הבעייה - זהות בין דת ולאום 2274
אני רואה את הכעייה העיקרית שמוצגת ממאמרך ביצירת הזהות המוטעית ע"י הציונות בין הדת היהודית והעם "היהודי", הווה אומר, הציונות הכריזה כי כל מי שמשתייך לדת היהודית הינו גם חבר בעם היהודי, ולכן גם ניתנת לו אזרחות אוטומטית במדינת העם היהודי - מדינת ישראל.
זוהיא תפיסה לאומית על בסיס אתני, בניגוד לדוגמה לתפיסתן של מדינות כגון צרפת, ארה"ב, בריטניה, טורקיה ועוד שהיא תפיסה אידיאולוגית.
במה מתבטא ההבדל? תפיסת לאומית על בסיס אתני אינה שונה בבסיסה מתפיסת היהדות בתור גזע, היא קובעת כי לחברים בדת זו ישנם מאפיינים מסויימים, תרבות ומסורת מסויימים, שפה מסויימת וכו' שמגדירים אותם באופן מוחלט (שימו לב לדימיון בין הגדרתו של יהודי לפי חוקי נירנברג ולזאת של חוק השבות, שנעשתה באופן מכוון, למרבה האירוניה), אך תפיסת לאומית על בסיס אידיאולוגי גורסת כי ללאום יכול להשתייך _כל_ מי שערכיו דומים לערכים הבסיסיים של האידיאולוגיה השלטת (אך היא פתוחה למגוון של דעות ואינה כופה את עצמה על אזרחיה).

אני גורס כי הגדרתה של מדינת ישראל כ"מדינה יהודית" וחקיקת חוק השבות כאמצעי הכמעט בלעדי לקבלת אזרחות במדינה הינם מעשים א-דמוקרטיים וגזעניים בעליל, כל עוד מדינת ישראל מתנה את ההצטרפות אלייה בהמרת דתו של אדם, היא לעולם לא תהיה דמוקרטית.

אני מגדיר את עצמי כישראלי. מדוע? מכיוון שנולדתי במדינת ישראל ומכיוון שיש לי תעודת אזרחות ישראלית.
דת, מסורת, מורשת, שפה - כולם משניים ואינם מגדירים אותי כישראלי.
יכולתי באותה המידה לחיות בבריטניה, להיות אזרח בריטי ולשמור על כל אלו.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים