רק אנחנו 241737
האמת היא שאני לא יכולה לסבול שמישהו מנקה לי את הבית. זה נותן לי הרגשה רעה שאני מנצלת מישהו, על אף שאני משננת לעצמי שהעוזרים בודאי שמחים לעשות זאת. היתה תקופה של שלושה חודשים בהן היתה לי עוזרת צעירה וחמודה, שאהבה נורא לנקות אבק (שבכלל לא הפריע לי. אני רציתי אותה לנקיונות יותר משמעותיים). הפריעו לי שני דברים, האחד שהרגשתי כל הזמן צורך לעזור לה, ולהתנצל על הלכלוך, והשני שחשבתי שהייתי יכולה לעשות את זה יותר טוב, בפחות זמן. כאשר היא הודיעה לי שהיא מתחתנת ונאלצת לעזוב, נאנחתי אנחת רווחה, ואמרתי לעצמי לעולם לא עוד. אני מעדיפה להתפשר על רמת הניקיון והסדר. (האמת? זו פשרה שלא היה לי כל כך קשה לעשות..)
כשהילדים קצת גדלו, הם התחילו לקחת חלק גדל והולך מהעבודות בבית על עצמם. עד כדי כך, שכשפעם הייתי צריכה בעצמי לשטוף רצפות משום מה, אז השישית שלי, שהיתה בת ארבע, הסתכלה עלי בפליאה ושאלה "אמא, את יודעת לעשות מסוויג' (הוריאציה שלנו לספונג'ה)?"
היום אני רק מבשלת בבית, ובענייני נקיון אני מפעילה בעיקר את שרירי הלשון. לא צריך לקנא, לפעמים זה יותר קשה מלעשות את זה בעצמי....
רק אנחנו 241741
האם כשאת קונה ירקות את מרגישה שאת מנצלת את הפועלים בשדה? כשאת הולכת למספרה? משתמשת בשרותיו של בעל מקצוע? מה יש בעבודת הנקיון שמתחבר לתחושת ניצול? העובדה שאנחנו, לכאורה, מרגישים שאנחנו יכולים לעשות אותה לבד?
ארכיבאי לקבלה 241765
יש לי דז'ה-וו לדיון שהיה פה פעם.
ארכיבאי לקבלה 241785
כן, היה מישהו שטען שהתשלום לעוזר/ת צריך להיות בגובה השכר לשעה של המעסיק, כי אחרת זה ניצול. לא זוכר מספיק מילות מפתח כדי לאתר את הדיון במנוע החיפוש, וחבל לי להעמיס סתם על השרת.

(הא! איזה תירוץ, אה?)
ארכיבאי לקבלה 241792
נגמרו התירוצים:

תגובה 173332

וגם פה:
תגובה 173680
זה רעיון מעולה! 243749
יוזיל לי את העוזרת בלא מעט כסף. הוריי! אוכל להרשות לעצמי אותה אחת לשלושה חודשים!
רק אנחנו 241791
אני משער שהעניין הוא דווקא עניין רגשי, ולא רציונלי, שנוצר בגלל שההעסקה היא *בבית שלך*, שיש לה תדמית של עבודה מלוכלכת, ובגלל העסקה/אי-העסקה של עובד זר.
לא רק נקיון 241853
היום הלכתי להחליף רצועה לשעון. השען הסתבך קצת בהתחלה עם הכנסת הרצועה, ואני עמדתי והבטתי בו והרגשתי רע, כאילו אני מנצל את השען המסכן שיעשה לי עבודה מלוכלכת.

אני חושב שלפעמים התחושה הזו היא אי רציונלית לחלוטין ונובעת מכך שאנחנו רואים את העבודה נעשית במו עינינו, כשהיא נעשית ישירות בשבילנו - כלומר, אם אנחנו לא היינו מבקשים את זה, העובד לא היה מבצע את העבודה (לכן לראות פועלים עובדים בשדה ירקות לא יגרום ללב להיכמר, למשל)
לא רק נקיון 241860
אין תענוג גדול יותר מאשר לראות טבחים בפעולה, במיוחד אם אתה יודע שהם מכינים את המנה שלך.
תענוג 241863
אני מקווה שאתה לא כולל גם טבחים צבאיים בתאור הזה.
תענוג 241869
טבחים צבאיים הם טבחים כמו שמוזיקה צבאית היא מוזיקה.
אלברט, 241870
למה אתה חותם בתור דורון הגלילי?
רק אנחנו 241966
זה בטח לא רציונלי ההרגשה הזאת שלי. הבעיה היא אצלי ולא אצל העוזר/ת. זה גם לא בצד החברתי. אני לא רואה השפלה בלעבוד במשק בית. אני מרשה בשמחה לילדי לעבוד בניקוי מדרגות בבנינים בסביבה.
אולי זה בא מהחינוך בבית. שם היה לנו ברור שכולם חייבים להיות שותפים בתחזוק הבית, כי "אף אחד לא משרת של אף אחד". אולי הגישה היסודית הזאת, גורמת לי להרגיש שאם אדם זר משתתף בתחזוק שלי, זה כאילו שהוא משרת אותי. אני לא סובלת את ההרגשה של "אדונים ומשרתים" (הדבר היחיד בו אפשר לומר שאני, כנראה, שמאלנית קיצונית....), לא מהצד של האדון ולא מהצד של המשרת.
זה לא שיש לי בעיה עם היררכיה. היררכיה שבאה מכך שעבור השכר אותו הם מקבלים, לכל הדרגים במפעל מסויים, יש מטרה משותפת, נניח ליצר מכשיר חדש במפעל, אינה בעייתית. כי הכפיפות לבוס, אינה לו, אישית, אלא כפופה למטרה המשותפת, שהשגתה המיטבית היא על ידי שמירת ההיררכיה הזאת. הבוס יהיה מרוצה מהעובד כאשר הוא תורם למטרה המשותפת שלהם (במערכת יחסי עבודה תקינים, כמובן), ולהפך.
לעומת זאת העוזרת רוצה ש*אני* אהיה מרוצה (ואשלם לה את הכסף). המרוצות שלי אינה דבר אובייקטבי, אלא במידה רבה הקפריזה שלי הפרטית. התלות הזאת שלה בקפריזה שלי, גורמת לי להרגיש שזה הופך את מערכת היחסים הזאת להיות במקום עובד-ומעביד, לדומה יותר לזו של משרת ואדון.

גם כשאני מסתכלת על זה כהורה, אני מרגישה שזה חינוך רע להרגיל ילד שיש מי שמנקה אחריו. לא הייתי רוצה שהילד שלי יהיה שייך לסוג של אנשים שנראה להם טבעי שאדם אחר יעשה בשבילו, את מה שהוא יכול לעשות בעצמו, רק משום שהוריו מסוגלים להרשות את זה לעצמם.
רק אנחנו 241967
קריאת התגובה שלך דווקא נתנה לי רעיון למקור הסיבה ליחס השונה לעובדים במשק בית - אנחנו הופכים להיות, בין אם אנחנו רוצים זאת, ובין אם לא, מנהלים של מישהו. אנחנו צריכים לחלק הוראות ולוודא את ביצוען, ובידינו הסמכות לפטר אותו, ואני לא בטוח שכל אחד מאיתנו בנוי, רגשית, לתפקיד הזה. מעניין יהיה אולי להשוות בין אופי התפקיד בעבודה לבין היחס לעובדי משק בית.
רק אנחנו 241968
צריך אולי פשוט צריך לרדת מתחושת ההתנשאות על ''העוזרת'' עם כל הקונוטציות השליליות שיש. להתייחס אליהן כאל בעלת מקצוע שוות ערך שאת שירותיה אנחנו שוכרים מסיבות של מקצועיות, חוסר זמן, חוסר יכולת או רצון לעשות עבודות בית וכו'. הרבה פעמים אנשים אפילו סומכים עליה יותר מאשר על כל בעל מקצוע אחר שבא הביתה, כשאנחנו משאירים את העוזרת לבד בבית, או לפעמים אפילו עם הילדים, אם צריך לקפוץ לסידורים.
רק אנחנו 241984
מה פתאום מנהל. אני שוכר את שרותיו של בעל מקצוע.
כמובן שלא 242170
זה לא נכון מעשית (אתה מנהל העבודה של העוזרת שלך), וזה אפילו לא נכון פורמאלית: יש יחסי עובד/מעביד בינך לבין העוזרת (או העוזר), האחריות לשלם ביטוח לאומי עליך, וכך גם האחריות לשלם פיצויים במקרה של פיטורין.
כמובן שלא 242203
האם מתקיים מצב דומה גם במקרה של העסקת מורה פרטי?
כמובן שלא 243665
מורה פרטי אמור לספק חשבוניות (אלה שלא מעלימים מס ‏1).

1 עוזרות בית לדעתי פטורות ממס הכנסה, כדי להקל על ההעסקה שלהן. כשכולנו נגיש דו"חות מס הכנסה, גם עוזרות יגישו, ואז אפשר יהיה למסות אותן כמו את המנקים בסופר ‏2.

2 ממילא הן לא מגיעות לסף המס לדעתי.
כמובן שלא 242307
אכן, פורמלית מתקיימים בינינו יחסי עובד מעביד (לא רק ביטוח לאומי אני חייב לשלם לה, אלא גם חופשה שנתית. שי לחג אני לא מחוייב, אבל גם את זה היא מקבלת). מעשית אינני מנהל העבודה שלה. אינני מגדיר לה את מתודת העבודה, אני לא מודד את יעילותה והספקיה, לרוב אפילו אני לא מגדיר לה מטלות ספציפיות. אני אפילו לא נוכח כאשר היא מבצעת את העבודה.(1) מבחינתי, המשימה שלה היא שהבית יהיה נקי, ותו לא.

___
(1) פעם הייתי חולה ביום שבאה העוזרת. בזמן שהיא עבדה, אני (לבקשתה) עברתי לשבת בבית השכנים.
כמובן שלא 242432
אתה לא מודד את יעילותה והספקיה, אינך מגדיר לה את מתודת העבודה או מטלות ספציפיות.

ואשתך?

גילוי נאות: בעדה שלי מנקים טוב טוב לפני שהעוזרת מגיעה, כדי שלא תגיד שמלוכלך אצלנו.
כמובן שלא 242442
אשתי כנ''ל.
כמובן שלא 242447
- אז בשביל מה שכרנו עוזרת?
- אם לא היינו שוכרים עוזרת, בחיים לא היה פה נקי!
כמובן שלא 243670
שי לחג אף מעביד לא חייב לתת, זה שי.

אני לא אספר לך מה דעתי על מה שקורה אצלך מאחורי הארונות ‏1...

1 אני מקווה שמאחורי האוזניים אתה כן בודק מה קורה.
כמובן שלא 243701
איך מוגדר ההבדל בין השרברב והעוזרת, מבחינה חוקית?
רק אני 241874
גם אני לא כל-כך אוהב שמנקים לי את הבית, אבל לא מהסיבה שלך. כשמישהו זר מנקה לי את הבית, זו פריצה למרחב האישי שלי. אני מעדיף בהרבה לעשות זאת לבד. זה גם מאד מרגיע, ונותן הרגשת סיפוק.
רק אני 241876
אותי מרגיע לעזוב בית מבולגן בבוקר ולחזור לבית מסודר ונקי, מה עוד שזה קורה ביום שישי.
רק אני 241986
האמת היא, שזה החלק הכי חביב עלי ביום שישי. לחזור מהעבודה לבית מצוחצח, מזגן ומערכת פועלים בשיא העוצמה וגבר אחד שאני אוהבת מרוח על הספה עם הבירה השבועית. למעשה, הכרזנו על הפרדת פעילויות ביום שישי, (אני מבשלת כשהוא רובץ, הוא מפנה כשאני רובצת) רק בשביל התענוג של לרבוץ כשמישהו אחר עובד.
רק אני 242043
בירה שבועית?
רק אני 242078
הכוונה היתה ''הבירה השביעית''. אם שר החינול היה עסוק פחות בלימודים עינויים אולי היו התלמידים שוגים פחות בהקלדה.
רק אני 242148
זה לא יפה לצחוק על מישהו רק בגלל שהזרת שלו קצרה מכדי להגיע לכ' הסופית.
רק אני 242169
בטח. מלא קלוריות יש בבירה, וגם אשתו מקטרת נוראות מאז שאסור לה לשתות, אז הוא שותה אחת בשבוע.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים