המלצה חמה! 2359
אני שולח את כל חובבי הקונספירציות למיניהן לקרוא את ספרו של אומברטו אקו "המטוטלת של פוקו".
הספר לא קל (אפילו קשה...) אבל מרתק ביותר וגם מצחיק לפעמים, ובוחן בצורה צינית-פארודית מקסימה את תופעת ה"קונספירציות", בהיתבסס על אגדות הטמפלרים בעיקר.
מומלץ!
המלצה חמה! 2362
מעניין לראות שגם אומברטו אקו 'מאמין' בקיומם של אנשים המתייחסים לנושא ברצינות תהומית, ומזהיר מפניהם ומפגיעתם הרעה.
בראיונות שונים בעיתונות האירופאית שנתן סופר-פילוסוף זה מבצבץ בין השורות מסר מעניין - אקו חושב שיש רגליים לסברה שקיימות אגודות סתרים כלשהן, וממליץ להתייחס לעניין בחשדנות יתר, ולא לפטור זאת אך ורק באופן הומוריסטי.
בברכה
א. מאן
המלצה חמה! 2368
וודאי שאגודות (כמעט כתבתי: עמותות) סתרים אלו ואחרות קיימות בעולם. השאלה היא כמובן, מה חשיבותן ומה השפעתן. זניחה לחלוטין, לדעתי.
Hail Eris, All Hail Discordia 2369
הנקודה כאן היא לא האם האגודות קיימות באמת. בימינו הטרופים, מספיק שאיזה רוברט וילסון כותב ספר על האילומינטי, או שגרג היל כותב מניפסט על הכת הדיסקורדיאנית. הסופר אולי ראה את זה כבדיחה, אבל לא חסרים פסיכים בעולם שרק חיפשו מישהו שיפנה אותם בכיוון הנכון. בארה"ב, בכלל, לפסיכים יש נטייה להתאגד.
אז מישהו פותח אתר באינטרנט כבדיחה, וכל מיני אנשים קוראים אותו ופותחים תא מקומי של הארגון אצלהם, and before you know it אנשים מפוצצים בנקים בשביל להעלות קורבן לאריס, אלת הכאוס והבלבול.
רוב האנשים אוהבים תאוריות קונספירציה כי זה נותן להם את מי להאשים. יש כאלה שלוקחים את זה רחוק יותר.
המדיה יוצרת את הקונספירציה שעליה היא מדברת.

ועדיין, בסיכום הכולל, ההשפעה של אגודות כאלה היא זניחה ביותר. לפחות הן יותר משעשעות מסתם מיליציות וארגוני טרור רגילים. :)
Hail Eris, All Hail Discordia 2383
כלל לא בטוח שהשפעת אגודות הסתרים היא זניחה.
במאה ה-‏17 , המדע וההשכלה שאבו רעיונות מעולם האלכימיה, הקבלה והאגודות של הרוזנקרוסים כגון אחדות העולם והאדם, המיקרו והמקרו וכו' שפתחו שער למחקר מדעי מודרני או האמונה בכוחם של מספרים לפיצוח סודות היקום. קפלר, ניוטון ודקארט היו שטופים באמונות-הבל שכוסו באיצטלה רציונלית. במאה ה 18 להיות בונה חופשי היתה זכות גדולה ולראיה מייסדי ארצות-הברית כג'ורג' וושינגטון, אלכסנדר המילטון ותומאס ג'פרסון שהיו כולם בונים חפשיים (ומכאן הסמלים על הדולר) .
אגודות סתרים הן נושא אנושי מרתק, השפעתן הסובטילית, לפחות בתקופות מסויימות ומכריעות, לא מאפשרת לבטלן.
NOVUS ORDO SECLORUM 2399
אכן - נגעת בנקודה.
יש גם לתת את הדעת על המאבק המר בין האלכימיסטים, שהינם תופעה גרמנית-צפון אירופאית מטיבעה לבין הבונים החופשיים, שהינם תופעה אנגלוסקסית-קלוויניסטית ממהותה, והמבין יבין.
בברכה
א. מאן
NOVUS ORDO SECLORUM 2441
אבחנה מרתקת, מאן יקירי
היש באמתחתך ספרים /מאמרים מומלצים בתחום?
אשמח להמלצות בפורום זה או בדואל.
NOVUS ORDO SECLORUM 39612
מה שאני מבין מזה זה שאדון מאן הוא חבר באגודת סתרים אלכימיסטית.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים