ההתעוררות המחודשת של תיאוריות ''הקשר היהודי'' 229438
[לאורי קציר: תגובתי זו לא קשורה אומנם ישירות למאמר המצויין שלך, אך בכל זאת יש קשר. (קשר ה"קשר"). והיות שנראה לי חשוב להביא את הדברים לאייל, אני מקווה שתסלח לי על הסטייה הקלה מהנושא המרכזי].

סיימון סבג-מונטפיורי, היסטוריון שהוא בן האצולה היהודית-בריטית, ונשוי לבת האצולה הבריטית סנטה פאלמר-טומקינסון (שהתגיירה למענו), כותב על התעוררות האנטישמיות הישנה, ותיאוריות הקונספירציה העולמית של היהודים.
סיכום לעצלנים:
לאחר סיפורים אישיים (מעניינים!) על משפחתו ועל עצמו, אומר ס"מ, שיהודי אמריקני לעולם לא יבין את תחושת חוסר הביטחון של היהודי הבריטי. ומספר על התגובות שבהן הוא נתקל כשמישהו מגלה שהוא יהודי (אתה לא, נכון? אה, אתה באמת כן. נפלא. תמיד חשבתי שאתם עם חכם מאוד). הוא אומר שלהיות יהודי במצב כזה, זה אומר לחיות על רמות שונות, להקשיב לתדרים שונים, לפענח קודים. אך שעדיין בריטניה היא ארץ נפלאה ליהודים החיים בה. וזאת למרות הדעה הקדומה נגד יהודים, שאפיינה חוגים בחברה הגבוהה, והופיעה גם בספרות (לאחר כמה דוגמאות, הוא מגיע לטי-אס-אליוט, ואומר ששירתו הנפלאה נתנה שם טוב לאנטישמיות). אבל שבסך הכול, האנטישמיות הזאת היתה לא-מזיקה.

אבל בשנים האחרונות המצב השתנה, וזה קשור לישראל, אמריקה, ה-‏9/11, ועיראק. בעשור האחרון ישראל היא "החיה השחורה", שנואת האינטלקטואלים, וסובלת מסיקור תקשורתי עויין ואף שקרי, במיוחד מצד הביביסי והגארדיין.
אין זו אנטישמיות לבקר את ישראל, אומר סבג-מונטיפיורי, ומוסיף שגם הוא עצמו מתנגד למדיניות ישראל בשטחים ותומך במדינה פלסטינית. אבל הדרישות המוסריות שמופנות כלפי ישראל הן בסטנדרטים שאפילו בריטניה עצמה לא תעמוד בהן. והוא מזכיר את הפוליטיקאי היהודי האנטי ישראלי ג'ראלד קאופמן, שביקורתו על ישראל מדווחת כ"יהודי בריטי נודע תוקף את ישראל", בעוד שהניסוח צריך להיות "יהודי בריטי שידוע רק בתקיפותיו את ישראל, תוקף אותה שוב".

וכאן מגיע ס"מ אל תיאוריות הקשר, שחזרו והופיעו בכל עוז מאז ה-‏9/11, ועיראק, ומדברות על היהודים (המכונים עכשיו בשם הקוד "ניאו-קונסרבטיבים") השולטים בבוש ובבלייר, ודרכם בעולם כולו. ההשמצה הזאת היא נדבך חדש על הרבדים ה"קלאסיים" של הפרוטוקולים של זקני ציון, ועלילות הדם הימי-ביניימיות. והיא מופצת באינטרנט וממלאה אותו, מאתרים ערביים ספוגי-אנטישמיות, ועד אתרים סהרוריים בבריטניה וארה"ב. וס"מ המסכן מנסה בנקודה זו להוכיח ולשכנע שאין כל קונספירציה יהודית, באמת שלא. [רשעות פולנית קלה: כאילו שזה יעזור לו אצל אלה שחושבים שכן].

לקראת סוף המאמר מאוזכרות שתי ההצתות שהיו בבתי כנסת בלונדון בשבוע שעבר, שבאו בעקבות יותר מ-/מאה/ התקפות על בתי כנסת באנגליה מאז שנת 2000. ואומר ס"מ בחרדה- וזה קורה בעת שגשוג! מה יקרה אם המצב יהפוך ללא-יציב, ותיאוריות הקשר האלה יהפכו לנורמטיביות בשיח הפוליטי?

ס"מ מסכם באומרו, שעד ה-‏9/11 היהודים התרגלו לסיקור התקשורתי העויין נגד ישראל, ומי שלא היה ציוני (כפי שזה המקרה לגבי יהודים רבים) לא היה צריך לדאוג. אבל מאז ה-‏9/11, ועוד יותר מאז עיראק, אנו עדים לשינוי משמעותי בנושא. זה כאילו שבפיגוע ה-‏9/11, בעל המימד המיתי, אל-קאידה פתחה קפסולה תרבותית נשכחת של מיתוסים אנטישמיים, שנחתמה ונשכחה מאז תקופת הנאצים, המאות השחורות ועלילות הדם. וזו תופעה עולמית, ולא רק בריטית. אך עדיין, לדעתו, בריטניה היא המקום הטוב ביותר בעולם ליהודים.
[רשעות פולנית קלה: אולי. ובמיוחד אם אתה סבג-מונטיפיורי, שנשוי לפאלמר-טומקינסון].
ההתעוררות המחודשת של תיאוריות ''הקשר היהודי'' 229498
יש דבר אחד תמוה במה שסבג-מונטפיורי כתב, אלא אם ישנה טעות בסיכום שלך. עכש"י, מי שמפעיל את בובוש הם אנשים בעלי דחף דתי נוצרי חזק. היועץ הקרוב ביותר שלו, קארל רוב, הוא אדם דתי - בוש עצמו הוא חוזר בתשובה. אמנם יש ניאו-קונס יהודים כמו וולפוביץ, אבל אני לא יודע אם אפשר לייחס את עמדותם לעובדת היותם יהודים (האם הם דתיים?) באותה עצמה שליועציו ומזכירי הממשל בעלי האוריינטציה הדתית המובהקת.
ההתעוררות המחודשת של תיאוריות ''הקשר היהודי'' 229510
איו טעות בסיכום (תקרא את הכול בעצמך- יש שם כמה סיפורים עסיסיים שימצאו חן בעיניך!); וסיימון סבג-מונטפיורי (שאם מישהו שואל את עצמו- כן, הוא מהמשפחה של סר משה מונטפיורי, ההוא עם טחנת הרוח והמרכבה),וגם אני הקטנה, מסכימים איתך: /אין/ "קבל" ניאו-קונסרבטיבי יהודי שמקיף את בוש, ושולח את זרועות התמנון שלו עד בלייר. זו פיקציה אנטישמית. וס"מ מזיע קשות בנסיונו להוכיח זאת- תראה (במיוחד הפסקה האחרונה):

Since 9/11 and Iraq, a millenarian cauldron of old-fashioned anti-Semitic conspiracy theories claims that secretive Jews (the wicked "neo-cons") are controlling Bush, Blair and the media, and even arranged 9/11. Anti-Americanism, anti-Zionism and anti-Semitism have become interchangeable.

The conspiracy fever sounds like something out of that notorious forgery, the Protocols of the Elders of Zion, mixed with the medieval blood libel about the drinking of Christian children's blood. This rubbish seeps over the internet from the Arab media, where feverish anti-Semitism is the norm, to insane US/UK websites. The message: from Iraq to 9/11, it's the Jews wot did it.

Even respectable commentators are at it. Tam Dalyell MP last year said that Tony Blair was "unduly influenced by a cabal of Jewish advisers". After al-Qaeda's Madrid bombings, left-wing commentators argued that the Zionist state was the real source of terrorism. (Yet Israel is the leading Islamist grievance solely in the western media: a glance at jihadist websites actually shows Israel is mentioned much less often than Chechnya, Kashmir, Saudi Arabia and Iraq.) The liberal historian Anthony Sampson blames the turmoil in Iraq on a "neoconservative cabal and the Israeli government". Whatever he actually meant, "cabal" has become a code word, a shibboleth. (Always a "cabal". What would Charles II's Clifford, Ashley, Buckingham, Arlington, Lauderdale make of this? Or were they really Cliffordstein, Ashleichem, the Duke of Buckinghamowitz, Arlingtonbaum and Lauderschnigelglas?)

Conspiracies are founded on coincidence and fantastical connections. Obviously there is no cabal. There were more Jews in Bill Clinton's administration than there are in Bush's; most American Jews are Democrats. Bush's Iraq policy is actually led by Donald Rumsfeld (of German ancestry) and two African Americans, Condoleezza Rice and Colin Powell. (Ever read about the "African American cabal"? Hardly.) This Judification of US policy resembles Goebbels's campaigns against "the Jew Roosevelt". Besides, if the media were really controlled by Jews, they would not continually run anti-Israeli stories. Or covers such as the New Statesman's own "Kosher conspiracy", published in January 2002: illustrated with a brazen caricature, it suggested a London-Jewish conspiracy of arms dealers and press barons, then concluded that no such coven existed.

ההתעוררות המחודשת של תיאוריות ''הקשר היהודי'' 694949
בעקבות ההקפצה של המאמר קראתי אותו מחדש ואז שמתי לב לחילופי הדברים ביננו. והנה, ממש בימים אלה תאורית הקשר היהודי התעוררה מחדש.

מי שעשתה זאת היא ואלרי פליים, סוכנת ה-CIA שנחשפה בזמנו ע"י הנשיא בוש ואנשיו כדי ללכלך על בעלה השגריר ווליסון שחשף את אחד השקרים של ממשל בוש בתהליך שהוביל למלחמת עירק השניה.

פליים צייצה מאמר במגזין "אלטרנטיבי" שכותרתו “America’s Jews Are Driving America’s Wars”, ואם זה לא הספיק היא המשיכה להגן על הציוץ בזה שהיא ממוצא יהודי.

בסוף היא התנצלה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים