מלגות והעסקה 240950
אחרי קריאת הכתבה ב"הארץ" אני מבין יותר על מה הוויכוח, אבל מוזרה לי עמדתו של מר נועם טל.
למעשה, הצעד של אוניברסיטת תל-אביב הוא המרה של העסקת תלמידי המחקר כמתרגלים (=שכר תמורת עבודה) במתן מלגות קיום לכלל תלמידי המחקר (=כסף תמורת התקדמות אקדמית בלבד). על פניו, בהנחה שהסכומים דומים, נראה שדווקא השיטה החדשה עדיפה לתלמידי המחקר, שכן הם מקבלים אותה כמות כסף מבלי להצטרך לבלות את זמנם בתרגול.
בכתבה (ובמאמר פה) הועלו כרמה חסרונות של שיטת המלגות, אליהם אתייחס כל אחד בנפרד:
1. מיסוי - הטענה היא שאם יינתנו מלגות לכולם, יהיה צורך למסות אותן. זו טענה קצת מוזרה, כי יש הבדל משמעותי בין *מלגה* לבין *שכר עבודה*. מלגה ניתנת כדי לאפשר לתלמיד המחקר להתקיים בזמן לימודיו; שכר עבודה הוא שכר הניתן תמורת עבודה. ההבדל הזה הוא שמבדיל בין השניים מבחינת מיסוי, ולכן מלגות קיום, גם אם יינתנו לכולם, לא ימוסו.
יתר על כן, אם אני מבין נכון כיום *יש* מיסוי על שכרם של הדוקטורנטים, כך ש*גם אם* המלגות ימוסו, המעבר לא ישנה דבר בנטו של הדוקטורנטים. אם לא יהיה מיסוי על המלגות, הנטו אפילו יגדל.
2. תנאים סוציאליים - לא ברור לי למה הכוונה כאן. לגבי ביטוח לאומי, הסכום אותו ישלם תלמיד מחקר המקבל מלגה ( בקטגוריית "לא עובד") די דומה לסכום שמנוכה משכר עבודה. חופשות? לא רלבנטי בהתחשב בכך שתלמיד מחקר המקבל מלגה לא עובד כלל באוניברסיטה אלא רק על המחקר שלו. ימי מחלה? כנ"ל. תמורת הבראה וכד'? סכומים קטנים שאפשר להתחשבן עליהם כאשר מחליטים על גובה המלגה. אז על מה מדובר?
3. חוסר קביעות - זה הטיעון היחיד שנראה לי סביר, אבל הוא צריך לשמש במו"מ מול האוניברסיטה כדי לקבוע שהמלגה המוצעת לתלמיד מחקר תישאר קבועה במשך כל לימודיו, ושיהיה על כך הסכם חתום. זה לא צריך לסתום את הגולל על כל שיטת המלגות.
מלגות והעסקה 240962
היי רודי, כל כך חבל שזה לא המצב.

לא רק שכר חייב במס, אלא כל הכנסה ובכלל זה מלגה. גם עלינו זה נחת כמו פצצה.

יש מחלוקת עם מס הכנסה באשר למהי מלגה.ומה לעשות הם אלו שמפעילים את תקנות המס.

כל זמן שעבור ההעסקה שולמו מיסים וחלק קיבלו מלגות על פי הצטיינות, זה היה בסדר.

מתן "מלגות קיום" כמו שהאונ' טענה, מעיד על חוסר ידע והבנה של החוק, ומחשבה שכולם מטומטמים.

למה שקבוצות כדורגל למשל לא יתנו לספורטאים מלגת ספורט בגובה 50,000 שח בלי לשלם אגורה מס הכנסה, ביטוח בריאות וכו'. הרי כולם בארץ יהיו מלגאים.

נגיד רודי שאתה בוחר ללמוד בת"א ומבטיחים לך מלגה ואחרי שנה מבטלים אותה. מה תעשה? תעזוב את המחקר אחרי שנה או שנתיים? ואם תחפש עבודה בחוץ איך תתקדם במחקר במעבדה?
או שאולי תלך ללמוד בארה"ב שם יש סדר.
מלגות והעסקה 241235
1. קיבלתי מספר רב של פעמים מלגות, ועל אף אחת מהן לא שילמתי מס. יתר על כן, אני יודע שבטכניון *כל* תלמידי המחקר חיים על מלגה, ולא משלמים עליה מס. בתקופה מסוימת סחיי גם קיבלתי "מלגת קיום" שהוגדרה ככזו, ולא שילמתי עליה שקל מס. אין לי מושג אם אלו פקידים דיברתם, אבל כדאי שתבדקו את זה.
2. ההבדל בין שכר למלגה הוא שמלגה ניתנת עבור לימודים ומחקר, לזמן קצוב, ללא *עבודה*. לכן הרעיון שלך לגבי הספורטאים הוא לא נכון. עם זאת, ראוי לציין ש*יש* ספורטאים (למשל אלו שמועמדים לייצג את ישראל בסגל האולימפי) שאכן מקבלים "מלגת קיום" ולמיטב ידיעתי לא משלמים עליה מס.
3. שוב, אם הבעייה היא הקביעות, הרי שהתביעה צריכה להיות לעגן את המלגות בהסכם רב-שנתי מחייב ולא בהסכם חד-שנתי. זה לא בלתי-סביר: אאל"ט, כך זה בארה"ב. אלע"ד, אבל נראה לי שאפילו אם אין הסכם כתוב, הרי שמספיק פגישות עם נציגי האוניברסיטה שבהן הם יתחייבו לא לפגוע במלגות לתלמידים שכבר החלו את הלימודים ייחשבו בבית-המשפט לצורך הצגת הסכמה בין הצדדים ולאפשר לכפות על האוניברסיטה להמשיך במתן המלגה.
ושוב, דוגמא אישית: במהלך לימודי בתואר ראשון השתתפתי בתוכנית לתלמידים מצטיינים, שזיכתה אותי במלגת קיום בנוסף לשכר הלימוד. למרות קיצוצים בתענית שנערכו כשהייתי בשנה ב', המשכתי לקבל את המלגה במשך כל השנים שהגיעו לי, והיא קוצצה רק מתנאי הכניסה לתכנית.
ולכן, אם יורשה לי לשאול, על מה מתבסס טיעון ההפחדה בסגנון "מה אם..."? האם יש לכם ניסיון עם ביטול מלגות חד-צדדי ללא סיבה? ושוב, יש את הדוגמא הנגדית של הטכניון, שם פועלת תכנית "מלגות לכולם" כבר שנים ואין שום בעייה עם זה.
מלגות והעסקה 241297
יקירי,
אתה חושב שהמצב פשוט? תעיין בבקשה בפקודת המס.

נפגשתנו עם מר יוני קפלן - כשהיה נציב מס ההכנסה, עם מר חיים דוקלר, המשנה לנציב, עם עורכי דין מומחים בתחום, עם חברי כנסת, שרת החינוך, השתתפנו בישיבה מיוחדת של ועד החינוך בעניין.(אתה מוזמן לקרא את הפרוטוקול באתר הכנסת מתאריך 1.5.02)

ועד ראשי האוניברסיטאות שכר את שירותיו של אחד מעו"ד הגדולים במדינה - מצטער, אני לא יכול לאמר את שמו.

הושקע מאמץ כביר כדי למנוע את מיסוי המלגות. העובדה שלא הטילו מס על המלגה שלך היא תוצאה של מאמצינו הרבים.

בפעם הבאה שאתה כותב דברים שכאלה, לפחות תכתוב באילום שם
או שאולי תציין את הכתובת שלך כדי לקבל זימון לבירור במס הכנסה. נראה אותך.

ולשאר הקוראים: באו ננהל דיון ענייני בלי לציין פרטים מיותרים.
מלגות והעסקה 241495
אפשר בבקשה לקבל פרטים מהותיים לגבי מיסוי/אי-מיסוי המלגות? האם כרגע המצב הוא "המלגה חייבת במס, אבל מס ההכנסה מוותרים"? אם המלגה פטורה ממס, האם תוכל להפנות אותי לסעיף המדויק בפקודת המס המציינת זאת? אם המלגה אינה פטורה ממס, האין האוניברסיטאות עוברות על החוק בכך שאינן מנכות מס במקור?
מלגות והעסקה 241513
היי טל,

חומר רקע בנושא מיסוי מלגות מחקר הוכן והוגש לועדת החינוך של הכנסת. להלן הקישור:

כפי שציינתי, להערכתינו הסכנה למיסוי מלגות לא חלפה, והדבר תלוי ועומד.

הסוגיה העקרונית היא להבנתי פירוש החוק:

מצד אחד טוענות האוניברסיטאות שעל המלגות להיות פטורות ממס, ובגישה זו תמכה גם ועדת החינוך, וארגוני תלמידי המחקר.

מס הכנסה טוען שבסוגיה זו יש לבחון את סוג הקשר בין תלמיד מחקר לבין מוסד אקדמי. "אם האוניברסיטה נהנית מתוצאות המחקר הרי שיש כאן תמורה. לכן "כפי שעובדי מחקר בגופים שונים משלמים מס - כך צריכים גם תלמידי מחקר"

למיטב ידיעתי המחלוקת טרם יושבה.

החשש שלנו שמעבר גורף למילגות במקום העסקה עלול לפתוח מחדש את הדיון, והפעם בתנאי פתיחה גרועים יותר.
מלגות והעסקה 241514
ע"פ חומר רקע זה, עמדת האוניברסיטאות מוצגת כ-wishful thinking, והחוק הכתוב מחייב גביית מס. הלא כן?
מלגות והעסקה 241538
בסוד ובלחישה מבלי שאיש ישמע וישים לב -כן.

אז מה את חושבת על החלטת הרקטור להמיר העסקה במלגות לאור
הגילוי?

אגב, כדי שלא להרוס לכם את סוף השבוע נמנעתי מלהעתיק את הקטע הרלוונטי מתקנות המס...
מלגות והעסקה 241554
("אתה", לא "את"). אני אישית אשמח לוותר לחלוטין על המלגה, ולקבל אישור לעבוד במהלך הלימודים. במילים אחרות, הייתי רוצה להיות דוקטורנט חיצוני, אם רק הפקולטה שלי היתה מוכנה לקבל כאלה. (האמת שהיום, בשל בעיות התקציב, הפקולטה מוכנה; המנחה שלי, לעומת זאת...). אגב, אין לי עניין מיוחד לקבל שכר מהטכניון דווקא, כמתרגל.

אני אישית *אשמח* אם המלגה תמוסה באופן מלא, ניכוי במקור בידי האוניברסיטה; כך לא יהיה הבדל בין מלגה לבין שכר מתרגל, לא ניתן יהיה לדרוש החזר רטרואקטיבי של כספי המלגה בתנאים מסוימים (אם למשל החלטתי לפרוש מלימודי), וכו'. בקיצור, אם רק המדינה תכיר בכך שאין הבדל בין מלגה לשכר עבודה, (ותעמוד על כך, בגביית מס), האוניברסטאות יאלצו להרפות קצת מהאחיזה בביצינו הקולקטיביות.
מלגות והעסקה 241586
היי טל וסליחה על הטעות.

אני מכיר את התקנון שמונע מכם לעבוד בנוסף ללימודים.
במכון וייצמן מי שנתפס עובד במקביל, עלול להיות מסולק מהלימודים.

אני מניח שאתה מהנדס ולכן יכול להשתכר בשוק החופשי יותר משתקבל מלגה בטכניון.

לדעתי המגמה בנושאי מלגות, שכר, מסלולי העסקה וכו' לשאוף להסדר כללי שישלב מלגה והעסקה, במספר מוגדר של מסלולים. זאת כדי למנוע אין סוף מסלולי העסקה, שהם הביטוי המודרני לשיטת "הפרד ומשול"

אגב חשבת פעם על היקף עבודת המחקר? מי מחליט כמה ניסויים צריך לבצע, או מודלים לפתור וכו' כמעט תמיד המנחה שלך. ואם אתה ממש טוב, והוא צריך את התוצאות שלך האם הוא יתן לך ללכת או יגרור אותך? אם תשאר באונ' מעבר לזמן המוקצב לדוקטורט, יקטן התקצוב מות"ת לאוניברסיטה שבה אתה לומד. למנחה שלך, לעומת זאת, לא ממש אכפת. האונ' לא יכולה לדרוש מהמנחה שלך להעסיק אותך בשכר, אבל אם במקום העסקה יהיו מלגות, היא תוכל לשנות את הקריטריונים למתן מלגה, להתאים את עלות המלגות לתקציב בכל זמן נתון, ושהמנחה ישלים. זה כדאי מאד לאונ' אבל לא כ"כ למנחה...
כל זאת רק כדי להראות את ניגוד האינטרסים.

ואם כבר לשלם מס על מלגות, מוטב כבר להעסיק. כדי שאתה תקבל נניח 5000 ש"ח נטו מלגה, האונ' תצטרך לשלם הרבה יותר מאשר עבור 3000 ש"ח מלגה ללא מיסוי ו-‏2000 ש"ח שכר עם מיסוי שולי, מה גם שתמורת השכר אתה עובד בשבילם, ואילו את כל תוצאות המחקר שלך הם בכל מקרה מקבלים בלי תמורה.

תקציב האוניברסיטאות לא יעמוד במיסוי המלגות. והןיגלגלו את זה עליך. המהלך התמוהה שהחלה בו אונ' ת"א, עלול לסבך את המערכת כולה, משפטית ותקציבית.

אגב, הדרישה להחזיר את המלגה אם תפרוש במהלך הלימודים נראית לי כהודאה בכך שמילגה ניתנת בתמורה למשהו, ועל טיעון כזה עלול מס הכנסה לקפוץ כמוצא שלל רב.

באמרך "המדינה" כוונתך כנראה לממשלה, ובכן היא בכלל לא צד בעניין. כל זמן שלא יחקק חוק בנושא, מס הכנסה יפרש את החוק כהבנתו. או שתשכנע אותם שמלגה אינה צריכה להיות ממוסית או שהם יטילו מס וחסל. אז תוכל לפנות לבג"צ והם יחליטו. ומכאן והלאה זה יהיה או הרבה יותר טוב או הרבה יותר רע, תלוי בפסיקה. מה אתה אומר האם כדאי לאונ' ת"א להעיר שדים מריבצים?
מלגות והעסקה 241663
מעניין מאוד. המסמך הזה, אגב, גם מסביר מדוע לא שילמתי עד כה מס על כל מלגה - כל המלגות שקיבלתי היו מלגות הצטיינות או מלגות פר"ח.
ממתי קיים החוק הזה, הקובע מיסוי על מלגות קיום? כי למיטב ידיעתי בטכניון (בניגוד לאוניברסיטת ת"א) כל התלמידים לתארים מתקדמים מקבלים מלגות קיום, ואלו לא ממוסות. האם מדובר על החלטה של מס הכנסה מהשנים האחרונות לדרוש את קיום החוק?
מלגות והעסקה 241682
היי רודי.

אני חושב שהחוק הוא מ-‏1949 ועבר מאז עשרות שינויים, תיקונים, ותוספות, ברמות שונות.

מס הכנסה היא רשות סטטוטורית שזה אומר בגדול שהם גוף עצמאי שלא כפוף למדינה אלא לחוק. וכשהממשלה רוצה לערוך שינו במיסוי היא לא נותנת להם הוראה אלא מחוקקת חוק, ומס הכנסה פועל בהתאם. יש תחומים בהם לשר האוצר יש סמכויות כמו למשל לפרסם הוראת שעה הפוטרת ממיסוי מסוים. לדוגמא רווחים משכר דירה חייבים ע"פ חוק במס אבל בגלל תקנה זמנית הפוטרת מתשלום מס זה ומתחדשת כל שנתיים, המס לא נגבה.

למיטב הבנתי סוגיית המיסוי ותיקה למדי.
מדי פעם מגיע משהו מאיתנו לעשות תיאום מס לאחר שקיבל כמה מאות ש"ח מאיזה מכון מחקר עבור תרגום או עבודה כלשהיא שביצע. הוא ממלא את הטופס כחוק ומציין את הכנסותיו, ומס הכנסה מחשב את גובה המס שעל הנישום לשלם. כך מוטל מס על מלגות באופן אישי.

בנוסף, היתה יוזמה של מס הכנסה למיסוי קולקטיבי.
מר חיים דוקלר המשנה לנציב המס הורה באוגוסט 2001 למוסדות להשכלה גבוהה למסות את המלגות.
האוניברסיטאות ערערו, מס הכנסה הקים ועדה להחליט בנידון ומסקנותיה קבעו כי מלגות קיום הן הכנסה החייבת במס, מלגות פר"ח ומלגות הצטיינות לתלמידי תואר ראשון פטורות ממס.

מאז התקיימו פגישות ודיונים. מס הכנסה ככול הנראה לא שינה את החלטתו, והאוניברסיטאות לא מנכות מס במקור מהמלגות.

מה זה אומר ולאן זה מוביל יאמר כ"א לעצמו.
מלגות והעסקה 241888
אם יורשה לי כיוון אחר.
אם אני מבין נכון, הטענה העיקרית שלכם ניתנת לניסוח באופן הבא:
1. שאלת המיסוי על מלגות קיום לתלמידי מחקר (בכל האוניברסיטאות) נמצאת כעת בדיונים בין האוניברסיטאות למס הכנסה, ולכן מצבה רגיש.
2. החלטת אוניברסיטת תל-אביב להעביר את רוב תלמידי המחקר למלגות קיום במקום להעסיקם כמתרגלים מספקת למס הכנסה טיעון מכריע בעד מיסוי המלגות, והוא יתחיל לגבות עליהן מס.
3. התוצאה תהיה פגיעה בתלמיד המחקר, אם על-ידי הקטנת הנטו שלו, ואם על-ידי הגדלת הברוטו שהאוניברסיטה משלמת (כי אז יינתנו פחות מלגות).

יש לי מספר שאלות והשגות לגבי הטיעון הזה:
א. הכיצד ייתכן שהמעבר של אוניברסיטת תל-אביב מספק טיעון מכריע למס הכנסה, כאשר ההסדר עם *כלל תלמידי המחקר* בטכניון הוא הסדר של מלגות קיום (שבמסגרתו, אגב, תלמיד המחקר גם משתתף בהוראה פעילה בכיתות - כלומר מבחינת קיום תמורה לאוניברסיטה, המצב חמור יותר מאשר מה שצפוי בת"א)?
ב. נניח שיקרה הגרוע ביותר (לפי התסריט שלך), ותלמידי המחקר יעברו ממצב של העסקה כמתרגלים למצב של מלגת קיום שעליה מושת מס. לצורך העניין ניקח את הדוקטורנט ההיפותטי א', שאינו עובד בשום עבודה נוסף לדוקטורט שלו.
כאשר א' היה מועסק כמתרגל, הוא קיבל מהאוניברסיטה, נניח, שכר של 5000 ש"ח לחודש ברוטו. כלומר, האוניברסיטה הוציאה 5000 ש"ח. משכר זה נוכה מס הכנסה בסך 600 ש"ח (נניח),פלוס ביטוח לאומי ומס בריאות (יחד כ- 400 ש"ח, נניח), ואת השאר (4000) קיבל א' בנטו.
כעת, א' מקבל מלגת קיום בת 5000 ש"ח לחודש. המלגה ממוסה, וא' משלם עליה מס הכנסה בסך 600 ש"ח (כקודם). לצורך הדיון נניח שהוא משלם גם ביטוח לאומי ומס בריאות עליה (אם כי אני לא בטוח כלל שזה המצב). שוב, א' מקבל 4000 ש"ח, האוניברסיטה הוציאה 5000 ש"ח.
בין שני המצבים אין הבדל, פרט להבדל אחד: במצב הראשון א' מבלה שעתיים בשבוע בתרגול סטודנטים משנה א', ועוד זמן לא מועט בהכנה לשיעורים ובדיקת עבודות. במצב השני, הזמן הזה מתפנה לו לצורך עבודה על הדוקטורט.
אז, שוב, מה הבעייה?
ג. מתוך מחשבה על הנושא, הגעתי לקבוצה שכן עלולה להיפגע: מדובר דווקא על הקבוצה הקטנה של דוקטורנטים שמקבלים היום מלגות קיום. אלו כמובן ייפגעו אם יוטל מס על המלגות, או שהאוניברסיטה תיפגע בגלל שהיא תאלץ להגדיל את המלגות. אבל למיטב הבנתי הקבוצה הזו בתל-אביב היא קטנה מאוד, ולא נראה לי שהאינטרסים שלה צריכים להוביל את המאבק.
ד. כמו-כן, לפי דברייך בתגובה האחרונה לעיל, ייתכן שמס הכנסה (או בתי המשפט) יכפו מיסוי של מלגות בלי קשר להחלטת אוניברסיטת תל-אביב. האם זה לא הדבר שבו צריכים להילחם, ולא החלטת האוניברסיטה, שאינה מעלה ואינה מורידה?
מלגות והעסקה 241913
מה גורם לך לחשוב שהמלגה תהיה בסך 5000ש"ח?

למיטב הבנתי החיסכון לאוניברסיטה יבוא מכך ש(לדעתה) המלגות לא תמוסנה כלל וכן לא יועברו תשלומי רווחה.
התוצאה הסופית תביא, לכל הפחות, לאובדן של תשלומי הרווחה (כ-‏1000ש"ח).
מלגות והעסקה 243954
1. חשבתי על המצב שאתה מתאר. לטענתך, האוניברסיטאות יתנו לתלמיד המחקר מלגה בגובה השכר *נטו* ולא השכר ברוטו.במקרה כזה, אם אכן לא יהיה מיסוי, האוניברסיטאות מרוויחות, התלמידים לא מפסידים, ומי שמפסיד זה מס הכנסה. מצד שני, אם אכן יהיה מיסוי, הרי שמעבר זה הוא הרעת תנאי המלגה, והפרת ההסכם בין האוניברסיטה לתלמיד המחקר. כל בית משפט יפסוק לטובת תלמיד המחקר.
יתר על כן: המצב אינו היפותטי אלא אמיתי. אם החשש הוא אכן מתהליך כמו זה שתיארת, עדיף לתלמידי המחקר לדרוש מהאוניברסיטאות לשמור על גובה המלגה המגיע לידיהם (נטו) ולהתנות בהסכם גידול של המלגה אם וכאשר יהיה מיסוי.
2. נשאלת השאלה: למה זה טוב לאוניברסיטה? אבל זה מופיע בלינקים של הכתבות. האוניברסיטה מעוניינת בפחות מתרגלים כי היא רוצה לאחד כיתות תרגול ולחסוך בשעות לימוד, חשמל בכיתות וכד'. מי שיסבול, אגב, יהיו דווקא אלו שימשיכו ללמד בתנאים קשים יותר.
3. למה אתה מתכוון כשאתה מדבר על "תשלומי רווחה"? האם לביטוח לאומי ומס בריאות?
מלגות והעסקה 243956
>אם אכן יהיה מיסוי, הרי שמעבר זה הוא הרעת תנאי המלגה, והפרת ההסכם בין האוניברסיטה לתלמיד המחקר. כל בית משפט יפסוק לטובת תלמיד המחקר.
>עדיף לתלמידי המחקר לדרוש מהאוניברסיטאות לשמור על גובה המלגה המגיע לידיהם (נטו) ולהתנות בהסכם גידול של המלגה אם וכאשר יהיה מיסוי.

נראה לי שפספסת את הנקודה. אוניברסיטת תל אביב תפסיק (בהדרגה) להעסיק תלמידי מחקר ותחלק להם מלגות במקום זה. המלגות (האוניברסיטאיות, לא החיצוניות) אינן מוסדרות בחוזה כלשהו, הן תלויות לחלוטין ברצונן הטוב של האוניברסיטאות. כאוות נפשן יתנו או יקצצו, יפחיתו או יגדילו. זה המצב כיום עם מלגות. לתלמידי המחקר אין הכוח לדרוש או להתנות דבר, ושום דבר לא יגיע לשום בית משפט.

2. ו-‏3. זה טוב לאוניברסיטה שתוכל להעסיק פחות מתרגלים וגו', כפי שכתבת. האוניברסיטה תחסוך את כל התשלומים הנלווים (ביטוח לאומי, והעברות לקרנות השתלמות וקופות גמל) ואולי גם מס הכנסה.
מלגות והעסקה 243962
1. התהליך שתיארת אינו שונה ממצב שבו האוניברסיטה פשוט מפטרת את תלמידי המחקר.
2. האם אתה טוען שתלמידי הטכניון היום נתונים לשרירות לב המוסד, שיכול לשלול מהם מלגה בכל שלב? I find that hard to believe אך אברר זאת ואחזור אליך.
3. כל מי שיש לו הסכם יכול לפנות לבית המשפט. אם אונ' ת"א אינה מוכנה לחתום על הסכם כזה, לא יבואו אליה תלמידי מחקר חדשים , או שיפחת מספרם. האם זו מטרת האוניברסיטה? לא נראה לי.
4. ביטוח לאומי: אכן האוניברסיטה תרוויח את חלק המעסיק בביטוח לאומי. מה רע בזה?
קרן השתלמות וקופות גמל: אינם חלק הכרחי מחוזה העסקה, ולכן נתונים למו"מ בדיוק כמו גובה המלגה.
מלגות והעסקה 243968
1. לא. האוניברסיטה פשוט לא מתכוונת לשכור חדשים, ובעוד כמה שנים באמת לא יוותרו כאלה.

2. למיטב ידיעתי זה המצב בתל אביב.

3. ו-‏4. שוב, גובה המלגות ותנאיהן לא מעוגנות בשום הסכם בין האוניברסיטה ותלמידי המחקר שלה. אין שום מו"מ.

האוניברסיטה, ד"א לא הכריזה רשמית על תנאי המלגות בשנה הבאה ולכן ההשוואה לתנאי ההעסקה היום היא ספקולטיבית ביותר. עם זאת, האוניברסיטה הכריזה כי המהלך עומד להביא להתיעלות ועל כן אין מנוס מן המסקנה כי יהיו פחות מלגות/פחות גדולות.
מלגות והעסקה 243975
אולי אתה רוצה להיות דובר ארגון הסגל האקדמי הזוטר?
נדמה לי שאתה תעשה עבודה מצויינת.
מלגות והעסקה 241930
א. הטכניון ומכון ויצמן שונים. הארגונים של תלמידי המחקר שם הם אגודות סטודנטים, ולא ארגוני עובדים כמו באוניברסיטאות.אתה יוצא מהנחה שבמס הכנסה יושבים רובוטים. אחרת איך תסביר שפקידי שומה שונים מפרשים כ"א בדרכו את החוק.מס הכנסה לא צריך "טיעונים" הם פועלים ע"פ החוק ומוסמכים לפרשו. יש תחומים אפורים, וגם באכיפה יש סדר עדיפויות. מלגות קיום חייבות במס, אם תגש ותצהיר שקיבלת מלגה בין שאר ההכנסות שהיו לך תיווכח באמת.

לדעתי, בגלל שיש באוניברסיטאות העסקה לצד המלגות, מס הכנסה מעלים עין. אומנם כולם עושים פיפי בבריכה, אבל לא מהמקפצה. לכן אם אונ' ת"א תקרא תיגר על החוק מס הכנסה כבר יראה לנו מהיכן מטיל הדג את מימיו.

ב. לגבי הסטודנט א' האונ' יכולה להפסיק את המלגה שלו בכל עת בלי שיוכל לעשות משהו בנידון, ואין לו שום זכויות סוציאליות. בפועל יש פגיעה ניכרת בהכנסה עם המעבר למלגות חישוב מדויק של ההפסד נמסר לחברי הארגון.

ג. לא נכון. זאת קבוצה גדולה. ובנוסף הארגון לא בוחר למי מחבריו לדאוג. פועלים למען כולם. מאבק של מורה לאנגלית מפוטרת שלא כחוק, או אשה שפוטרה במהלך הריון הם דוגמאות שוטפות של מלחמה יומיומית לשמור על זכויות העובדים.

ד. אונ' ת"א גדולה משמעותית מהטכניון, ודומה בדפוסי ההעסקה לבר אילן ולאונ' העברית. התנהלות שלושתן היא שתטה את הכף. גם סוגיית המיסוי רחבה יותר מכן או לא מיסוי, בגלל היבטים נוספים שחלקם עלו בדיון הכללי באייל.

אני חושש שאינך רואה את יוזמת האוניברסיטה במלא חומרתה. משמעותה חיסול הארגון שבשנים האחרונות הוביל את האוניברסיטה לבית משפט על כל פגיעה בזכויות, ומנע מהם להרחיב את הקיצוץ בזוטרים כי לכל השאר צריך לשלם פיצויים.

בא נקרא לילד בשמו: אונ' ת"א רוצה שליטה מוחלטת בתלמידי המחקר ללא עוררין ובלי ארגון לוחמני שיביס אותה בבית משפט בכל פעם שהיא עושקת אתכם. הם כן רוצים להעסיק דוקטורנטים אבל כעובדי קבלן כנועים ונטולי זכויות שניתן לפטר בכל רגע (בניגוד למצב נוכחי). המלגות הן עוד אמצעי שליטה. אם לא תעשה מה שיגידו לך, יקצצו לך במלגה, ומה תעשה אז? מי יעמוד לצידך?.
מלגות והעסקה 241939
מה הבעיה להקים את ארגון מקבלי המלגות באונ' ת"א?

(אגב, לגבי א' - האם זה אומר שסוף סוף התגלתה התשובה: הדג משתין מהמקפצה?)
מלגות והעסקה 241957
ההבדל העקרוני הוא בהגנה שהחוק מקנה ליחסי עובד - מעביד ולא מקנה ליחסי גומל - גמלאי.
מלגות והעסקה 242028
איזו הגנה היא זו?
מלגות והעסקה 242138
פיצויים במקרה של פיטורים, איסור על פיטורים במקרה של הריון וחוזה עבודה המהווה התחיבות של הצד המשלם כלפי הסטודנט על גובה התשלום, מועדו ותקופתו, בניגוד למלגה.
מלגות והעסקה 242141
איך כל זה קשור להקמת ארגון מקבלי המלגות, שילחם למען זכויות מקבלי המלגות מול שרירות ליבו של הממסד?
מלגות והעסקה 242149
הקמת ארגון כזה לא תעזור מבחינה משפטית לאלו שמוגנים תחת חוקי העבודה ויאבדו את ההגנה הזאת בעקבות המעבר למלגות.
קיומם של ארגוני עובדים לא בא במקום חוקי העסקה.
מלגות והעסקה 242177
אבל במקרה כזה הארגון הוא לא מה שעוזר למועסקים בכל מקרה. למה צריך את הארגון?
מלגות והעסקה 242230
עובדים מאורגנים בדרך כלל משיגים תנאים מעבר לקבוע בחוק, (למשל, קרן השתלמות שמשולמת לסגל הזוטר) עזרה משפטית במקרה שהמעביד עובר על החוק (באוניברסיטת ת''א ארגון הסגל הזוטר מימן תביעה של עובדת, שעבודתה הופסקה לאחר שילדה, נגד האוניברסיטה - דבר שלא בטוח שהיתה יכולה לעשות בעצמה) וכמובן, יכולים לנהל מאבק מאורגן על תנאי ההעסקה.
הסעיף השלישי נכון גם לארגון מלגאים, רק שיש להם פחות כוח כנגד האוניברסיטה במקרה של הרעה בתנאים - הם לא יכולים לשבות כי הם לא עובדים.
מלגות והעסקה 242276
היי דובי.
אתה צודק, דוקטורנטים לא מועסקים לא צריכים ארגון מלגאים שיהיה עוד אגודת סטודנטים.
וזאת בדיוק הנקודה. רק לארגון עובדים יש יכולת להגן על עובדיו ובמקרה זה על אינטרסים נוספים של תלמידי המחקר.

לכן האונ' כ"כ מעוניינת להפטר מהמטרד הזה שמאלץ אותם בביה"מ לפצות נשים שפוטרו בזמן הריון, או לשלם רטרואקטיבית הפרשי שכר, כשהאונ' מסרבת להכיר שנפלה טעות.

אין ספק שבלי המטרד הזה שנקרא "ארגון עובדים" יהיה הרבה יותר קל לאונ' להשתמש ולזרוק. בעצם הם בכלל לא מתכוונים לוותר על העסקה של דוקטורנטים הם רוצים את זה בתנאים שלהם: שכר ע"פ שעה, והם יקבעו את התעריף וישנו אותו בהתאם לנוחותם, יתנו את מתן המלגות ב"שיתוף פעולה" והכל ללא זכויות סוציאליות והגנה.
עד שלדוקטורנטים יימאס והם יקימו ארגון, ויממנו אותו ע"י דמי חבר, ויבחרו יו"ר ועד, ויהיה להם עו"ד, ואולי אפילו דובר שיכתוב סיפור "באייל הקורא" וישב בלילה שעות מול המחשב וישיב לשאלות. ואז תהיה שביתה וייהיו הישגים ואח"כ יהיה גרעון וקיצוצים וההישגים ייעלמו, וחוזר חלילה.
מלגות והעסקה 242280
"יתנו את מתן המלגות ב'שיתוף פעולה' "

ע"פ איזה קריטריונים "רשמיים" נקבעות הזכאות למלגה וגובה המלגה?
מלגות והעסקה 242570
היי חגיי,
ראשית, הידע שלי מצומצם ליחידות מסוימות באונ' ת''א ולנסיוני האישי. למרות זאת אני מניח שכללית זה נכון במוסדות נוספים.

ככלל הקריטריון העיקרי הוא הצטיינות. יש קריטריונים נוספים לעידוד תחומים שהאוניברסיטה חפצה בהם, אם בגלל שאין מספיק סטודנטים (יהדות), או שבוגרי תואר שני למשל לא ממשיכים כי השוק הפרטי מושך יותר. לרוב הכל מוכרע ע''פ היצע וביקוש. מתן המלגות מתחיל להיות בעייתי כשמשתרבבים אינטרסים של המחלקה לנצל את המלגאים. למשל מבקשים מהמלגאים לעשות ''כל מני דברים'' ''בהתנדבות'', למשל להדריך במעבדה במקום מדריך שיצא למילואים, או שמפילים על מלגאי תיק מחלקתי. רבים מקבלים רק מלגה חלקית והמנחה משלים, או שלא. לכן, אם לא תעזור לו בדברים שאתה לא מחויב לעשות אולי הוא לא ישלים לך את המלגה.

לי קרה משהו מצחיק שגרם לאונ' מבוכה, ולי לעונג רב. החליטו שאני ישתתף בקורס שנקרא ''נאמני בטיחות במעבדה''. זה אומר אין סוף ביקורות ואחריות על מחדלים של אחרים. בקיצור, לא בדיוק משאת נפשי.
מאחר והטילו את זה עלי באופן שרירותי, החלטתי שאני לא משתתף בקורס. אגב רב העובדים מקבלים גמול השתלמות על קורס כזה, אבל לא סגל זוטר. הכוונה שלי היתה להיכשל במבחן המסכם וכך להתחמק מהתיק הנ''ל. לתדהמתי, למרות שלא הגעתי לשיעורים ולא למבחן גיליתי תעודת קלף יפה הנושאת את שמי ומבשרת לי שאני ''נאמן בטיחות''. כתבתי למהנדס הבטיחות הארצי איך מכשירים ''אנשי בטיחות'' והוא נדהם מהסיפור והורה לקיים חקירה. במקביל דאגתי שזה יתפרסם ב''קול-ישראל'', והתערבות זו אכן הועילה. בסופו של עניין הזהירו את החברה שהעבירה את השתלמויות, וממני שללו את התעודה. אכן יש תמורה בעד האגרה.
מלגות והעסקה 242212
אין בעיה להקים ארגון אבל לשם מה?, ובאיזה כלים הוא ישתמש?

אפשר יהיה לקרא לו "ארגון מקבלי המתנות באונ' ת"א."
אבל אם יפסיקו לחלק מתנות מה יעשה הארגון? יכריז על סכסוך עבודה? ישבית את קבלת המתנות?.

בקשר לדג, במחשבה שניה אולי זה לא בדיוק דג. ככול הנראה זה לא דג זהב. אולי צלופח, אולי תמנון.
מלגות והעסקה 242222
אם זה נראה כמו דג ומסריח כמו דג זה סיגריה?
מלגות והעסקה 242273
אולי, אבל אם זה נראה כמו דג ומסריח כמו דג אולי זה באמת דג.
מלגות והעסקה 242375
דג *מעושן*
מלגות והעסקה 243957
א. אוקיי, נניח שאני מקבל את טענתך שיש משהו "שונה" בטכניון ובמכון וייצמן. אבל דווקא העובדות שציינת גורמות לכך שיהיה הרבה יותר הגיוני למסות *אותם*: שם אנשים מקבלים מלגות (לא-ממוסות!) על עבודה פרופר (בהוראה) ולא על פירות עתידיים של מחקר בו יזכה המוסד.
ודאי שמס הכנסה צריך "טיעונים", אם וכאשר יוגש נגדו בג"ץ על הנושא. למשל, אם מס הכנסה יחליט, לאחר שאונ' ת"א תעבור למלגות קיום, למסות את המלגות בת"א אבל לא בטכניון ובמכון וייצמן, יוגש נגדו מייד בג"ץ על חוסר שוויוניות ולהערכתי הוא גם יפסיד.
ב. טענת כמה טיעונים במשפט אחד, אנסה להתמודד אתם:
1. יכולת להפסיק את המלגה בכל זמן: כפי שאמרתי, זו אכן בעיה, אך נראה לי שניתן בהחלט להגיע להסכם מחייב לתקופת זמן נתונה על מלגת הקיום. האם הטכניון, כיום, יכול להפסיק לתלמיד מחקר שרירותית את המלגה?
2. אין לו שום זכויות סוציאליות: למה הכוונה?
3.יש פגיעה בהכנסה, אך רק לחברי ארגון הסתרים של הסגל הזוטר מותר לדעת זאת: מעניין. לצערי אינה נמנה עם חברי ארגון הסתרים הנ"ל ולכן אינני יכול להתמודד עם טענה זו.
ג. 1. קודם, בדיון על המיסוי, טענת שרק מעט מתלמידי המחקר בת"א מועסקים במלגות קיום, ולכן הצלחתם לשמר את הפטור ממיסוי (כי זה כביכול ל"מצטיינים" וכד'). כעת אתה טוען שזו קבוצה גדולה. תחליט: קטנה או גדולה?
2. זה יפה שהארגון מגן על קבוצה אחת מחבריו, אלא שבעיני הפגיעה הזו באה במחיר התנגדות למשהו שיכול לסייע לשאר החברים (קבלת מלגה ללא צורך ללמד זה יתרון), מה שגורם לי להרגיש שאולי הארגון אינו פועל לטובת כלל חבריו (מעניין כמה מחברי ועד הארגון הם מקבלי מלגות קיום).
ד. לפי דברייך, זה תלוי לא רק בהתנהגות אונ' ת"א, אלא גם בהתנהגות האוניברסיטאות של בר אילן וי-ם.
אבל האמת, זה לא העניין, כי בהמשך דבריך יוצר המרצע סופית מן השק. הרשה לי לצטט: "אני חושש שאינך רואה את יוזמת האוניברסיטה במלא חומרתה. משמעותה חיסול הארגון שבשנים האחרונות הוביל את האוניברסיטה לבית משפט על כל פגיעה בזכויות, ומנע מהם להרחיב את הקיצוץ בזוטרים כי לכל השאר צריך לשלם פיצויים." כלומר: הנזק העיקרי של פעולת האוניברסיטה אינו לתלמידי המחקר, הלוא הם חברי הארגון, אלא ל*ארגון* עצמו, ולכן בעקיפין לחבריו. עכשיו זה ברור: כמו כל ארגון שמכבד את עצמו, גם הארגון שלכם מנסה לשמר את עצמו בכוח, ולכן מתנגד לכל פעולה העלולה לפגוע בו.
ברמה הטכנית, דובי הגיב נכון והראה שאין בעיה ליצור ארגון גם כשאין מקבלי משכורות.
מלגות והעסקה 243974
היי רודי.

במכון ויצמן ובטכניון אנשים אינם מקבלים מלגות עבור שום סוג של עבודה, ובודאי שלא הוראה. אני שב ומדגיש: ע"פ חוקי המס כל הכנסה חייבת במס אלא אם היא פטורה ע"פ חוק.
לכן אין שום קשר בין מיסוי מלגה להעסקה כביכול.

מס הכנסה לא צריך שום טיעונים, הם מפרשים את החוק כרצונם. מניין הביטחון בנושא בג"ץ? עורכי דין מהשורה הראשונה שמטפלים בנושא, נמנעו מלפנות לביה"מ, ובודאי שלא לבג"צ, ואני יכול להבטיח לך שהדבר לא נבע מטעמי חיסכון אלא מחשש אמיתי שמס הכנסה ינצח וגם אם יפסיד ישונה החוק כך שהסוגיה תהיה ברורה ולא נתונה לפרשנות . אם זה יקרה גם בג"צ כבר לא יעזור כי למיטב הבנתי בג"ץ מכריע כשהחוק לא חד משמעי אבל אינו יכול לבטל חוק לגיטימי של הכנסת.

לרגע לא סברתי שיוטל מס רק באונ' ת"א. אם יקרה הדבר תהיה דרישה למיסוי בכל המערכת, אולי גם בתחומים כמו מלגות לספורטאים, מוסיקאים וכו'.

1. אי אפשר להתנות מלגה, או לקבל התחייבות למתן מלגה, שהרי אז עולה קשר נסיבתי בין המלגה לתמורה כלשהיא ומכאן ועד מיסוי המרחק קצר.
2. שרירותית - הננו להודיעך כי החלטנו להפסיק להעניק לך מלגה מסיבות אקדמיות.

3. זכויות סוציאליות: תשלומים כגון ב"ל, ביטוח בריאות, קרן פנסיה, נסיעות, חופשת הבראה (מחוייב ע"פ חוק לכל עובד), מרכיבי ביטוח.
4.הסגל הזוטר אינו ארגון סתרים. פרטים מלאים לגבי צורת החישוב, עדכונים שוטפים ומידע מגוון נמצאים באתר הארגון: www.zutar.org.il

5. אתה מערבב בין דברים. לא כתבתי בשום מקום שתלמידי המחקר בת"א מועסקים במלגות קיום. איך אפשר להיות בכלל מועסק במלגה? הסברתי שיש סברה שכל זמן שרק חלק מתלמידי המחקר (מצטיינים) מקבלים מלגות באופן אישי מס הכנסה עשוי לקבל זאת כמתנה שניתנת שלא על מנת לקבל תמורה (פרסומים מדעיים, האדרת שם המוסד וכו' שאם הם מתקיימים יש "תמורה" ואז המלגה חייבת במס). זוהי כמובן סברה, שהרי מס הכנסה אינו מתייעץ איתנו. החשש הוא שהענקת מלגות באופן גורף לכולם, עלולה שלא להתקבל באהדה במס הכנסה...
כלומר: קבוצה קטנה (מצטיינים) זה ככול הנראה קביל, קבוצה גדול(כולם) - מצב שונה. הבנת?.
6.קבלת מלגה ללא צורך ללמד היא פח שרק פתאים יפלו בו.
אם בכל זאת אתה זקוק להסבר: www.zutar.org.il.

7. הארגון רוצה לשמר את עצמו משום שרק הוא מגן על האינטרסים של חברי הארגון. מה רע בכך? כל ארגון עובדים הוא בהכרח לא צודק?. עצם העובדה שכ"כ מעט אנשים מעוניינים להיות חברי ארגון (כ-‏1% מהחברים)מלמדת כמה תועלת אישית אפשר להפיק מלהיות חבר ועד. הרווח היחיד הוא הסיפוק שבלעזור לאנשים.
מדבריך משתמע שחברי ועד הארגון דואגים לעצמם. זה נכון אם אתה מביא בחשבון הנאה מזוכיסטית. רב חברי הועד פועלים בהתנדבות ואני ביניהם. פעילות זו גורמת לפגיעה במחקר של כ"א מאיתנו והתארכות הלימודים. הארגון נלחם את מלחמתם של החלשים: של המורים מן החוץ שהאונ' משליכה בגיל מתקדם ללא זכויות , של נשים הרות שפוטרו בניגוד לחוק כדי לחסוך, של חברי ארגון שקיצו בשכרם ובהעסקתם שלא כחוק. לכן האונ' כל כך להוטה להפטר מהארגון הזה שדואג לעובדיו.

כמי שלא מקבל לא מלגה ולא שכר מהאונ' ולא שום טובת הנאה מארגון הסגל הזוטר, כל הסוגיה שנדונה כלל לא נוגעת לי אישית. את הדברים הבלתי מבוססים שכתבת אני מייחס לחוסר ידיעה וחוסר הבנה של הקשיים שאתם מתמודד הועד, ושל האחריות המוטלת על כתפיו.

אני חושש שדובי מיטיב במקצת להבין ממך שארגון מלגאים יכול לחלק לחבריו תלושי קניה מוזלים לפני החגים
אבל לא יותר מזה, ובודאי שלא לספק לחברי הארגון הגנה מהותית כלשהיא.

אם יש לך שאלות נוספות, אנא אל תהסס להעלותן.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים