''הוא, ש...'' 230748
תודה על סיפור המדליה, הוא מרתק. הוא גם מזכיר לי מאוד קטע שבמקרה יצא לי לתרגם לאחרונה, ודווקא מתוך ספר שעוסק בפילוסופיה של האמנות. האסוציאציה התעוררה בגלל המשפט שפרויד חשב על עצמו, שמזכיר תסמונת שהוא עצמו תיאר אצל מטופלים (תסמונת שאגב יש בה קווים פראנואידים קלאסיים). הנה הקטע הרלוונטי (התחביר הבלתי אפשרי במקור) ‏2:

המחשבות שאי אפשר לחשוב, שמכבידות, חודרות ומפציצות את המוח, ממלאות כולן את אותו התפקיד – אם כי ביעילות מפלצתית – אותו סוג של הפרעות מנטאליות כהעתקים של הרמה הרגילה של המודעות. כפי ש"האורחים הזרים" ‏1 פולשים, בעדינות אומנם, לתוך השכל המודע...

...היסטורית, ניתן לראות שפרויד עצמו סבר כך, בדוגמה הראשונה, לגבי דמויות פנימיות – במקרה שלו האגו-האידיאלי, ואז הסופר-אגו – בכך שציין בחוויות מסוימות בהן צפה קלינית, מאפיין מרכזי בהדמיה, והוא ההתייחסות לאחרים, באופן דרמטי ובאופן דקדוקי, כמקטעים של דיבור פנימי. החוויות שמשכו את תשומת לבו של פרויד היו אשליות של התבוננות: אשליות שלפיהן אחרים מתבוננים במטופל. באשליות כאלה, הסובל הופך מודע לדמות המופנמת הצופה בו, בכך שהוא שומע, במילותיו של פרויד, "קולות המדברים אליו בגוף שלישי". "כעת היא שוב חושבת על זה... כעת הוא יוצא החוצה", זה סוג הדברים שאומרים הקולות. אותו הקשר בין הסופר-אגו לבין ההדמיה נשמר במקטע של חוויית ילדות, אותה מתאר ייטס (Yeats) במלים אלו:

"יום אחד מישהו דיבר אלי בקולו של המודע, וכאשר הרהרתי במשפט, מפני שלא שמעתי קול ברור, הגעתי למסקנה שנשמתי אבדה. היו לי מספר ימים אומללים, עד שבהיותי לבד עם אחת מדודותיי, שמעתי לחישה באוזני, 'איזה פרחח אתה!' בתחילה חשבתי שדודתי היא שדיברה, אבל אז גיליתי שלא, הסקתי שזה היה קול המודע שלי, והייתי שוב מאושר. מאותו יום, הקול הגיע אלי ברגעים של משבר, אבל כעת זהו קול בראשי המופיע בפתאומיות ומבהיל. הוא לא אומר לי מה לעשות, אלא גוער בי לרוב. או אומר 'זה לא בסדר' על מחשבה כלשהי, ופעם אחת כאשר התלוננת שתפילתי לא נשמעה, הוא אמר 'עזרו לך"'.

אז במקרה של החלום בהקיץ של פרויד על הפסל, תפקידו של הקול הפנימי של הסופר-אגו הוא דווקא לנסוך בו ביטחון ולחזקו. אם כי כמובן שהחוויה המתוארת של ייטס חזקה יותר.

1 The Alien Guests, ביטוי של פרויד שמסמל אאל"ט מחשבות בלתי קרואות.
2 Wollheim, Richard, On Art and the Mind.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים