קצת כבוד לדארווין 23962
אם כבר לצטט תיאוריה המשווה התנהגות אנושית לביולוגיה, אז לפחות לדייק בציטוט!
השתמשת כמה פעמים ב"השרדות החזק" של דארווין. ובכן ,דארווין לא טבע מושג כזה ,אלא משטרים פשיסטיים בתקופה מאוחרת יותר, שגלגלו את " survival of the -fittest-
" ל"חזק ביותר". אם בביולוגיה עסקינן, fittest הוא פעמים רבות דוקא החלש.
קח לדוגמא שני צמחים ווירוס פתוגני:
הצמח העמיד לחלוטין הוא לכאורה "החזק" לעומת צמח בעל עמידיות חלקית, "חלש",וסופג נזק מסויים מהוירוס.במקרה של מוטציה אלימה בוירוס,זה שישרוד הוא הצמח שרגיל לחיות עם רמת נגיעות מסויימת.!
אז במונחים אפידמיולוגיים, אל תתן יד להפצת מונחים פשיסטיים!
קצת כבוד לדארווין 23980
לא החזק שורד, אלא מי ששורד שורד. מי שהצליח לשרוד - סימן שהוא שורד. זה הכל. אין עדיפות, אין ''טוב יותר'' ''חזק יותר ''או מתאים יותר''. יש רק מקסימום מקומי - ברגע הספציפי הזה, עם התנאים הספציפיים האלה, הוא מתאים יותר. ברגע אחר, המין הנכחד היה דווקא משגשג.
ה''ממ''.. 24042
מוחות יקרים , בהתחשב בעובדה שעכשיו 1 וחצי בלילה.. ואיזה מם של חדשות רעות עבר את מבחן הסינון ( או - ההפנמה ) מסיבה כלשהיא שאינה ממש מובנת ( חכו שניה להמשך אל תקפצו :) ) של מוחי החותר להבנה מסויימת של תהליכי החשיבה של חברי הקבוצה אני מגיב על הדברים או מנסה לשטוח את נקודת המבט שלי שהיא כשלעצמה לא ממש מגובשת אלא מורכבת מרעיונות פזורים לכיוונים שונים במטרה לממם אתכם המגובשים בעמדותיכם לתובנות פוריות.
זה יחסי וסובייקטיבי נכון, ידוע.
נצא מנקודת הנחה שמוח האדם מורכב משתי רמות על עקריות - המודע והתת מודע , הדיון הזה מתבצע ברמת המודע , תהליכי ה"סינון" מתבצעים ברמת התת מודע ולכן קצת קשה לנו להסבירם אבל למה שלא ננסה למשל להקביל את העניין לתחום המחשבים ( שהרי נוצר מלכתחילה כהעתק נחות של המוח ותהליכי חשיבה מלאכותיים ) מה אם המוח שלנו הוא מעיין נתב ( router ) שדרכו עובר כל המידע ורק המידע החיוני\מיועד\מאופשר\נ-צ-ר-ך נכנס אל תוך הרשת הפנימית בשלב הראשוני ולאחר מכן עובר עוד תהליכים שונים של סינון עד אשר אפשר לקרוא לו ממ .. הממ הזה הוא ביסודו אלמנט של בניה\סיפוק צרכים\אמצעי להשגת מטרה מסויימת והמוח שלנו פשוט בוחר את הכיוון הרצוי להתפתחותו על פי הכלים\אבני הבנין\הממים העומדים לרשותו.. ( פה באה הסכמה עם דובי לגבי עניין הטימינג הכל-כך קריטי..בואו נקרא לילד בשמו - מזל ).
ישנם ממים בונים , ממים מספקי צרכים וממים שמהווים יסוד להתפתחות בכיוון מסויים..
מתבקשת השאלה , אז למה דווקא הוא ולא אני ?
לזה אין תשובה בטווח המיידי.. עניין של נסיבות ותת מודע.
הממים הם כלים , הממים הם מזון הממים הם ה-כ-ל בשביל המוח.
אנחנו מקבלים ממים בסיסים בשנים הראשונות להתפתחותנו , השאלה היא האם ממים בסיסיים אלו שהיוו את המזון הראשוני למחשבות שלנו לא גרמו למוח לסנן דברים בתחום מסויים .. וכך נוצרים אנשים עם דעות שונות ועם שאיפות שונות.. מוחות שעובדים אחרת.
עד כאן , עייפתי.
אולי אפילו חוסר מיקוד מסויים ניכר בדברי.
פעם הבאה אני אנסה לעשות את זה בשעות קצת יותר נורמליות ( ולא זה לא מם הישנוניות שמדבר מאצבעותי.. זה המוח שצריך לנוח ).

תהנו:)

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים