רגל בריאה, מיטה בריאה, הרגל חולה 2210
ביודעין אני נוגע בנושא כאוב.
חמוטל, אני תומך בך ודעתך הברורה מעל לכל צל של ספק בנושא הענשה חינוכית.

מצד שני אני שואל את עצמי מספר שאלות שאני לא רואה פתרון כלשהוא הטמון בהחלטה בית המשפט. אל לך לקבוע חד משמעית כי כל הורה המכה את ילדו רוצה להשפילו או לגרום לו נזק.
עכשיו אני חייב לומר בעצמי ע"מ להסביר: כל הורה המכה את ילדו לשם השפלה, גרימת נזק, או לשם 'חינוך' ע"י מכות צריך להיענש בעצמו.
(לאחר רגע של הארה עצמית) כן. לחלוטין.
"...הפרדה שעשה בין ענישה חינוכית לבין שימוש סביר בכוח ....להזיק לעצמו או לזולתו" אין אני מקנטר על המקרים אותם ציינת אבל יש מקרים אחרים בהם 'זולתו' הוא הנפגע האמיתי וארבע שיחות נפש שנעשה עם הילד לא יועילו. (אפילו יותר מארבע) .
מתוך נסיון אישי - ניקח ילד בן עשרה (גיל קשה אני יודע) אשר כל מטרתו והוויתו היא להציק ולהפריע. נניח שיש לו הורים 'זהב' אבל מסיבה כלשהיא הילד לא חונך היטב.
אותו ילד מגיע לביה"ס במטרה להפריע, להציק, להרביץ - רק לא ללמוד. אותו ילד יפגע בילדים אחרים ויזיק להם. לך כמבוגר אסור לפגוע בילד בצורה הקלה ביותר כלל וכלל (מה שמותיר אותך די חסרת הגנה- נושא כשלעצמו) והילד יעשה ככל העולה על רוחו.
נניח שהוריו של אותו ילד דיברו איתו בנושא האלימות שלו ועדיין - אין שום שיפור בהתנהגותו. הילד גדל וקובע את עתידו לדרך הפשע.
אני לא טוען שמכות / "ענישה חינוכית" יועילו.
אבל מה בנוגע לילד שנפגע מהאלימות של אותו פרחח? למורים המתוסכלים? מה בנוגע להוריו של הילד אשר התייאשו כבר ממנו? (כך ממש במילים אלו).
אולי חינוך יותר טוב, אולי 'ענישה חינוכית' לסימן הראשון של ניצני אלימות מצד הפרחח, אחרי הכל אם הוא מתוסכל, למה הוא מוציא את זה עליי?
הבעייתיות היא מעבר לכמה דוגמאות ברורות שלאף אחד אין ספק בנכונותן, התפר, התחום האפור הוא הבעייתי לדוגמא- ילד שנוהג לזרוק ביצים על אנשים מקומה 18 - הרגל רע, משחק, שובבות אפילו - נכון. עבור האדם עליו תיפול הביצה זה יכול להיות אפילו סדק בגולגולת. במקרה כזה חמוטל 'ענישה חינוכית' יכולה למנוע את הישנות המקרה ואני הייתי מוסיף - רצוי שתהיה חזקה ע"מ שתיחרט היטב. ולא אני לא מתכוון לנפח" אותו ממכות".
(דרך אגב תני דעתך מתישהוא על חוסר האונים מצד מבוגרים הנתקפים ע"י ילדים, ואין אני מכוון דווקא לאותם מבוגרים שיכולים להשיב או לאותם ילדים נורמלים שמידתם סבירה)
רגל בריאה, מיטה בריאה, הרגל חולה 2214
אחת הבעיות של כל גישה בלתי אלימה היא שאין לה כל כוח מול הגישות האלימות. ילד שיחונך ע"י הורים נגד אלימות, ויתקל באלימות בביה"ס, עומד בפני שתי אפשרויות - או להמשיך לנהוג לפי החינוך שקיבל בבית ולסבול, או "להתחנך" מחדש ע"פ מה שהוא רואה בביה"ס. לעיתים קרובות מידי, האופציה השניה היא הנבחרת.
אז מה אפשר לעשות לילדים אלימים?
רגל בריאה, מיטה בריאה, הרגל חולה 2278
דובי
חוקי הטבע קובעים: החזק שורד.
לא כך אצל הקופים המתורבתים.
אצלנו יש הרבה מעבר לכוח, ובמילה אחת- מוח.
הילד הממצוע ישתמש בו עד שיאלץ (בהדגשה) להשתמש בנתוניו הטבעים כדי לקבוע את מקומו עלי אדמות.
מה לעשות עם ילדים אלימים? - הלוואי ידעתי. אם בתחבולות ותכססים - מה טוב.
אם בתלונות ומאנות - טוב, שיהיה.
טוב ... לפעמים אין ברירה... @#$%& לו את הצורה. (תשלים לבד).

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים