תאי גזים בצפון קוריאה 238545
בעקבות מאמרו של ארז ליבנה על תאי גזים בצפון קוריאה. האם יתכן שהעובדה שהעצרת לא טרחה לשאול את ביה"ד הבינלאומי בהאג שום שאלה על המתרחש בצ. קוריאה מרמזת על החשיבות שמייחסות מדינות רציניות למוסד זה?
תאי גזים בצפון קוריאה 238548
רשמית, איפושהו על פי חוקת האו''ם, האו''ם לא מתערב בענייניה הפנימיים של מדינה כלפי אזרחיה. האו''ם נוהג לחרוג ממנהגו אם מדובר במיעוטים לאומיים (פלסטינים, בוסנים וכו') שיש הכרה בינלאומית בזכותם להגדרה עצמית.
תאי גזים בצפון קוריאה 238675
אולי המצב שאתה מתאר הוא המצב דה-פקטו. קשה להאמין שזה דה-יורה. האו"ם וחוקתו נוסדו איפושהו ב-‏1944 כאשר המוטיבציה היתה לשפוט את גרמניה על פשעי המלחמה כולל פשעיה נגד האזרחים שלה עצמה.
השאלה שלי היא לא רטורית. אני סקרן לדעת אם מדינות חשובות (ארה"ב, בריה"מ, סין, בריטניה, גרמניה, צרפת, יפן) יזמו פניות לבית דין זה. הניחוש שלי הוא שביה"ד הוקם בימי האופוריה המשפטנית והצדקנית של שלהי מלה"ע השנייה ומאז דאגו המדינות לרוקן את המוסד מכל סמכות והשאירו אותו כמגרש משחקים למדינות הדרג (העולם) השלישי.
תאי גזים בצפון קוריאה 238733
מה בדיוק רצית שהעצרת תשאל את ביה"ד בהאג? "האם זה חוקי לרצוח את אזרחיך בהמוניהם"? "האם זה חוקי לבצע ניסויים אכזריים בבני אדם לצורך פיתוח נשק להשמדה המונית?"

ונניח שזה חוקי (כלומר "החוק הבינלאומי" איננו כולל סעיפים שאוסרים על כך במפורש) - אז מה?

אני יותר מוטרד מהחשיבות (או חוסר-החשיבות) שמדינות "רציניות" מייחסות לנעשה בצפון קוריאה מאשר מהחשיבות שהן מייחסות לביה"ד בהאג.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים