2414
מדוע מביאים כמעט כל המשתתפים בדיון את ספרו של א. אקו בתור דוגמא ובתור ציטוט זה או אחר?
הרי ברור לכל דכפין שמקריאת ספר אחד בלבד בנושא כלשהו אין אדם יכול להחכים עד בלי די.
האם קרא מישהו מהמשתתפים הנכבדים גם ספרים אחרים בנושא, מופרעים ככל שיהיו?
מסופקני.
בברכה
א. מאן
מדרגות 2418
מר מאן היקר, הרשה לי להיות פואטי: ליכלכת.

ראשית לכל, כפי שראית מהתגובות, רבים מהמגיבים קראו את טרילוגיית Illuminatus! המופלאה. שנית, הרשה לי להמליץ על הספר המדהים (אני מצטער על כל הסופרלטיבים, אבל זה צירוף מקרים מעניין, זה הכל) 'מילון הכוזרים' של מילורד פאביץ', שגם בו יש כמה התייחסויות מרתקות לנושא. שלישית, ספרו של אקו הוא מקיף ומלומד מאין כמוהו, כך שגם אם רק אותו קראו חלק מהכותבים, יש להם מקום רב לפתחון פה.
ואחרון חביב, והחשוב מכל, מה בדיוק רצית להגיד? אם יש לך ביקורת על דבר ספציפי שאומר מגיב מסוים, אז תגיד - הרי בעבר הוכחת כמה פעמים שאתה יכול לכתוב בצורה בהירה ומשובחת, אז למה אתה יורד כאן לעקיצות חסרות תועלת?
הנימוס מחייב 2425
מר קלין הנכבד,
ברכותיי לרגל הצטרפותך לדיון - חן חן על השימוש המרענן במטבעות לשון צה"ליות;
אם רמיזה לרדידות דיון מסויימת מובנת על ידך כ'ליכלוך' - נו טוף...
אנא שים לב לכך שכללי נימוס אירופאים מסויימים מחייבים שימוש בהכללות, וזאת על מנת שלא להלבין פניהם של אנשים בפומבי, ולמסורת זאת חש אנוכי מחוייב.
דומני שחלק נכבד מהמגיבים למאמרו של ד. סמבן ענה והגיב באופן חסכוני ביותר בנושא זה - וזאת מן הסתם מחמת אי-ידיעה ולאו דווקא מעודף ביקורתיות, כפי שהעדיפו מגיבים אלו להצטייר בעיני הקוראים השונים, ועל כך מחיתי באופן מכליל.
לעניות דעתי קריאתו של ספר אחד או שניים, בכל תחום העולה על הדעת אינה מאפשרת פיתחון פה לשלילה כללית אלא לשלילה סלקטיבית.
לדוגמא - על מנת להצטרף ולקחת חלק במגוון דעותיו השונות של א. אקו יש גם להתעמק ולקרוא חלק מן דברים שהוא שולל, וזאת על מנת שלא לקבל אך ורק מידע יד שניה.
לצערי זהו הרושם שהצטבר אצלי במהלך קריאת התגובות השונות.
אני מבקש להדגיש פעם נוספת - אין כל צל של ספק שהנושא הינו סקורילי לחלוטין ומחייב שלילה קוגנטיבית אימננטית, אך יש בכל זאת לנסות ולברר בנושא זה כמה נקודות תמוהות הקשורות אירגונים מאוד ממשיים, הקיימים עד עצם היום הזה, וזאת ללא כל קשר אם לאירגונים אלו ישנה השפעה כלשהי אם לאו.
על כך רציתי לשוחח, ובמקום זאת נחתתי על תקן עקרב/יתוש בתוך חמאת בוטנים בכיכר רבין.
בברכה
א. מאן
הנימוס מחייב 2429
לא הצטרפתי לדיון, מסיבה מצוינת - אני מסכים איתך בכל פה ובכל לב, ואני לא שולט מספיק בפרטי החומר האמור. אני גם מסכים איתך שהמגיבים (ולעתים רחוקות קצת יותר, גם הכותבים) באייל הקורא נוטים להכללות מכאיבות, להגעה למסקנות על-סמך אינפורמציה חלקית (אם בכלל) ולשימוש מוגזם להחריד בשואה ובהיטלר (אבחנה מצוינת שלך).
הסיבה היחידה שכתבתי לך בנימה ביקורתית היא שבמקרה בחרת להתפרץ בדיון בו דוקא הוכיחו כמה מגיבים שליטה לא-רעה בחומר.

לתגובה זו שלך, בכל מקרה, אני מצרף את קולי - הלאה השטחיות!

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים