לסמליות חשבונאות משלה 217910
היום נהרגו שישה חיילים מחטיבת "גבעתי" ז"ל, לאחר שהנגמ"ש שלהם נפגע בפיצוץ מטען בשכונת זייתון בעזה.

הפעולה שביצע צה"ל בזייתון היתה פעולה כמעט שגרתית, כידוע נעשות הרבה פעולות מסוג זה ובהצלחה, ללא נפגעים לחיילנו. אבל בבורסה של כלכלת הסמלים המכה החד-פעמית כמעט שספג צה"ל בפעולה הזו, הופכת בעיני הפלסטינים לנצחון סמלי אדיר. דוברי החיזבאללה, למשל, הישוו את שקרה היום ל"אסון השייטת", שנחשב בעיניהם לתפנית עצומה לטובתם במלחמתם בצה"ל.

בחשבונאות של כלכלת הסמלים, באורח פרדוכסלי, דווקא ככל שצה"ל זוכה להצלחות ולאבדות מועטות על פני זמן ארוך, יכולה מכה בודדת להפוך לנצחון סמלי ענק לארגוני הטרור. שכן, מנקודת ראותם מכה כזו מוכיחה כי בכוחם לעשות את הבלתי אפשרי, לנצח את הצבא הבלתי-מנוצח! כל המקרים הקודמים כמו נשכחים והניצחון הסמלי הבודד הוא שנחרת בזיכרון הקולקטיבי.
לסמליות חשבונאות משלה 217955
עולה בדעתי שכאשר יחיד, או חברה, נקלעים יותר מדי‏1 להלך מחשבה של "סמלים", זה פוגע להם בסופו של דבר בנכונות החישובים הפרגמטיים, ומוביל לטעויות/הפסדים.
ואם מסתכלים על ההיסטוריה הפלסטינית של 100, ובוודאי של 50 השנים האחרונות, בפריזמה המסויימת הזאת, זה יכול להסביר די טוב את השתלשלות העניינים עד כה.
1 בניגוד למידה מסויימת, ומוגבלת, של חשיבה סמלית, שיכולה להיות דבר טוב מבחינת תועלתנית.
לסמליות חשבונאות משלה 218104
גם אם מסתכלים כך על ההיסטוריה היהודית. של 100, 50 או 2000 השנים האחרונות. הרעיון שאפשר להפריד בין סמלים לחשיבה פרגמאטית נשמע בעייתי. התפיסה שלנו את המציאות היא הבנייה באמצעות סמלים.
לסמליות חשבונאות משלה 218117
נסיון להפריד תיאורטית ומראש, בין חשיבת-סמלים לבין חשיבה פרגמטית הוא אכן בעייתי. אבל תמיד אפשר להפעיל את ''מבחן התוצאה''. אם התוצאות של מאה השנים האחרונות רעות (כפי שהן במקרה הפלסטיני) כנראה שהיתה פה יותר מדי חשיבה סמלית, על חשבון הפרגמטיזם. אם התוצאות טובות (כפי שבגדול אפשר להגיד על המפעל הציוני)- כנראה שמינון הסמליות-פרגמטיזם היה נכון, פחות או יותר.
לסמליות חשבונאות משלה 218139
אז מה, החיילים הנוספים שנהרגו היום (ככל הנראה) היו מהלך מחוכם של חשבונאות סמלית ע"י ישראל, כדי להוריד מערך ההישג הפלסטיני?
יגוייס בלבן 218142
לא, זה מהלך מתוחכם של תומכי תכנית ההתנתקות בתוך צה''ל, שנעשה כדי לחזק את התמיכה הציבורית ביציאה מעזה. מהלך זה מהווה קונטרה למהלכם המתוחכם של מתנגדי ההתנתקות בצה''ל שהביאו לכך שבמקרה, בדיוק ביום המשאל בליכוד, אירע הרצח המזעזע של טלי חטואל ובנותיה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים