הרהורים על מהפכה 220107
אין ספק שהציבור הדתי-לאומי משתנה, כמו כל ציבור, והנורמות בו מקבלות צורה אחרת. אבל הדיבורים על "מהפכה" נראים לי קצת מוגזמים. כמה מחשבות:
א. אמא שלי למדה גמרא בבר-אילן, לפני עשרות טובות של שנים. תמיד היו שם קורסים ביהדות פתוחים לכולם, אף אחד לא חשב לעשות מזה עניין. לפני יותר מעשר שנים כבר ניגשו, בבית הספר בו למדתי, בנות שחפצו בכך לבגרות בגמרא. הלימוד כבר מזמן פתוח לבנות שחיפשו אותו, החידוש הוא בפתיחת המדרשה גופא. היום הפכו חלק מהקורסים בבר-אילן ל"מדרשה", כיוון שמדובר באופנה וצו השעה. זה לא דבר שלילי, כמובן, כשלעצמו. מצד שני יש היום עשרות מדרשות וסמי-מדרשות, כבר היום אפשר למצוא שם בנות שנרשמו "כי צריך" או "כי בנים דתיים לא ייצאו עם מי שלא למדה במדרשה". החלוציות מזמן איננה, האיסור, אם היה כזה, הפך לחובה.
ב.קשה שלא לקבל רושם שהציבור החילוני רואה בתופעה "מהפכה" יותר מזה הדתי. זה כנראה קשור לחוסר היכרות עם אורח החיים של האישה הדתית. נשים הרי שמעו שיעורים מאז ומעולם, ואף חילוני לא חשב להתעניין בזה. תופעת המדרשות נתפסת, לכן, כמהפכה שלא קדם לה כל שלב, ולא היא.
ג. כלומר, לאור כל אלה, אם הייתה "מהפיכה" (שהיא התרחשות מפתיעה, שינוי קיצוני בזמן קצר, אני לא חושבת שהמילה מתאימה כאן) הרי היא מאחורינו. הלימוד פתוח, החפצות בכך יעסקו בו, כל היתר הוא המשך טבעי של התנהלות חיים רציפים. אחראיות להמצאת המהפיכה הן ארגון "קולך", שהוא בעייתי בעיני. הן גורמות לכל שאלה הלכתית העוסקת בנשים להיאות עצומה וקריטית, בזמן שלמעשה היא שוות ערך לכל דיון הלכתי.
הרהורים על מהפכה 220116
בבר אילן בנים לומדים גמרא אבל בנות לומדות תושב''ע.
הרהורים על מהפכה 220118
יש מספר נשים הלומדות לימודי תלמוד בבר אילן (זוגתי מאסטרנתית).
הרהורים על מהפכה 220119
נכון, אבל רק בשנים האחרונות. אני בטוח שלא היה כך כשאמה של גילית למדה שם. חוץ מזה, הן צריכות להתעקש.
להתעקש? 220120
למה להתעקש?
לימודי היהדות בבר-אילן הם מעורבים. כולם לומדים הכל. כך היה כשאמי למדה שם וכך זה כיום.
להתעקש 220142
לא ''לימודי גמרא'' (כמו בישיבה) אלא סקירה כללית במסגרת הדרישות לתואר לפי מגילת היסוד של בר-אילן.
אז? 220148
נכון, הבנים למדו בישיבה והבנות לא.
אבל זה לא שהגמרא הייתה איזה סוד שמור שלבנות אסור היה לתהקרב אליו. מי שרצתה למדה וידעה גמרא מאז ומעולם. (אגב, "סקירה כללית?" כלומר, מהי גמרא וכאלה? את זה בנות דתיות למדו מאז ומעולם. בבר אילן מלמדים גמרא נקודה, כך היה תמיד. נכון ששעתיים שבועיות לא מעמיקות כמו סדר יומי).

פעם גם בנות למדו כלכלת בית והבנים נגרות. האם אסור היה לבת שרצתה בכך לבנות מדף? בטח שכן. אבל זה לא היה מקובל, ולא הייתה לה מסגרת מסודרת. הפמיניזם המודרני, כמו כל דבר אחר, הגיע לציבור הדתי לאומי באיחור של כמה שנים טובות. עכשיו יש יותר אפשרויות, וזה נהדר. אבל הדרך שנעשתה פשוט לא נראית לי מהפכנית, אלא התפתחות טבעית.
להתעקש! 220151
כי יש שתי מחלקות: "המחלקה לתלמוד", שאליה מופנים גברים ונשים שעומדות על שלהן בתוקף, ו"המחלקה לתושב"ע", אליה מופנות שאר הנשים.

להתעקש? 220155
איפה זה כתוב?
הנה אתר המחלקה לתלמוד: http://www.biu.ac.il/js/tl/ אפשר לנווט ל"תוכניות לימודים" ואז ל"לימודים לתואר ראשון".
להתעקש? 220159
להתעקש? 220161
גאון. זה אומר שמצאת תשובה לשאלה שלי, או שזה רק שירות לציבור?
רק שירות לציבור 220165
זוגתי המאסטרנטית 220234
במחלקה לתלמוד אין לומדים באופן היקפי גמרא(1). עיקר המאמץ הוא לתת לתלמידים את הכלים לנתח סוגיות בכלים אקדמיים - ניתוח טקסטואלי, כרונולוגי, מטא-הלכתי וכדומה.
לא ניתן להבין את משמעות הניתוח ללא היכרות עם החומר המנותח. לכן דרישת קדם היא רקע תורני, שבוגר ישיבה ממוצע רכש בזמן לימודיו. רוב הנשים, גם בוגרות מדרשה מתוכן, לא בהכרח הגיעו לרמה של בוגר ארבע שנות ישיבה (מה לעשות, סטטיסטית זוהי המציאות). לכן על אישה הרוצה ללמוד במסגרת המחלקה לתלמוד צריכה להפגין את ידיעותיה על מנת להתקבל. להליך זה ניתן לקרוא התעקשות, אך הוא קיים ויש גורמים רבים במחלקה המעודדים השתלבות של נשים בשדה המחקר התלמודי.
(1) 220334
מלבד מבחני בקיאות שהחומר נלמד עצמאית. כמובן שממספר דפים גמרא-רש''י לא צומחים גדולי דור.
להתעקש? 220332
בדוק ותראה שמופיעות בתפריט שתי מחלקות.
האחת, "תושב"ע": http://www.biu.ac.il/students-admin/massloul/js/ts/r...
השניה, "תלמוד": http://www.biu.ac.il/students-admin/massloul/js/ts/r...

לשתי המחלקות אותם פרטי מיקום וטלפון, אבל מסלולי הלימוד שונים. החלוקה הבסיסית - על פי מינו של המועמד (אבל זה לא כתוב פה).

מעניין אם בנים (שיתעקשו!) יוכלו להתקבל למחלקה לתושב"ע. אני מנחש: לא.
המידע על בר אילן ארכאי 220345
מה שנאמר על תושב''ע ותלמוד היה נכון אך השתנה לפני שנים רבות. אין שום מניעה כיום לבת להרשם לתלמוד וההפך.
למעשה יש כיום אפילו נשים שעברו מסלול ישיבתי (מדרשתי לא נשמע טוב..) והתקבלו למסלול ר''מים בתלמוד
המידע על בר אילן ארכאי 220389
את בטוחה בקשר ל"להפך"? מכירה בנים שלומדים במגמה לתושב"ע?
הרהורים על מהפכה 222381
בתואר ראשון הבנות לומדות תושב"ע והבנים גמרא (הידע שלי הוא מלפני 20 שנה) כנראה בגלל הפער בידע הקודם, ולא כדי למנוע מנשים לימודי גמרא, שכן חלק מהקורסים בתושב"ע הם קורסי גמרא. בנות שרצו להמשיך לתואר שני (והיו בודדות כאלו) למדו גמרא, כאשר חלק מן הקורסים היו יחד עם הבנים. יש לציין כי רוב הסטודנטים לתארים המתקדמים היו מבוגרים ולא בגילאים הרגילים של סטודנטים.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים