2390
ראשית, אם אינני טועה, אביבה אבירם מגישה את התוכנית "בקריאה ראשונה" ביום שבת ב11:00-, בערוץ השני (בנוסף להיותה כותבת מאמרים קבועה בהארץ).

לגבי המאמר עצמו - היכולת לעצום עין אחת טבועה עמוק בכל אדם ואדם. כל תפיסת המציאות שלנו מבוססת על סינון מידע ועיבודו, והרחבת ההגדרה לסינון מידע שנוח לנו לראות ועיבודו למידע יפה יותר מתבקשת. לכן ישראל יכולה לראות בעצמה מדינת רווחה, אפילו שהיא כבר לא באמת כזו. לכן אני יכול לעבוד על מחשב ששוויו כמה אלפי שקלים בעוד יש אנשים במרחק של כמה קילומטרים ממני שקופאים מקור. לכן הנציג היחיד בעיתונות המרכזית המדבר על עינויי הפלסטינאים הוא גדעון לוי, וכל השאר מתעלמים: אם נסתכל בעצמנו ובעולם כמו שהם באמת, ולא כמו שנוח לנו, נראה שאנחנו מכוערים למדי.
הדבר נכון לאורך כל ההיסטוריה, אני מניח - היה נוח יותר לאירופאי הממוצע לחיות בתוך הבועה שלו ולא לנסות לחשוב מעבר לנוחות המיידית, כי למי יש זמן. לזכותו ניתן להגיד שהסטנדרטים המוסריים באותם הימים היו לצידו - והרי אין באמת מוסר אבסולוטי -, כך שבמידה רבה הוא היה הרבה פחות צבוע מאיתנו: לאירופאי במאה ה-‏18 היה ברור לחלוטין שהשחורים אינם באמת בני-אדם, כי המדענים שלו אמרו לו כך. לנו ברור לחלוטין שעצורי השב"כ הם בני-אדם, אבל אנחנו מעבירים חוקים לעינוים.

מה לעשות, כולנו בני-אדם.
אביבה אבירם, מאין ולאן? 2395
חוששני שהחלפת אותה עם אבירמה גולן. פובליציסטית מעולה כשלעצמה, שבין שאר מפעלותיה הייתה "הוד מעלתה" בשיר "פנקס הקטן" שביצע ששי קשת בעבר הרחוק. פריט טריוויה שמתחיל להיות נדוש, אבל עדיין מופלא.
במקרה של א. אבירם, ככל שעולה מהמאמר, מדובר כבר בשיעור קומה אינטלקטואלי נדיר, ולכן תהיתי למה לא שומעים עליה (ואותה) יותר מעל הבמות הציבוריות. נו, "הארץ", איזה במות ציבוריות כבר יש.

תמיד אכן הנחתי שהאירופאים ראו בשחורים לא-בני אדם; דווקא המאמר האמור גרם לי לפקפק בכך. ייתכן שהעניין עבר שינויים לאורך ארבע המאות של סחר העבדים, אבל בכל אופן היו אנשים, שהיו מעורבים בו באופן פעיל, והמאמר הביא ציטוטים שלהם שאני מתקשה להבין אותם אחרת - הם היו מודעים להיותם של השחורים בני-אדם. לעתים קרובות הם גם ראו את עצמם כעושים לשחורים טובה גדולה, בכך שהם מביאים אותם לחיק הנצרות והנאורות.
לא 2422
אביבה אבירם הייא לא כותבת קבועה ב''הארץ''. מגישת התוכנית בקריאה ראשונה שגם כותבת בהארץ ,אגב היא גם קולה של ''הוד מעלתה'' בביצוע המקורי של ''פינקס הקטן''. היא אבירמה גולן.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים