כלא, צדק ושאר ירקות 243097
הכלא הוא מוסד טוטאלי, ממש כמו מוסדות למפגרים, בתי חולים פסיכאטריים, צבא וכיו''ב. המונח מוסד טוטאלי בא לציין תופעה של מוסד שהשוהים בו אינם אחראים לגורלם, מוסד בו הסגל הבכיר הוא, הממונה על השוהים, הוא המכתיב עבורם את הלו''ז היומי, את התלבושת, שעות הארוחות ועוד. כנתינים של מוסד טוטאלי מעין זה, הכלא, חשים בוודאי האסירים שהם מוקעים מן החברה, מעין מצורעים, מורחקים מן הנורמליות.

ברצוני לציין כי איני מהמגוננים על התוקפן, אני סבור שהספרות החדשה שמנסה להתחשב בתוקפן ולנתח את מעשיו וכן להיות אמפטית אליו הינה מסוכנת ומעמידה בצל למעשה את הקורבן. אדם שפגע באדם אחר אינו זכאי לרחמים אך, לטובת החברה, אין זה ראוי שהחברה היא שתאיץ את אבדן הדרך שלו, את שבירת הגבולות שהוא החל בה בלאו הכי. ההוקעה של העבריין מן החברה והחזקתו בכלוב, הוא הכלא, יחד עם עוד אלפי עבריינים מסוגים שונים מחזקת בו את הדימוי העצמי של אויב החברה, מפגישה אותו עם אנשים ''כמוהו''. כמו בצבא, במוסד לאנשים בעלי פיגור שכלי וכיו''ב, מוסדות טוטאליים כאמור, גם בכלא צריכים ליישר קו, גם במסגרת זו החברה מפגישה אותך עם קבוצת השווים שלך כביכול.

היחס למשתחררים מן הכלא גם הוא יחס עוין, חשדני, כמו היחס לו זוכים המשתחררים היוצאים מ''בתי המשוגעים'', כפי שנהוג היה לכנותם. האסירים לשעבר נתפסים עדיין כעבריינים, הם לא יקבלו לעולם תעודת יושר מן החברה ויאלצו להמשיך ולחיות בשוליה.
לעומת אלה, המשתחררים מן הצבא יקבלו הטבות מסוימות וקדימויות לה לא יזכו אנשים שלא שירתו במסגרת זו. היחס ליוצאים ממוסד טוטאלי אחד אינו דומה ליחס לו זוכים היוצאים ממוסד טוטאלי אחר. מזווית אירונית אף ניתן לומר שהאסירים, היושבים בכלא מפני שהם רצחו, נענשים על משהו שעבורו החברה נותנת פרס לחיילים- מדובר הרי בעניין סמנטי, עיניין של הגדרות, הרצח שמבוצע ע''י החייל מתקרא הגנה על המולדת...

ישנם סוגים שונים של עבריינות- מעילות כספים, שוד, אונס, רצח- ולא את כולם ראוי להכניס תחת אותה המסגרת. הטיפול בפשיעה הינו טיפול גס וסכמתי לא פעם, חסר ניואנסים ורגישויות לתחומים השונים. אין דינו של עבריין צווארון לבן כדינו של רוצח. רשויות החוק, שאינן ידועות בליברליות שלהן ובפתיחותן דווקא, הן האחרונות לספוג את רוח הזמן, ממש כמוסדות אחרים הכפופים לממשל- מע' החינוך למשל- לכן אין זה מפתיע שהפנמתן את זכויות האזרח מבוששת לבוא.

בנוסף, ראוי לציין את מעורבותם של אנשי משטרה בפשיעה. ידוע לי כי שוטרים מסוימים עושים עסקים עם סרסורים, סוחרי סמים וכיו''ב. ידוע גם מקרה בו שוטר סחר בנשים זרות והעבידן בזנות.
אין זה סוד שישנן שחיתויות במשטרה, ששוטרים רבים מגיעים למקצוע לאחר שהיו עבריינים- יתכן שזה שהם שוטרים מעניק להם מעין הגנה תחתה הם יכולים להמשיך ולפשוע.

בישראל, מדינה דמיקולו, קשה למצוא את הרגליים והידיים בכל הקשור בחוק ומשפט.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים