מאמר מרתק 223937
בתור בת מדרשה, תוצרת "מגדל עוז" כמו חלק מהמגיבות כאן (שכחת לציין "גישה לאינטרנט" כחלק מרעשי הרקע שהזכרת), אני מרגישה צורך להגיב. פחות על פרטי המאמר, אשר כאמור ע"י נעמה בתגובה 219714, נכונות רק כממוצע כללי בין שלושת המדרשות שהזכרת, אלא יותר על רוח המאמר הכללית.

ראשית כל, יצאת מתוך הנחה שהנשים אשר הולכות למדרשות מהסוג של מגדל עוז עושות זאת על מנת להפוך לחלק אינטגרלי מהשיח הדתי- תורני. הדבר נכון רק בחלקו. אמנם זהו חלק מהצהרת הכוונות הכללית של מקימי המדרשות, אך החלק המשמעותי בהצהרות אלה, והוא גם זה שבגללו מגיעות רוב הבנות למדרשות, הוא קודם כל הפיכת לימוד התורה לחלק מעולמן היומיומי של הנשים. כלומר, קודם כל צריך להכניס את התורה לנשים, לפני שמכניסים את הנשים לתורה. יכול להיות שזהו צעד ראשון לקראת שילובן של הנשים בשיח התורני, ואולי אפילו הרבני, אבל כרגע הוא עומד כמטרה בפני עצמו.
ומטרה זו, אני יכולה לציין בביטחון, אכן מושגת. 99 אחוז מהבנות אשר לומדות איתי כרגע ימשיכו להתעניין בעולם האוריינות היהודי. ייתכן מאוד שלא יקומו מהדור שלנו חידושים גדולים בעולם זה, אבל עצם העובדה שתרבות הפנאי של הנשים הלומדות ועולמן הרוחני ישתנו לבלי היכר מספיקה בשביל להצדיק בעיני את מוסד המדרשות.

שנית, עולם ההלכה האורתודוכסי אכן לא בנוי למהפכות. שינויים ביחס ההלכה לנורמות חדשות עוברים במסלול ארוך ומפותל לפני שהם מגיעים למימוש. אפילו בדוגמאות כמו לימוד מדע או לימוד תנ"ך, שהם דברים היו מקובלים פעם ונאסרו ע"י תקנת שעה, היה צורך בתהליך ממושך על מנת להחזיר להם את הלגיטימיות שלהם. לא כל שכן לימוד תורה ע"י נשים, שהוא נושא שהיה טאבו מוחלט מאז ומעולם. תהליך זה הוא חוסנה של ההלכה ואחת התכונות הכי משמעותיות בהישרדותה במשך הדורות. אני מאמינה שבסופו של דבר גם ההישתתפות הנשית בהגות היהודית ובפסיקה תקבל לגיטימיות, לאחר ש"תתבשל" מספיק על מנת להסיר ממנה את כל הגורמים המסכנים את העולם הדתי.

בדבר אחד אני אכן מסכימה עם הכותב בכל לב: מערכת החינוך הדתי לנשי זקוקה לשינוי, אם לא בהכנסת תכנים חדשים (שאינם תמיד מקובלים על הציבור אותו משרת המוסד) אזי לפחות באופן הוראתם של התכנים הישנים, ובעומק החומר הנלמד. רק לצורך דוגמא, איש לא יחשוב ללמד ספר היסטוריה או ספרות יפה באותה שטחיות שבה נלמדים באולפנות ספר הכוזרי. שתי היחידות במחשבת ישראל טוב להן שיורחבו לחמש, כמו שזה נעשה בתנ"ך, וכן אפשר להוסיף שעות של סדר- לימוד עצמי של התלמידות בחברותא (למיטב ידיעתי הדבר מתרחשד בינתיים רק בתיכון פלך).

המון תודה על המאמר המרתק

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים