כמה הערות 238408
גם בזמן סאדם חוסיין נעשו פשעים גדולים, אם כי לא בהיקף ובעוצמה כזו. ומה יצא לארצות הברית ממלחמתה בעירק ? הכרת תודה נצחית מצד כל ההומניסטים ? כמדומה שלא, בלשון המעטה.

לגופו של עניין, באמת אי אפשר לעשות כלום כנגד צפון קוריאה, כי יש לה משהו שאפילו להיטלר לא היה - פצצת אטום. לתשומת לב מי שמזלזל באפשרות שלאירן יהיה נשק אטומי.

לא הייתי משווה את שתיקתו של העולם מול צפון קוריאה מבחינת משמעותה המוסרית לשתיקתו של העולם מול השואה. משתי בחינות. מהבחינה האחת, השתיקה העכשווית גרועה הרבה יותר. אז למעשה עשו בעלות הברית את הדבר החיוני ביותר להפסקת ההשמדה - הם נלחמו בנאצים. היום לא עושים דבר.

מהבחינה השניה, שלפי דעתי גם כן לא ניתן להתעלם ממנה, השתיקה היום מובנת יותר. בעוד שהגרמנים התנכלו לקבוצה אתנית אחרת (אפילו לא "גרמנית", כי הרי לא הושמדו יהודים גרמנים דווקא), הצפון קוריאנים מתנכלים לבני עמם. זו אלימות במשפחה. מצער ככל שיהיה הדבר, מסורת ההתערבות במקרי אלימות במשפחה היא דלה בהשוואה להתערבות באלימות שבין שני צדדים זרים.
כמה הערות 238410
לא נראה לי שמי שבבעלותו נשק אטומי נהיה חסין לנצח מסנקציות או אף מהתערבות צבאית.

לעניין השתיקה, ייתכן שגורם נוסף הוא סדר הגודל: בשואה נרצחו כששה מיליון יהודים, והמספר הבלתי-נתפס הזה הפך את המאורע ההוא ל"שואה". יש משהו עגום בהצבה של מעשי-נבלה על סקלה, אבל נראה שלנעשה בצפון-קוריאה עוד מוקדם לקרוא בשם הזה. לא שצריך, חלילה, לחכות עד שיירצחו כמה מיליונים לפני שעושים משהו.

תודה לארז על המאמר.
כמה הערות 238430
נשק אטומי נכון להיום נותן לך את האופצייה לחסל באופן מיידי בין כמה עשרות אלפים במקרה של פצצת אטום קטנה לבין מיליונים ונזק כלל עולמי במקרה של פצצת אטום גדולה יותר, שלא לדבר על הנזק במספר פצצות כאלו.

כל זה כמובן מושתת על ההנחה שנכון לכרגע אין למדינות נעולם דרך למנוע ממדינה סוררת לשגר לפחות טיל אחד או לחילופין להפיל אותו.

נדמה לי גם שהפלת המשטר בצפון קוריאה והצלת(נניח) 3 מליון קוריאנים מהשמדה, במחיר של חצי מליון דרום קוראינים\\יפנים\\ אמריקאים הרוגים, נחשב מחיר יקר מדי לשלם.

מכל העולה לעיל נראה לי שנגד התערבות צבאית בעלי נשק אטומי חסינים, במיוחד אם הם אינם יכולים להגיב קונבנציונלית לאיומים עליהם(בניגוד לישראל 73 למשל), וסביר להניח שבאם יוטל מצור על צפון קוריאה ותתחיל מערכה צבאית אווירית סטייל עיראק היכולת הצפון קוריאנית להתגונן או לצאת במתקפת נגד תשאוף לאפס.

סנקציות אולי נראות דרך יעילה להתמודד עם המשטר אבל עלינו לצפות לתמונות של מיליוני צפון קוריאנים עם עיניים גדולות ובטן נפוחה, כמו שכבר קרה בסוף שנות ה90.
כמה הערות 238455
בפתיל הזה אנו מדברים על נשק גרעיני בצפון קוריאה כעובדה מוגמרת.
למישהו יש סיבה טובה להניח שזה אמנם המצב?

"סביר להניח שבאם יוטל מצור על צפון קוריאה ותתחיל מערכה צבאית אווירית סטייל עיראק היכולת הצפון קוריאנית להתגונן או לצאת במתקפת נגד תשאוף לאפס."
מצור כלכלי קיים כבר עתה על צפון קוריאה.
באשר למערכה צבאית, אולי אתה לא מודע לעובדה שצפון קוריאה היא מעצמת טילים עם טכנולוגיה מהמתקדמות בעולם, ואני לא מקנא בלהק המטוסים שיתקוף אותה.
יכולת התגובה שלה לא יפסק בהפלת מטוסים אלא בשילוח טילי קרקע-קרקע אשר אני מאמין שיכולים להגיע ולגרום לנזק רב מאד בארה"ב.

"עלינו לצפות לתמונות של מיליוני צפון קוריאנים עם עיניים גדולות ובטן נפוחה"
בחייך. קצת כבוד.
הם לא קריקטורות אלא ההתגשמות של סבל מקסימלי שגוף אנושי יכול לעבור.
הערה כזו ב"יד ושם" מפי תייר, היתה מתקבלת בכעס אצלנו, לא כן?
לעניינים הצבאיים 238459
אשר לנשק גרעיני, שר ההגנה האמריקאי דונלד ראמספלד מעריך יש בידי הצפון-קוריאנים פפצה אחת או שתיים. כואב, אבל לא יחריב את העולם: דיון 1241

אני לא רואה סיבה להניח שמערך טילי הק"א הצפון-קוריאני יהיה יעיל בסדרי גודל מעבר למערך הטילים העיראקי במלחמת המפרץ הראשונה או ממערך הטילים באזור בוסניה. על כן לדעתי הוא עלול להוות מטרד לכוחות התוקפים, אבל כזה שאפשר בהחלט להכיל אותו ולהתמודד איתו. אין לבלבל בנקודה זו עם מערך הטק"ק הצפון-קוריאני, שאגב, למיטב ידיעתי, אינו יכול להגיע לארה"ב (הטווחים שלהם הם עד 3,000 - 3,500 ק"מ, בעוד ארה"ב היא למעשה אנטיפודית לצפון-קוריאה. עם זאת, הצפון-קוריאנים יכולים לשקול להגיב, כמו העיראקים, בירי טק"ק על בעלות-בריתה של ארה"ב, במידה ויותקפו.
לעניינים הצבאיים 238476
רק אתמול קראתי איפשהו (לצערי איני מצליח להזכר היכן) ידיעה שלפיה צפון קוריאה מחמשת צוללות בנשק גרעיני.
לעניינים הצבאיים 238889
הבעיה איננה פצצת אטום אחת או שתיים, או אפילו טילים באליסטים (שכנראה יש להם הרבה יותר משהיו לעירק).

הבעיה היא אלטילריה. פשוט מאוד. כשתתחיל מלחמה איתם דרום קוריאה תהיה בבעיה, מהתקפת ארטילריה על סיאול ושאר הערים- לא בסדר גודל של קרית שמונה, אלא כנראה בסדר גודל של דרזדן במלחמת העולם השניה. ואנו גם מדברים על נשק לא קונבנציונאלי.
כמה הערות 238511
זה בדיוק מה שהתכוונתי, לא הגיוני לשים סנקציות שיגרמו לתוצאות שתיארתי. ולכן מתווה הפעולה שתיאר אלון איננו הגיוני. אין מצור מלא על צפון קוריאה, אם זה היה המצב הרי שמלאי הדלק\מזון היה אוזל בתוך זמן קצר.

השורות שציטטת נועדו להוכיח ש*ישנה* חסינות למשטר הקוריאני מפני מתקפה משום שפעולה התקפית אמריקאית תסתיים בהכרח בהפלת המשטר ו\או כיבוש המדינה, ולכן ייאלצו הקוריאנים אם יהיה בדעתם למנוע מצב כזה להתשתמש בנשק שאינו קונבנציונילי באמצעות מערכת הטילים המפותחת שלהם(כפי שציינת). אתה סבור שלקוריאנים יש את היכולת לעמוד במתקפה אמריקאית באמצעים קונבנציונלים בלבד?
הדבר היחידי שמעודד אותי בעניין הזה 238536
הוא שגם לנו יש נשק גרעיני, ושגם לנו אין יכולת לעמוד במלחמה קונבנציונאלית מול האמריקאים.

חוץ מזה, הרי ברור מה יקרה אם האמריקאים ינסו לעשות משהו בצפון קוריאה. מיד יתגודדו המונים בערים באירופה עם תמונות גדולות של המנהיג הצפון קוריאני שאני תמיד שוכח את שמו, ויצעקו נגד האימפריאליזם האמריקאי.

אני חושב שהפעם צריך להשאיר את העניין לאירופאים. מה שאומר שאם הצרפתים יקחו את זה על עצמם, יופיעו שלטים בקוריאנית בחוצות פריז. גם זה שיפור.
שמו של הצנהיג הוא: קום איל פו 238604
או משהו דומה
קים ז'ונג איל 238622
ונו, בחייכם, זה כתוב בכתבה.
מי זוכר פרטים כאלה? 238747
בין קריאת הכתבה לכתיבת התגובה עברו לפחות 3 דקות. מוגזם לדרוש ממני לזכור שמות של קוריאנים כל כך הרבה זמן.
238966
וכבר פסקו חכמי האייל:
את קום איל פו יש להפיל.
238971
אתה מתכוון למסע הצלב של אפופידס שהגיע לקיצו בתגובה 212937? הוא דיבר על קים ז'ונג איל.
בדיוק! 238973
את קום איל פו
לא יכופפו!
כליל התחיל עם זה קודם 238977
הרבה קודם: תגובה 131712
את כליל איש לא יפיל 238992
הוא היה הראשון שהתחיל בזה http://www.haayal.co.il/search?SearchStr=%E0%E9%EC+%...
את כליל איש לא יפיל 239392
דווקא כן. עכשיו, כשנה וחצי אחר כך, עולה הנושא לדיון מרכזי באייל. אבל אז, בימים ההם, היה זה נושא קיצוני והזוי, כך שלאחר זמן קצר יחסית ויתרתי.
אם אתה מרגיש שדורכים עליך 239401
זה כנראה מפני שאנחנו עומדים על כתפי ענקים...
:)
כמו שצריך! 239022

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים