך.
אזרח העולם 218109
צ'מע, זה באמת יפה שיש מקום שהוא מרגיש שייך אליו. אם המאדימים מתקיפים, הוא בטוח מתגייס עם אש בעיניים.
(אבל עדיין תמיד יהיה מי שיכנה אותו טרהנאצי).
אזרח העולם 218111
מה אתה הופך אותו לשוביניסט פלנטרי קטן? הוא אזרח ה*עולם*, ורק אם נותקף ע"י מישהו מאחד היקומים המקבילים של אוורט-ווילר נוכל לצפות ממנו לסולידריות לוקאלית.

(אבל עם הניק שלי, אני האחרון שיכול להעביר עליו ביקורת)
מופע האימים של החמאס 218219
הריגה של פצצה מתקתקת (מחבל מתאבד שכבר נמצא עם החגורה עליו) הוא לא רק הרג מוסרי, הוא מוסרי בעליל.

ואני לא מתכוון בכלל להתווכח על ערכי מוסר כל כך בסיסיים.
מופע האימים של החמאס 218230
איפה הפצצה המתקתקת?
אתה לא מסוגל להתוכח על משהו שאין לכך.
מופע האימים של החמאס 217847
היום אני מוצאת את עצמי חושבת כמו אסתי - בסי.אן.אן אמרו לפני חצי שעה ש''פלסטינים נהרגו בעזה, כולל ילדים''.
שיחה ששמעתי באוטובוס לפני כחודש 218123
(מאחורי ישבו שני שריונרים ש - כפי שהבנתי משיחתם הארוכה - משרתים בעזה. הנה ציטוט-במגבלות-הזיכרון:)

חייל א': גזרה X הכי שווה; הם הורידו כבר Y חמושים.
חייל ב': מה, אנחנו הורדנו יותר.
חייל א': כן, אבל אצלכם זה לא חמושים-חמושים; אצלכם זה "חפים מפשע".
חייל ב': אה, כולם אותו חרא.

-----------
אני לא מעוניין להשוות זוועות. רק להכניס את אירועי הימים האחרונים להקשר המתאים.
שיחה ששמעתי באוטובוס לפני כחודש 218127
יש לא מעט ברוטליות בחברה הישראלית, עם קשר ובלי קשר לפלסטינים. ויש בכלל המון דברים שצריכים להשתפר לפני שנוכל להחשיב את עצמנו כבני תרבות- החל מיושר אישי וציבורי, ועד אדיבות פשוטה בין בני אדם. ובדיוק בגלל זה, בגלל שגם החברה הישראלית לא כזאת נפלאה, אני חושבת שכדאי מאוד להתרחק מ''השתלבות'' בסביבה הקרובה, גם היא תתאפשר. הסטנדרטים סביבנו הם עוד יותר ירודים מאלה שלנו. והכיוון שישראל צריכה ללכת בו מבחינה תרבותית הוא- עם הפנים למערב, והגב למזרח התיכון. ושאנשי הפוליטיקלי קורקט יקפצו לי.
שיחה ששמעתי באוטובוס לפני כחודש 218128
אני בכלל לא בטוח שבפרמטר של אדיבות פשוטה בין בני אדם הסטנדרטים שלנו לא ירודים יותר מאלו של שכנינו.
שיחה ששמעתי באוטובוס לפני כחודש 218131
יכול להיות שבבחינה של פרמטר-פרמטר, יש דברים שבהם הפלסטינים עולים עלינו. השאלה היא מה הסך הכול.
אם הם אדיבים ואנחנו לא אדיבים מחד. ולעומת זאת הם רוקדים עם חלקים גופות מדממים, ומניפים אותם אל על באושר, ואנחנו לא רוקדים כנ''ל- אז עדיין אני מעדיפה את החברה שלנו.
מופע האימים של החמאס 218129
יולי תמיר אמרה שהיא רואה בימים הקרובים מבחן לפלסטינאים שרואים בעצמם בני-שיח להסדר עתידי: אם הם מצפים שגם ח"כ תמיר תראה בהם בני-שיח, הם צריכים לפעול באופן נחרץ וגלוי להחזרת חלקי הגופות מיד, ללא כל משא ומתן.

מהנסיון, למבחנים כאלה יש מועד ב', וג', וד', עד קץ כל האותיות (זוכרים את יוסי "שיחפשו אותי" שריד?).
מופע האימים של החמאס 218132
אכן.
מופע האימים של החמאס 218171
אלו שטויות.

דברי עם אדם שפוי ששירת בשטחים, ותשמעי עד כמה אנחנו ''תמימים''.
מופע האימים של החמאס 218506
אני לא חושב שדווקא תשובה שלי תניח את דעתך, אבל אם את ממש רוצה לשמוע אותה:

כפי שכבר ניסיתי להסביר (את דעתי בלבד כמובן), הברבריות קשורה יותר לרמת הממסדיות והבירוקרטיה של הלחימה, ופחות לערכים. ולראיה: יאסר ערפאת היה בין הראשונים שפנה אל הפלגים הפלסתינים על מנת שינהגו בהומניות המתבקשת בגופות חיילינו. האם זה בשל עליונותו המוסרית על מנהיגי החמאס, או אולי משום אנושיותו העדיפה? לדעתי התשובה ברורה למדי - יאסר ערפאת פועל במגרש אחר, עם כללים משלו. הרג ישראלים וחיילים ישראלים בפרט לא מרתיע אותו או מזעזע אותו יותר מאשר את אחרון ה"חמושים" בג'יהאד, ובכל זאת הוא לא היה חולם להתנהג כברברי עם גופות אויביו.
הברבריות הזו בצורה זו או אחרת מצויה אצל כל כוח לוחם. יהיו אלו החיילים ב"מטאל ג'אקט" של קיובריק אשר משתעשעים עם גופת "צ'ארלי", או חיילים מגולני שמצטלמים עם גופות לוחמי חיזבאללה מובסים למזכרת (דיווחים שהוזכרו לפני הנסיגה מלבנון). ואלו עוד צבאות אשר מהווים את הצד החזק, בעוד הנטיה לנקמה ברברית הולכת וגדלה דווקא אצל הצד המובס והנפגע.
כמובן שאני רואה את המעשים הברבריים של החמאס כמזעזעים, אולם חומרתם של מעשים לא נשפטת על פי כך. מכונת ההשמדה הנאצית היתה הרבה פחות ברברית ומלוכלכת ממערכה של הלגיון הרומאי על מאות הצלובים המעונים ששוקיהם רוסקו ואשר הושארו לגווע לאיטם, או הקדושים הנוצרים המעונים שנשרפו בעודם בחיים. מן הסתם גם השמדת העם הרואנדה אשר נעשתה לעיתים קרובות בידיים מגואלות מדם באופן פיזי ממש היתה מבעיתה יותר. אולם זהו לא קנה המידה העיקרי להשוואה מבחינה מוסרית לדעתי.
התעללות בחיים 219203
ב. מיכאל: "קשה להעלות על הדעת התבהמות גרועה מהתעללות במתים. קשה, אבל אפשר. כי יש התבהמות גרועה יותר: התעללות בחיים."

עשרות או מאות פלשתינאים שנשארו ללא בית בימים האחרונים, עשרות פלשתינאים שנהרגו בימים האחרונים בנקמה על מות החיילים, כל זה לדעתי נחשב להתעללות בחיים.
התעללות בחיים 219206
אם הם אבדו את בתיהם או נהרגו כנקמה, אתה צודק.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים