חלמאות לשמה 219113
בתור מי שמשרת כמפקד צוות נגמ"ש במילואים (אותו נגמ"ש המכונה "זלדה") אני מזועזע שבכלל מובילים כמות כזו של חנ"מ בתוך כזה נגמ"ש. כל חייל זוטר שמכיר את הנגמ"ש לומד שכל שריונו (בצדדיו) הוא אינץ' אחד של אלומיניום, והמצ'ופרים מקבלים גם "וייזתא" - רשת פלדה בעובי חצי אינץ'. זהו שריון שאפילו כדור מא"ג יכול לחדור בתנאים מסויימים. איך מובילים בכזה כלי חנ"מ?! כל ררנ"ט הכי מצ'וקמק יפוצץ אותו לרסיסים. חמור מזה: צה"ל לא מפיק לקחים, והנגמ"ש השני פוצץ באותה צורה (לצערנו אויבינו כן מפיקים לקחים).
אני לא מבין למה מסכנים חיי אדם במקום לתת לארטילריה לעשות את העבודה.
חלמאות לשמה 219125
מזמן היה צריך להוציא את הזלדה משירות ולהחליפה בפומות.
הבעיה היא שאין כסף - הכל הולך לגדר ההפרדה.
לא יודע אם זאת (רק) בעיה של תקציב 219131
נדמה לי שקראתי לפני כמה ימים ב"הארץ" שבגלל שהרבה מהלחימה בשטחים נערכת באזורים עירוניים וצפופים, בהרבה מן המקרים לא מתאפשר לצה"ל לעשות שימוש בנגמ"שים הכבדים שמבוססים על מרכב של טנק‏1.

1 ולפחות במקרה של הנגמ"ש שנפגע בשכונת זייתון ממטען גחון, אני בספק אם יש כלי כלשהו שהיה מציל את חיי החיילים (ואני גם לא בטוח ש"פומה" שנושאת טונה של חומר נפץ, הייתה מצילה את חיי החיילים שבה, במקרה של פגיעה מאר.פי.ג'י, אבל אני לא באמת יודע).
לא יודע אם זאת (רק) בעיה של תקציב 219163
לגבי מטען גחון - אתה כנראה צודק. לגבי RPG, נגמ"ש המצדיק את שמו (כלומר, נושא גייסות *משורין*, להבדיל מהברדלס, שהוא אוטובוס ממוגן ותו לא) כנראה שפצצת RPG לא היתה חודרת.
לא יודע אם זאת (רק) בעיה של תקציב 219277
מי אמר שהנגמ"ש נפגע ממטען גחון? אני הבנתי שבצה"ל לא יודעים ממה הוא נפגע.
דרך אגב: נגמחונים אמורים כן לשרוד פגיעת מטען גחון (עד עוצמה מסויימת, כמובן), והם משמשים לפעמים ל"ניקוי שטח" ממטענים.
לא יודע אם זאת (רק) בעיה של תקציב 219536
בynet[א] (למשל) אמרו שהנגמ"ש נפגע ממטען גחון במשקל של 100 ק"ג. כזכור, מטענים דומים כבר הביאו בעבר הלא רחוק גם למותם של חיילים ששהו ב"מרכבה" הממוגנת בהרבה.
לגבי הנגמ"חונים, שוב, אני לא באמת יודע מה הולך היום, אבל באופן כללי נגמ"חון הוא כלי מסורבל ואיטי, ואני בספק אם הוא מתאים[ב] לאופי הפעילות שמבצע כיום צה"ל ברצ' עזה.

_____________________
[א] http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-2914770,00.h...
[ב] בתור נגמ"ש שנושא עליו לוחמים וחומר נפץ, לא בתור כלי ל"ניקוי שטח" ממטענים, שלדעתי, מקריאה בעיתונים, הכלי שמשמש לכך כיום הוא הדי-‏9.
לא יודע אם זאת (רק) בעיה של תקציב 219573
הכתבה שאתה ציטטת דיברה על הנגמ"ש הראשון (בשכונת זייתון) לא על הנגמ"ש נשוא המאמר (בציר פילדלפי)
גם במעריב ‏1 גם במחלקה ראשונה ‏2 וגם בישעניוז ‏3כתוב שצה"ל לא בטוח מה פגע בנגמ"ש. הסברה היא שזה RPG או מטען.
_________________
לא יודע אם זאת (רק) בעיה של תקציב 219779
הכתבה אליה הפנתי דיברה על הנגמ"ש הראשון בשכונת זייתון ממש כמו המשפט בהודעתי המקורית בו נטען: "ולפחות במקרה של הנגמ"ש שנפגע בשכונת זייתון ממטען גחון, אני בספק אם יש כלי כלשהו שהיה מציל את חיי החיילים" (תגובה 219131).

(הסוגריים בהמשך אותה הערת שוליים מקורית, מתייחסים למקרה של הנגמ"ש בציר פילדלפי שנפגע מרקטת אר.פי.ג'י).
חלמאות לשמה 220706
לא צריך לזרוק כל דבר על גדר ההפרדה.
ההחלטה לבטל את פרוייקט החלפת הזלדות בפומות (או באכזריות או בכל נגמ''ש אחר ראוי לשמו, לצורך העניין) התקבלה ע''י רבין כשר בטחון, הרבה לפני שמישהו הגה בכלל את הסיסמא ''גדר הפרדה''. לגבי התבונה או האיוולת שבהחלטה הזו - זו כבר שאלה אחרת. צריך לראות מה היו השיקולים באותו הזמן (מן הסתם כלכליים - הייצור שלהן היה אמור להתבצע בארץ, מתוך התקציב השקלי של משרד הבטחון).

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים