22787
מה ההבדל בין פוגרום לטבח? לפרעות? לרצח? ולמלחמה? ההגדרה פה קצת מעורפלת, אולי גם אישית. בעתירה, הורי החללים אמרו שהארוע צויין כאסון בתקשורת וכך הוא נזכר בתודעה הלאומית. אם בעוד 20 שנה מישהו מאיתנו יראה "תאונת מסוקים" הוא אולי לא ייזכר, אבל המלים "אסון המסוקים" יצלצלו מוכרות יותר והוא ייזכר. הם ראו בזה מאבק על הזכרון.
במקום שבו עומדים הורים שכולים, דקדוקים ממין זה נראים לי מיותרים ומכאיבים.
אני מכירה אב שכול שמאז מלחמת לבנון נמצא בהתכתבות עיקשת עם שלטונות הצבא, ואחד הדברים שמושכים אותו להתמיד בה הוא היחס האטום. לפעמים קצת התייחסות או פשרה יכולות לעשות את ההבדל. אולי לו היו באים לקראתם, היה נמצא פתרון שיספק את כל הצדדים?
22795
אני שב וחולק עליך. ראשית, מדוע שניתן לתקשורת להכתיב לנו את שמות הארועים? האם אהוד ברק רצה לעשות "מהפכה חילונית" או "סדר יום אזרחי"? נראה לי שהתקשורת הופכת לפעמים מגורם מדווח לגורם מעצב-נורמטיבי. האם זהו תפקידה? בקיצור, מה רע ב"תאונת המסוקים בשאר-ישוב"?
שנית, המצב שאת מתארת (במקום שבו וגו') הוא שאופי ההנצחה הממלכתי (והבדלתי בתגובה אחרת בין ההנצחה הממלכתית לאישית) יהיה תלוי באופי הורי ההרוג/ים – נמרצים או פסיביים, מסוגרים או מוחצנים. אני שב ונאחז בתאונת האימונים אתמול בה נהרג חייל. הבה נבחן את המקרה ההיפותטי בו הוריו דורשים מצה"ל להקים לו מצבה בבסיס תל-ערד עליה יכתב "נהרג באסון פליטת הכדור" – האם גם אז תתמכי בבקשתם?

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים