לא ינום ולא ישן עוכר ישראל 219919
מתחילת הפעולה ברפיח מתפרסמות אינספור ידיעות בעיתונות העולמית על המבצע. קראתי די הרבה מהן, והן ממש חוזרות על עצמן בניסוח ובזווית הראייה. 2 מאפיינים בולטים:

* בכותרת או בכותרת המשנה נוקבים במספר הפלסטינים שנהרגו עד כה:
ב-BBC, לדוגמה: 12Palestinians are killed overnight

לרוב לא מציינים שמדובר במה שהעתונות המערבית מכנה "מיליטנטים" אלא אומרים פלסטינים בלבד, ולכן על רקע התצלומים של נשים וילדים הנוטשים את בתיהם, נוצר אצל הקוראים הרושם שצה"ל הורג ומגרש בשיטתיות נשים וילדים, שהם יעד הפעולה.

* יש ניסוח חוזר על עצמו כמעט בכל הידיעות שקראתי:
ישראל פועלת למרות הזעקה הבינלאומית
In defiance of an international outcry
הניסוח הופיע לראשונה בסוכנות רויטרס והוא משכפל את עצמו שוב ושוב ומכתיב את טון הכתבות.

מתפרסמים נתונים על מספר הריסות הבתים במהלך האנתיפדה, על גינויים של סוכנויות האו"ם ו"אמנסטי אינטרנשיינל", כולל שפע נתונים שספקו לאחרונה גופים אלה על סבלות הפלסטינים במהלך שנות האנתיפדה האחרונה. כבר כמעט מובן מאליו שלא מציינים את הפגיעה בישראלים באותה תקופה, אבל אפילו את הסיבה לכניסת צה"ל לרפיח מזכירים בכתבות לכול היותר במשפט אחד של דובר צה"ל (ומי מאמין לדובר של שרון ומופז? שלא שוכחים לנקוב בשמותיהם, שכן בעיתונות המערבית הם הפכו לשמות נרדפים לרבי-טבחים.)גם לא נמסרים נתונים על הברחות הנשק בתעלות ולא מתארים את האיום הפוטנציאלי הנשקף לאזרחי ישראל מכניסה של נשק משופר לרצועה.

אבל מה כבר אפשר לצפות מעיתונות שמוכנה לטהר אפילו את קריאתו של ערפאת לפלסטינים ב-‏15 במאי "לאזור כוח ולהכות בטרור את אויביהם ואויבי אלוהים".
הנה, למשל, ההתייחסות של סוכנות AP לדבריו:
Arafat, whom Israel accuses of supporting militant groups, did not appear to be calling for new attacks on Israel. The passage in the Quran refers to the early Muslims' wars against pagans and is frequently invoked by Islamic leaders today to encourage strength in times of conflict.

כלומר, לפי AP ערפאת לא קרא לפעולות טרור נגד ישראל, אלא ניסה להרים את המורל הפלסטיני בצטטו פסוק מן הקוראן שקורא לעשות טרור ל"פגאנים". לפי AP אין לכך כל קשר או רלוונטיות לטרור בישראל שכבר גבה חיי אלף איש.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים