ונחזור למאמר... 2389
למרות הדיון המשעשע על חשיבותן של אגודות סתרים, רציתי לחזור למאמר של מר סמבן:
ראשית, הנושא (כאמור) מעניין. אבל מה, בדיוק, אתה אומר? שאנחנו עוד לא משוגעים מספיק? שלא המצאנו מספיק שטויות? אני לא יודע, יש לנו את דודו טופז. זה לא רע. עוד מעט תתחיל להתלונן שאין לנו 800 סוגי חמאת בוטנים בסופר.

דבר שני, לגבי תיאוריות קונספירציה - הבעיה הגדולה ביותר שלהן היא שהן מניחות שיש מישהו בעולם שמסוגל לשלוט במילוני פריטי מידע בכל רגע נתון, לרקום מזימות ותוכניות מחוכמות להפליא וגם לגרום להן לעבוד. אם יש משהו שההיסטוריה מלמדת אותנו הוא שהדבר בלתי-אפשרי לחלוטין. משהו חייב להשתבש מתישהו, ואף-אחד לא חכם ומוכשר מספיק. הרבה יותר סביר להניח שמישהו פישל בשב"כ מאשר שאת רבין רצחו אנשי השב"כ עצמם.
קונטראספירציה (2) 2392
אבל אתה לומד מה שאתה לומד מההיסטוריה רק על סמך ההנחה שמה שגלוי לעיניים הוא מה שאכן קרה, ולא פלא שזו המסקנה שאתה מגיע אליה. אולי הדברים השתבשו בדיוק בגלל קונספירציית-נגד?
מה בדיוק אני אומר? 2400
מה אני אומר בעצם?
.שאנחו פשוט לא יודעים שום דבר.
וגם אם אנחנו כן - תמיד הרבה יותר מעניין להניח שלא.
אוקיי, כנראה שהרבה יותר הגיוני להניח שמישהו פישל בשב"כ מאשר להמציא דברים מטורפים. אבל תמיד קיים הסיכוי שמשהו מזה נכון...
מה בקשר לפרשיות העמותות? מישהו היה מאמין ש"העמותה לקידום התיאטרון בשכונות" היא כיסוי למלבנת-כספים פוליטית של מעלים-מס בריטי? אבל זה כתוב בכל העיתונים!!
אף אחד לא הוכיח שתיאוריות הקונספירציה לא נכונות (לפחות אלו מביניהן ששרדו עד היום) - אבל המאמץ היצירתי והאינטלקטואלי שבהמצאתן הוא המסר. דודו טופז, ידידי, לא קשור לשום דבר - בטח לא למאמץ יצירתי ואינטלקטואלי.
מה יש לך נגד חמאת בוטנים??
מה בדיוק אני אומר? 2403
ראשית, תשובה למר ניר - מנסיוני הפעוט בחיים, צר לי להגיד שהגרסה הרשמית של ההיסטוריה הרבה יותר הגיונית. דברים לא קוראים כי מתכננים אותם, אלא בדיוק ההפך.

ולמר סמבן - תבחין בין קונספירציה במובן היומיומי לקונספירציה במובן "הבונים החופשיים"/"זקני ציון"/"תיקים באפלה". הראשונה משמעה שמישהו שיקר ושיש אנשים רעים ואכזריים ומתוחכמים בעולם. זה לא ממש מפתיע. השניה משמעה שמישהו שיקר לכולם, בהצלחה מסחררת, במשך עשרות (או מאות) שנים. זה פשוט בלתי-אפשרי, נוגד את הטבע האנושי, את הטבע בכלל וכל שמץ הגיון שהוא. לכן אני מוצא שמשחקים בתיאוריות קונספירציה מובילים למקום אחד בלבד - לפרנויה. אלו תאוריות מעגליות, כמו סוליפסיזם למשל, ואין שום דרך להוכיח שהן נכונות או מוטעות. לכן, צריך פשוט לבחור בתיאוריה ההגיונית והמועילה יותר לחיים פרודוקטיבים - והיא שההיסטוריה פשוט _קורה_, ואת רובה אף אחד לא מתכנן.

לגבי חמאת בוטנים, אין לי שום דבר נגדה, אבל אני גם לא רואה תועלת ב-‏800 סוגים שלה. הסיבה שלאמריקאים יש משהו אינה באמת סיבה מספקת לרצות אותו גם כן, ולי נוח מאוד בלי תיאוריות קונספירציה. אלו שצצו סביב רצח רבין היו די והותר שטויות לעשור אחד.
קונספירציות אז והיום 2440
הספרים, הנסתרים יותר ופחות, והרעיונות העוברים בשמועות מרומזות מאדם לאדם במשך ההיסטוריה, הם הסוג האינלטקטואלי של קונספירציות. לדעתי, הבנה במקורות, כגון ספרו של אקו, תסייע בהחלט - וככל נושא אינטלקטואלי, כל המרבה הרי זה...
קיים סוג שלישי של קונספירציות, שלא הבחנתי בו טוב במאמר, והוא הזן המודרני או הזן המטורף. הוא משגשג בעיקר באינטרנט, ונובע מפרנויה שאוחזת באנשים בימינו (הסבר פסיכולוגי) או מכך שהאנשים פשוט הפכו ליצירתיים יותר ולחסרי-מעצורים יותר באתרים האלו. אני מתכוון לשלל האתרים המביאים הוכחות, צילומים, וכו', למגוון תיאוריות שעוסקות באירועים מודרניים. הבונים החופשיים של אתרי הקונספירציה הם לא אלו של פוקו או של המאה ה-‏19 - אלו הם כוח אחד, מבין כמה שבאים בחשבון בהקשר הזה - חיזרים למשל. ארגוני ביון למשל. הז'אנר הזה גובל לעתים קרובות מאוד בחוסר-הגיון טוטאלי (לא שלומר שהטמפלרים גרמו למלחמת-העולם הראשונה לא נשמע חסר-הגיון - אבל זו רק ההתחלה...), והוא המקור גם לביקורת שסופג התחום מאנשים רציניים (מהם שמכירים באמת את המושגים ההיסטוריים).
קונספירציות אז והיום 2442
נכון לחלוטין. והקונספירציות עליהן דיברת במאמרך, והדוגמה שהבאת, שייכות ללא ספק לסוג המודרני והפרנואידי. על כך תלונתי.
מה בדיוק אני אומר? 2411
אי אפשר להפריך תיאוריות קונספירציה. מבחינת המאמין בהן, ברגע שאתה מנסה לנפץ את תיאורית הקונספירציה, סימן שאתה חלק ממנה. האנשים האלה לא עובדים יותר מדי עם ההגיון.
תוספת קטנה 2412
ציטוט מ"המטוטלת של פוקו": "קיימת קונספירציה עולמית, המורכבת מאנשים המנסים לשכנע שקיימת קונספירציה עולמית." סיכום יותר טוב מזה קשה למצוא.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים