דגלאס אדאמס 23111
לפני כחודש וחצי הייתי בכנס 3GSM World העולמי שנערך במרכז הקונגרסים שבקאן. למרות שמדובר בכנס מקצועי בעיקרו של תעשיית הסלולר העולמית, הוזמן לשם דגלאס אדאמס כדובר כבוד וכך זכיתי לשמוע את מה שהיה מן הסתם אחד מהנאומים הפומביים האחרונים שלו. נאום שלא היה רק מרתק ועתיר שנינויות, אלא גם הציג היטב את המרחק שעבר האיש מאז שהכין בסוף שנות השבעים תסכית רדיו סהרורי-משהו עבור ה-BBC וקרא לו בשם "מדריך הטרמפיסט לגלקסיה", ועד לתקופה האחרונה בה הפך למעשה למען "גורו" שהתווה את החזון הטכנולוגי לאלפי אנשים ברחבי העולם.

בתחילת הנאום, שנמשך סה"כ כחצי שעה, טען אדאמס שהוא האיש שבעצם המציא את WAP (התקן העולמי לאינטרנט סלולרי) כאשר היה הראשון שתיאר מכשיר נייד עם מסך קטן שמשמש לקבלת מידע מעודכן על כל דבר ביקום. הוא המשיך ופירט את התיאורייה שלו לגבי תפיסת החדשנות אצל האדם המודרני ("כל מה שקיים בעולם עד שהאדם מגיע לגיל 15 הוא רגיל ונורמלי, כל דבר שמומצא בין גיל 15 לגיל 35 הוא מהפכה פנטסטית עם פוטנציאל קריירה מדהים לאותו אדם, וכל מה שמומצא לאחר גיל 35 הוא מטרד מיותר ומזיק שהיה עדיף בלעדיו"). אדאמס הפליג בשבחי פרוייקט CDDB שהיום בבעלות חברת Gracenote (מאגר מידע מרכזי עם נתונים עדכניים כמעט על כל Audio CD שנמכר אי פעם), ותיאר כיצד בדמיונו יאוכסן בעתיד מידע מפורט על כל דבר בעולם במודל דומה ולמעשה יווצר מין "עולם רך" (איך לתרגם soft world לעברית? "תוכנת עולם"?) שיצבור עוד ועוד ידע ויהפוך עם הזמן למודל דיגיטלי מלא של כל היקום.

את החלק האחרון של נאומו הקדיש אדאמס לתיאור אתר האינטרנט שייסד לפני מספר שנים, H2G2, המשמש למעשה כאבן היסוד לפרוייקט מידול כל המידע בחיים, ביקום, ובכל השאר. הוא סיפר שלפני מספר חודשים נרכש האתר ע"י ה-BBC ואמר שהוא רואה בכך סגירת מעגל טבעית שכן ה"מדריך" הראשון נכתב, כזכור, במקור עבורם. אדאמס הזמין את כל השומעים לבקר באתר, ואם הם מוצאים שהוא איננו מושלם, גם לתרום לו מהידע האישי שלהם וכך לשפר אותו ולעזור בקידום הרעיון.

איש גדול מת אתמול, אך מפעל החיים האמיתי שלו רק התחיל, והוא ממתין ב- http://www.bbc.co.uk/h2g2/guide לכל מי שמעוניין לקחת בו חלק.
דגלאס אדאמס 23283
האם זו חברת המחשבים שבה תפקידו היה "פנטזיונר ראשי"? (..כך לפחות כתבו עליו ב"הארץ").
כשקראתי - בעצב - את הידיעה על מותו, חשבתי לי שזה משהו שהייתי רוצה להפוך גם למקצוע שלי.
איבדנו. או, בעצם, זכינו.
ב-‏42 דגים.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים