כמה הערות 22767
1. פון פאולוס היה המפקד הגרמני בסטאלינגרד, מפקד הארמיה הששית. שמו של הצלף הגרמני הוא קוניג (ובמציאות ההסטורית הוא היה בכלל איש אס.אס., לא וורמאכט.)

2. חרושצ'ב היה הקומיסר העיקרי בסטאלינגרד, במסגרת מערך הפיקוד הכפול הסובייטי, לפיו לכל מפקד יש קצין פוליטי השווה לו במעמדו (ומוסמך, בעת הצורך, להוציא אותו להורג). הקצינים האלה נקראו זאמפוליטים. תפקידו של חרושצ'ב בסטאלינגרד היה אחד הדברים שהפכו אותו ליורשו של סטאלין; הוא נהנה מתמיכה עממית. עם זאת, הוא לא פיקד על הכוחות. מי שעשה זאת היה צ'וקוב, לימים כובש ברלין.
קופץ באיחור לבריכה שכבר קפאה... 237573
חרושצוב אכן היה הקצין הפוליטי הבכיר ב"חזית סטאלינגראד" כולה. הוא היה חבר מועצת המלחמה מתחילת המלחמה (ונמלט מכיתור קייב במטוס, כמה ימים לפני הכיתור הסופי והחיסול שם, יחד עם כמה בודדים).

צ'ויקוב, שזכרונותיו מהמלחמה נחשבים אמינים, מזכיר אותו פעמים לא מעטות.

אותו צ'ויקוב, בספרו סטאלינגראד, מזכיר את ה'מאבק' בין זייצב לאותו קוניג (וביוור מביא את זה בספרו, אבל כמדומני שהוא מציין שם שאין מקורות נוספים מלבד צ'ויקוב לפרשה הזו).

אבל, טעות היא לומר שצ'ויקוב "פיקד על הכוחות". צ'ויקוב פיקד על הכוחות העיקריים בסטאלינגרד, זה נכון, אבל דומני שגם ירמנקו (או גנרל אחר) היה שם, עם הארמיה שהייתה לשמאלו של צ'ויקוב, ונשאה אף היא בנטל, אם כי פחות מצ'ויקוב, שלכן היא כמעט אינה מוזכרת באתוס סטאלינגראד.

נחזור לרגע לקוניג: אם איני טועה, צ'ויקוב אינו טוען שהוא איש וורמכט (אבל יתכן שאני כן טועה).

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים