שאלה לי אליכם: 22906
מתי יצא לכם ממש *לאהוב* (במובן התמים של המילה) מורה?
אני, בתור שונאת גגנות, עוזרות גננות וכל המורות לדורותיהן (ותסלח לי על כך המחנכת מכיתה ו' שדווקא הייתה ממש בסדר) מצאתי את עצמי...לא יאומן...מסמפטת+ (בכל זאת יש גבול) מורה. תיקון טעות - 2 (!). לא יאומן כי יסופר, ממש קשה לי להסביר את זה אבל אתם בטח מכירים את הקטע שבסוף שנה קונים למורה מתנה/פרחים (איכשהו תמיד מתנפלים עלי כשאני מתעקשת על פרחים)אז כמובן שמתחיל דיון בנושא. והנה הכרזה שיצאה מפי ומיוחסת למורה שלי לאנגלית: " אני למורה הזאת קונה בסוף שנה מכונית+וילה+בעל+ילדים..." או משהו כזה. אז כמובן שנסחפתי אבל תודו שזו מתנה יותר יפה ומקורית מפרחים. הידד למעוף!
עדיין לא התרגלתי לרעיון וייקח לי עוד הרבה זמן להסתגל אבל לרשימה נוספה גם המורה לתולדות האמנות (ודרך אגב, אם את קוראת את זה אז את יודעת...בגרות=ציון=פירגון, כמו בתמונה של ההוא מזאצו והשילוש הקדוש שלו...). יצויין שבשני המקצועות הנ"ל אי אפשר להגיד שהציונים בשמיים, אם כבר אז להפך.
תשובה לי בעבורך: 22927
יצא גם יצא. משום מה, שנות הלימודים שלי רצופות במורים מן השורה הראשונה. החל בבית הספר היסודי, רצה הגורל וקיבלתי את אותן מורות מן הדור "הישן", אלו שחינוך עדיין היה במעלה הראשונה בעבורן.
בהגיעי לתיכון, הופתעתי לגלות שלמורה לפיסיקה יש תואר שני ולמורה למתמטיקה גם כן. הרמה הייתה גבוהה מאוד, והמורים עצמם היו בני אדם שיכולתי לכבד ואפילו להעריץ.
כמובן, לא לכל המורים כוונתי, אלא לקומץ נבחר. הכוונה היא דוקא למורים במקצועות הריאלים, אגב, חוץ מאזרחות - שלמורה ממקצוע זה רוכש אני הערכה אינסופית עד היום.

דובי הגדיר קודם מורה טוב כמורה שנותן לך לקרוא ספר, ואתה קורא אותו. ובכן, המורה לאזרחות הייתה ספקית הספרים העיקרית שלי במשך כל שנת יב'...:-)
היו זמנים 22929
לי היה מורה למתמטיקה שכמה דקות לפני סןף השיעור
היה נותן לנו לקפוץ החוצה מהחלון כדי לתפוס את מגרש
הכדורגל. מיותר לציין שכדורגל היה חשוב עבורו כמעט כמו אם לא יותר
מלימוד מתמטיקה.

האם זה היה סממן של מורה טוב?
אולי לא היה לנו את הרספקט
והדיסטנט הגדול ביותר, אך אפשר היה לדבר איתו בגובה
העיניים ,ולמדנו פחות או יותר ללא הרבה חיכוכים, כי בסופו
של דבר המערכת מכתיבה (בזמני פחות מהיום) הכנה לבגרות כתוצאה
המודדת, להתלמיד ולמורה.
היו זמנים 22946
נו בבקשה, עד שנהיה פה סוף סוף דיון מעניין, מגיעה למדור החדשות ידיעה חדשה ודוחפת את זו הישר אל פח האשפה של ההיסטוריה. :)
היו זמנים 22947
אסף,

אתה בוודאי מודע לקיוו של המדור ''דיונים מתמשכים (מבחר אקראי)''. ידיעות חדשות תמיד יהיו, אלו שגם מתמשכות יחיו לעד...
היו זמנים 22953
לא ידעתי (ואני עדיין לא בטוח) שידיעות שנמצאות במדור ''חדשות'' הופכות אי פעם לדיונים מתמשכים.
היו זמנים 22954
הופכות גם הופכות -- נסה ותהנה (רק בדוק את ההתאמה האישית שלך קודם).
היו זמנים 22991
יקירי, אם רק תרצה נוכל לשבור את השיא של התגובות שאם אני לא טועה הוא 400+.
תשובה לי בעבורך: 22932
במקרה של המורה לאנגלית שלי מדובר במורה משעשעת למדי.מעבר לזה שבזכותה אני ב-‏5 יחידות (אחרי התעלקות אין סופית עליה ב-יא') היא גם דואגת שאני לא אשתעמם שכן אני לומדת עם הכיתה של החרשנים ואומנם יש גם אלה שאוהבים לעשות עוד כמה דברים חוץ מללמוד אבל הרב קובע. אז מה שרציתי להגיד זה שהיא דואגת שאני לא ארדם (שורה ראשונה, אני יושבת כמעט עליה) ע"י הנחתת ערמת הדפים על ראשי הקט ועוד שנינויות. יכול להיות שבגלל זה אני אף פעם לא זכרתי לעשות את כל הדברים המוזרים האלה כמו לכתוב חיבורים, כל מיני תרגולים מהספר וכו'...
בכל אופן, היא אחת המורות הבודדות שהיא נכנסת לכיתה, מחייכת ואפשר לראות עד כמה היא מאושרת מעצם הלימוד (גם אם היא תכחיש).
הבדיחה המכונה ''מערכת החינוך'' 22945
הדיון בשאלה "האם היה לכם מורה שאהבתם" משול בעיני לקבוצת אסירים שמתווכחת מי הסוהר הכי נחמד. האם זה ההוא שלא מרביץ חזק, או שמא דווקא זה שמרשה למי שיש לו יום-הולדת לקבל חפיסת שוקולד ולא מחרים אותה על פי הנהלים?

מערכת החינוך הקונוונציונלית, כולל ולרבות וריאנטים יענו-ליברליים שלה (כמו רוב בתי הספר ה"דמוקרטיים", בתי הספר לאמנויות וכו') הינה מסגרת נוקשה, מפגרת, בעלת מטרות אנכרוניסטיות המושגות תוך הפעלת שיטות כפייה מימי הביניים כמעט. אין בין מכונת הציונים המכנה את עצמה באופן שקרי "מערכת חינוך" לבין חינוך אמיתי דבר וחצי דבר. חלק גדול מבוגריה/קורבנותיה שיזדקקו בעתיד ללמוד דבר או שניים בעצמם, יגלו להפתעתם שהקושי הגדול ביותר שלהם לא יהיה הבנת החומר אלא יצירת המשמעת העצמית שתאפשר להם ללמוד משהו גם אם אין חרב מתהפכת (בדמות "מבחני שליש", נניח) תלויה מעל ראשם. המטרה החשובה ביותר של כל מערכת חינוך, דהיינו הפיכת כל תלמיד לאדם חושב בעצמו ובעל רצון פנימי ומוטיבציה ללמוד, אינה מושגת כלל במתכונת הקיימת. במקום זה משחררת המערכת בכל שנה עוד כמה עשרות אלפי אנשים המרגישים כמו אסירים שריצו את מלוא עונשם וסוף סוף הם יוצאים לחופשי (רובם טועים, הם או-טו-טו עומדים להפוך לרכוש צה"ל). זו לא מערכת חינוך, זו מערכת כפייה הרסנית שמדכאת כל חשיבה עצמאית לטובת שאיפה מתמדת לקונפורמיזם ולבינוניות.

אין זה מפתיע, עם זאת, שבקונסטלציה מעין זו זוכים המורים הקצת-פחות-גרועים להררי אמפתיה ואפילו ל"אהבה" מצד חלק מהתלמידים. תופעות של התאהבות בסוהר מוכרות בבתי הכלא מאז ומתמיד, ובית ספר תיכון ממוצע (ולצערי גם אלה שאינם ממוצעים) לא שונה בהרבה מבית כלא בטכניקות ובאמצעים שהוא מפעיל על מנת להשיג את מטרותיו החינוכיות.
הבדיחה המכונה "מערכת החינוך"? 22960
אם תשאל אותי מה תרמה לי מערכת החינוך, למעשה בית הספר התיכון, אוכל להצביע על דבר אחד, חשוב מאד - הפכתי לשקדן. רוב חיי הצעירים הייתי עצלן מאד - הייתי מנסה לקצר בכל דרך, הייתי נמנע מלהגיש שיעורי בית עד כמה שאפשר, וכדומה. היו מורים שסלחו לי, והיו שלא - אבל לא הצליחו לשכנע אותי לצאת מסורי. רק בתיכון למדתי, שבשביל דברים מסויימים, צריך לשבת ולעשות דברים שלא מתחשק לך, והרבה. זה תרם ותורם לי בלימודי בטכניון, על אף שהנושאים הנלמדים פה הם מאד מעניינים, בעקרון.
הבדיחה המכונה ''מערכת החינוך'' 22961
סחתיין על העברית, אבל התשובה שלך פחות מוצאת חן בעיני. היא קצת מזכירה לי את האנשים שמספרים בגאווה "אבא שלי היה מרביץ לי כשהייתי קטן, ותאמינו לי שלא קרה לי שום דבר רע". אותם אנשים משתמשים בנימוק הזה כדי להצדיק את העובדה שגם הם מכים את ילדיהם וכך ממשיכה לה השרשרת בלי שמישהו עוצר וחושב לרגע האם זה באמת נכון לעשות כך והאם אין עצם העברת ההכאה בתורשה מסמנת שמשהו מאד רע דווקא כן קרה לאותו הורה בעקבות המכות שחטף.

אני עשוי להשתכנע שמדובר בנימוק מסוג אחר אם תסביר לי כיצד שכנעו אותך בתיכון שבשביל דברים מסוימים (מה? ציונים גבוהים? מחמאה מהמורה?) צריך לשבת ולהשקיע. מהנסיון שלי מדובר בדרך כלל בלא יותר מאילוף בשיטת שכר ועונש (כפי שנהוג לאלף כלבים) רק עם דגש על העונש ובלי הרבה שכר. אם מדובר בטכניקה יותר מתוחכמת אני אשמח לשמוע מהי.

לגבי הטכניון, אני לחלוטין לא מופתע. גם במוסדות להשכלה גבוהה ממשיכה השיטה הישנה של ציונים ומבחנים לפעול, עם הבדל אחד והוא שהסטודנט רשאי לבחור את מקצועות הלימוד ולא מכריחים אותו ללמוד מתוקף חוק. זה אכן צעד חשוב בדרך למערכת חינוך אמיתית, אבל כל עוד ממשיך היעד להיות מגולם רק בהשגת ציון גבוה ככל האפשר, עדיין יש הרבה מה לעשות.
הבדיחה המכונה ''מערכת החינוך'' 22967
אני יודע שיש אנשים, שרואים בציון מטרה, ולא אמצעי. אני רואה בציון אמצעי, כדי לעקוב אחרי הצלחתי בנושאים מסויימים. למרות שראיתי שיש סטיה, ולפעמים גדולה, מצאתי שזהו אומדן די יעיל. בתיכון ראיתי שבלי עבודה קשה, אינני מצליח לעקוב אחר לימודי הפיסיקה. וראיתי שעבודה קשה באמת משפרת את הבנתי, והציונים היו בהתאם. בי''ב, כבר למדתי, ודאגתי להכין שיעורי בית כיאות, והצלחתי שם הייתה יותר גדולה. שיעורי בית הם רק דוגמה, כמובן.

אשר לסגנון תגובתך, עלי לציין שהינך מלודרמטי מדי, לטעמי, אך אינני רוצה ממש להיכנס לויכוח איתך בנושא זה.
הבדיחה המכונה ''מערכת החינוך'' 22970
אם כך, האם לא היית מעדיף מערכת חינוך אשר המבחנים בה אינם דרישת חובה אלא (כמו שאמרת) אמצעי לכל סטודנט לבחון את הישגיו מפעם לפעם (ועכשיו באה התוספת שלי) אבל רק במידה והוא מעוניין בכך? זו מערכת הרבה יותר טובה לדעתי, אך אני לא מכיר בישראל של היום שום מסגרת חינוכית שעובדת ככה.

לעניין העבודה הקשה, אתה כותב "בתיכון ראיתי שבלי עבודה קשה אינני מצליח" וכו'. אני חושב שלמסקנה דומה יגיעו גם האיכר העובד בשדה וגם הפועל שבונה בתים, בהנחה ששניהם משתדלים להצליח במה שהם עושים. אני מבין ומזדהה עם האנשים שהתיכון היה להם ההזדמנות הראשונה להיתקל בחומר קשה ללימוד, אך זה לא עונה על השאלה שלי: מה עשה אותו תיכון כדי לספק בידיך את הכלים והמוטיבציה להתמודדות עם הקשיים? הטענה המרכזית שלי ל"מערכת החינוך" היא שמערכת זו מייצרת עבור התלמידים קשיים ודרישות ולחצים בלי סוף, אך היא אינה נותנת להם סיבה אמיתית להתמודד עם הקשיים הללו והיא אינה מייצרת אצלם את הרצון להצליח אלא ע"י איומים והפחדות.
הבדיחה המכונה ''מערכת החינוך'' 22971
אינני יודע איזו מערכת עדיפה. אם אוכל אי פעם לערוך ניסויים רלוונטיים, אולי גם תהיה לי דיעה אמיתית בנושא.

אשר למה התיכון עשה כדי לספק כלים, מוטיבציה, וכדומה, הרי שלא נעשה דבר. מצד שני, לא היה לחץ אמיתי מצד ביה"ס - החומר הנלמד היה פשוט קשה יחסית לזה שנלמד קודם. אין זו אשמת מערכת החינוך שנושאי הלימוד קשים - זו הסיבה שהיא מאפשרת לאנשים שונים לבחור במסלולים כפי יכולתם.
ואשר לייצור סיבה להתמודד עם הקשיים, ויצור רצון להצליח, הרי שאתה מצפה, לטעמי, להרבה יותר מדי. כאשר הסוס מת, התצפה מן הרופא להניעו אנה ואנה, על מנת שיראה חי?
הבדיחה המכונה ''מערכת החינוך'' 22990
אויש, כליל. ברכותיי על היותך ייחודי. מתגובותיך משתמע שממש נהנית. וואלה? תמוה במקצת. שיעורי בית? בחיאת כליל, אל תעלב, הייתי מתה להיות מאלה שמסוגלים לשבת מול ספר במשך שעה רצוף וממש ללמוד...אתה "סופר חרשן". באנגלית זה בטוח נשמע יותר טוב.
ומה כל הקטע של הצדקת המערכת?! צריכה לעבור לפחות עוד שנה עד שתגיע לשלב שבו אתה מצדיק את הנ"ל מתוך געגועים.
הבדיחה המכונה ''מערכת החינוך'' 23003
יתכן שחווייתי את מערכת החינוך שונה מזו של אנשים אחרים.
סופר חרשן? חברי ללימודים בטכניון, היו מתווכחים איתך - אני יותר בן-אדם שלומד בגלים. בטלה, הכנת שיעורים אינטנסיבית, בטלה, חוזר ונשנה. לבחן בחדו"א 2מ שהיה היום התחלתי להתכונן רק שלשום, וגם זה לא היה אינטנסיבי מדי. לבחן באלגברה ב התכוננתי על ידי מעבר על החומר יום קודם לכן.

אגב, אם דברי נראו כהצדקת המערכת, הרי שזה רק בשל הקונטרסט לשלילת המערכת של מר עמית.
הבדיחה המכונה ''מערכת החינוך'' 23015
רק מזה שאתה מצדיק את עצמך ע''י הבאת דוגמאות אפשר להסיק את אותה מסקנה...אתה יודע ...
הבדיחה המכונה ''מערכת החינוך'' 23104
יש גם מקום באמצע, בין שלילת המערכת להצדקתה.

שם אני נמצא, בת-חן.
הבדיחה המכונה ''מערכת החינוך'' 23114
שמחה בשמחתך

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים