זיכרון מעורפל 228197
זכור לי שבספר שקראתי של אביגדור פויירשטיין לפני שנים רבות , אחד מספריו המרובים לילדים ולנוער שתיארו בפירוט אירועים היסטוריים שונים היה מאמר מפורט על רצח רטנאו . ובו צירף פויירשטין תיאור ישן של מפגש עם אחד מרוצחיו של רטנאו ( אולי זה שתואר בכתבה זאת ואולי אחר כבר אינני זוכר ) שתואר כמי שהתחרט עמוקות על פשעו. אלא שעד כמה שאני זוכר הרוצח לא תואר שם כחייל בלגיון הזרים אלא כאסיר בכלא .
זיכרון מעורפל 228253
גם לי זכור מאמר כזה (האם אביגדור ואמיל פויירשטיין הם אותו אדם?). יכול להיות שהמאמר פורסם באחד העיתונים היומיים. ולי דוקא זכור שצויין כי הוא חייל בלגיון הזרים וכן צויין כי היתה התכתבות נוספת בין אמו של רתנאו לבינו.
מעניין מה עלה בגורלו. לפי האמור בכתבה הוא היה ב-‏41 בצרפת ולכן הוא כנראה השתחרר מלגיון הזרים. בתקופת מלה"ע השנייה, למיטב זכרוני היו 2 דיביזיות של הלגיון, אחת היתה ב-‏41 באנגליה (עם דה-גול) והשנייה שנותרה נאמנה לוישי היתה באלג'יר.
זיכרון מעורפל 228323
אני זוכר פרק על רצח רתנאו בספר עברי על התנקשויות פוליטיות מפורסמות. נזכרו בו בערך אותן עובדות כמו במאמר, באותו סדר ובאותו סגנון.
רק ההתייחסות לקשרים הצבאיים הסמויים בין גרמניה לברה"מ תוארו מעט יותר בהרחבה, וכללו אזכור של גודריאן.
מישהו זוכר ספר דומה?
זיכרון מעורפל 228329
אכן השם הוא אמיל פויירשטיין . ובספר החדש יחסית שלו ( משנות ה80) על התנקשויות פוליטיות מופיעה גירסה של אותו מאמר מספר ישן שלו והסיפור שם הוא אכן הדפסה של המאמר משנות ה-‏40 על טכוב . זכרוני אכן היה מעורפל בעניין.
אגה הספרים של פויירשטיין ( שהיה האח של אביגדור פויירשטיין הידוע יותר כאביגדור המאירי ) הם עדיין בעלי עניין רב בגלל המידע המגוון שהם מספקים בנושיאים היסטוריים שונים . לשם השוואה ספרים המקבילים שמתפרסמים כיום לילדים ונוער ושעברתי עליהם הם דלים יותר מבחינת הפירוט של המידע עד כמה שאני יכול להעריך . אולי הסיבה היא שהמחברים מניחים שלקוראים הצעירים יש יכולת תשומת לב קצרה יחסית , ואולי הם מניחים שמידע מפורט יותר הם יוכלו למצוא באינטרנט.
זיכרון מעורפל 228258
לפי המתואר במאמר, ניתן להעריך כי חרטתו של טכוב החלה כבר בכלא, בהתאמה לתיאור בספרו של פויירשטיין.

אגב רצח רתנאו, למיטב זכרוני הדל, היו בין שתי מלחמות העולם כמה מאות מעשי רצח פוליטיים בגרמניה. כולם היו מימין לשמאל.
זיכרון מעורפל 228529
הספר הוא ,רציחות פוליטיות במאה ה - 20" מאת אמיל פוירשטין, עמ' 69. הוצאת כתר 1986. האיש תואר שם במפורש כחיל בלגיון הזרים

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים