227020
מה שמרשים הוא שלמרות שהאמונה הבהאית הנאורה, נראית, כפי שהעירו, ''דת לייט'', היא הייתה מספיק חזקה כדי לעורר גילויי מרטיריות. כפי שמוזכר ברמיזה, הבהאים נרדפו באירן קשות ועמדו בכך בכבוד.
227030
אני חייבת להודות שאני לא ממש מבינה את הטענות נגד ''דת לייט''. מצד אחד מוקיעים דתות פונדמנטליות על כך שהן חודרות מדי לחיי המאמינים ואפילו לחיי הלא מאמינים. מצד שני מוקיעים דתות פתוחות יותר על כך שהן לא ''רציניות''...
227427
וכך מגיעים לשלילת רעיון הדת.
227438
אתה מתכוון, כך מגיעים לרעיון שלילת דרך חייהם של אנשים שונים מאיתנו...?
227478
לא, אני מתכוון שכך מגיעים לשלילת רעיון הדת.
227479
אז תסביר לי בבקשה מי זה ''מגיעים'' ולמה לשלול.
227480
1. דתות פונדמנטליות חודרות מדי לחיי המאמינים ואפילו לחיי הלא מאמינים.
2. דתות פתוחות יותר הן לא דתות.

"מגיעים" הם אנשים שמסכימים עם שתי הטענות לעיל.
שוללים, מכיון שמשילוב שתי הטענות נובע שדת היא אוסף של איסורים וחוקים ולא יותר.
227485
תודה. אבל אני עוד לא מבינה מה אתה שולל כאן בדיוק, וממי. אם אתה מספר לי על אנשים שחושבים במונחים של טענות 1, ו-‏2, אז בסדר, זכותם לחשוב מה שהם רוצים (אע"פ שלעניות דעתי טענה מס' 2 היא חסרת בסיס).

אבל מה זה בדיוק "שלילת רעיון הדת"? ממי אתה שולל? אתה אומר שבגלל דעתם, כל דת שהיא צריכה להיות בטלה ומבוטלת? או שאתה מדבר על דחייה אישית של הדת? ומה אתה שולל? דת שהיא איסוף של איסורים וחוקים? את האפשרות לומר שמשהו לא פונדמנטליסטי הוא דת?
227763
המחשבה שרעיון הדת מיותר ועדיף לוותר עליו.
227771
שוב תודה.

(אני תמיד האמנתי, שלא רק שמי שמרגיש כך צריך להתרחק מכל דת שהיא למען טובתו האישית, אלא שעדיף לדת שפויה גם להתרחק ממנו. אם האנטי-מיסיונריות, אנטי-כפיה והאקסקלוסיביות האלו הופכים אותי למאמינה ''לא רצינית'', הרי שאני גאה בכל סנטימטר חוסר רצינות באמונה שלי).

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים