24084
לקוראי האייל הקורא שלום רב.

מזה זמן רב אני מעיין באתר האייל הקורא, ועד היום לא מצאתי שיש לי מה להוסיף על דברי החכמה שבמאמרים, וכן, גם בתגובות הרבות. נהניתי בעיקר מהמאמר ה"חיים עלי אדמות, התפכחות באקראי", ששם הייתי עד לדיון המתמשך בין ד"ר הושע אבינתן וגל. ברצוני להביע קורת רוח רבה מכך שגל, שהוא בחור נבון, מתווכח כשווה עם הדוקטור אבינתן. יישר כוח גל! מי ייתן ותהיה דוקטור אף אתה!
אני בוחר להגיב לראשונה דווקא לסקר הזה, כיוון שהנושא העסיק אותי רבות בשבועות האחרונים. אגב, הייתי מעדיף להגיב למאמר, ולא לסקר, כיוון ששם מזדמנת לקורא אפשרות לבחון את דעותיו לפני שהוא מגיב ולשנותן בהתאם לכך. דבר דומה אני רוצה לומר בקשר לידיעות החדשותיות המתפרסמות תדירות, ולהציע לאחראי על האתר לשמור על דמותו של האתר כאי, שהמתרחש מהעולם האמיתי לא משפיע עליו.
ארפה ממהקדמות ואומר אך זאת: לדעתי המאמר של הבחור המתקרא "רד פיש" אינו לכבודו של אתר זה.

כפי שציינתי, נושא ההצבעה של אזרחים ישראלים השוהים מחוץ לארץ, העסיק אותי לאחרונה. הסיבה לכך היא מאורע טלוויזיוני שבו צפיתי, והמדובר באירווזיון.
ליתר דיוק, צפיתי עם שניים מחבריי במשחק כדורסל אמריקני, אך בהפסקות ובפסקי הזמן הם העדיפו ל"זפזפ", כפי שאומרים, ולהציץ בתחרות הזמר (מגמה שהתחזקה ככל שהמשחק התקדם, כיוון שההפרש בניקוד הקבוצות העצים, ולא לטובת הקבוצה שחברי נמנה על אוהדיה). אציין שלשני חברי יש חברות קבועות, ושצפינו באירוויזיון סתם כך, מבלי שתכננו זאת. אוסיף שבעיקר התעניינו בניקוד הסופי, ובניתוח השפעות הדעות אנטישמיות של המדינות השונות על הניקוד שניתן לארץ ישראל, אם כי היו שם שירים שהפתיעו אותי לטובה (דנמרק וגרמניה).
אם שמתם לב, מדינת צרפת, שאינה ידועה בחיבתה למדינת ישראל, העניקה ניקוד גבוה לישראל. אני וחבריי תמהנו על כך, עד שאחד מהם נזכר שקבוצת הכדורסל מכבי תל אביב מופיעה בצרפת בימים אלו ממש, ובעקבותיה ירדו מארץ ישראל (אף אם לזמן קצר) מספר נכבד של תומכים במכבי תל אביב, שהעדיפו להביע את תמיכתם באופן הנלהב ביותר האפשרי - והוא עידוד השחקנים. כמי שביקר באולמות הכדורסל פעמים ספורות בלבד, אני יכול להעיד שזו לאו דווקא חוויה חיובית, ושהשפעת העידוד מוטלת בספק, ולו בגלל שרוב השחקנים לא מבינים עברית.
לגופו של עניין: אני סבור שחלק מאוהדי קבוצת הכדורסל של מכבי תל אביב הצביעו לטובת השיר של ארץ ישראל באירוויזיון, בנצלם את שהותם שם, בצרפת.
אין אני טוען שהשיר של מדינת ישראל לא ראוי לתמיכה, נהפוך הוא. אבל רוב המדינות בחרו שלא להעניק ניקוד גבוה למדינת ישראל, וקשה להסביר באופן אחר את הצלחתו המסחררת (עשר נקודות) דווקא בצרפת.

הדוגמא הזו ממחישה עד כמה תוצאותיה של הצבעת אזרחי מדינה אחת המתגוררים במדינה אחרת עשויה להשפיע על המתרחש. נניח שצרפת ושראל היו מתמודדות בצמרת המצעד, ועשר הנקודות האלה (או תריסר, אם נניח שהן מתמודדות בצמרת) היו מעניקות לארץ ישראל את היתרון והנצחון. האם היינו מסוגלים להביט למדינת צרפת בעיניים?! מובטחני שהם היו מערערים על התוצאות, ובצדק.

ולכן אני אומר שאין מקום לתת זכות בחירה לישראלים שאינם שוהים בארץ.

בברכה,
עמנואל לייסט.
תיקון 24086
לפחות לא בהצבעה באירוויזיון
24096
באשר להערותיך הראשונות - אשמח אם תשלח לי אימייל, ונוכל לדון בהן בפורמט ההוא, ולא כך בפרהסיה, במקום בו אינן רלוונטיות.

באשר לדוגמא שלך - זוהי דוגמא מהופכת לבעיה שלנו. במקרה שתיארת מדובר בלא-אזרחים של צרפת שהשפיעו על גורלה (כביכול) רק משום ששהו בה. זהו, הרי, המצב ההפוך ממה שאנו מדברים עליו - כלומר, האם אזרחי מדינה יוכלו להשפיע על גורלה גם אם אינם מתגוררים בה. לאור ההבדל הזה, אינני רואה כיצד הדוגמא שלך מסייעת להבנת או לניתוח המצב הקיים בחוקי ישראל של ימינו.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים