סידור נח לכולם 244813
שלא כמו שמשתמע מגוף הידיעה, הטרוריסטים אינם צ'צנים אלא ערבים שתופסים טרמפ על הסכסוך בשם העם הצ'צ'ני (אשר מזמן כבר אף אחד לא שואל אותו מה הוא באמת רוצה. לא אלו שפועלים ל'שחרורו' או אלו שחושבים שרק 'לתת להם בראש עוד קצת והכל יסתדר')
לפוטין חוץ מהביקורת קצרת המועד שתדעך במהירות זוהי שעת כושר להעמיק את האחיזה בצ'צ'ניה. אפשר לראות כבר עכשיו בכלי התקשורת הרוסים הנשלטים בצורה מוחלטת ע''י הקרמלין סיקור של רוסים הקוראים לנקם בצ'צ'נים והרחבת הפעולות הצבאיות שם (תוך התעלמות מהעובדה שהיו אלו טרוריסטים זרים)

באירופה ימשיכו להפגין נגד מלחמות הנפט של בוש...
סידור נח לכולם 244816
כולם היו ערבים? הבנתי שהיו שם עשרה, מתוך כשלושים או ארבעים חוטפים. לא שזה גורע מחשיבות השאלה מה לעזאזל הם עשו שם.

איזה דבר נורא.
סידור נח לכולם 244831
לא כולם היו ערבים אך אני מוכן להסתכן, להשרות את הכובע במרינדה במקרר ולהכריז שבזמן הקרוב יתברר כי מי שארגן את הפעולה, מימן אותה וגייס את הלוחמים המקומיים הוא גורם מוסלמי ערבי.
מבצע כזה משחק לידיים של פוטין ולכן לא נראה סביר שתהיה לו תמיכה בקרב הגורמים הדומיננטים הפועלים לעצמאות צ'צ'ניה. באותה נשימה אפשר להוסיף שלאור ההתקדמות השקטה שהושגה בחודשים האחרונים בין הקרמלין לצ'צ'נים בקשר ליצירת אוטונומיה כלכלית מוגבלת, ישנם גורמים קיצוניים חיצוניים כמו אל קעידה אשר יפסידו מירידת מתח באזור.

אולי זה נורא, אבל בטח לא יותר ממה שקורה בסודן, צ'צ'ניה עצמה וצפון קוריאה.
ההבדל היחיד הוא שכאן יש עניין לגורמים אירופאים צבועים לשדר את המקרה.
סידור נח לכולם 244847
השלטונות הרוסיים דיברו על כעשרה ערבים מתוך ארבעים החוטפים או משהו כזה. באופן כללי יש להם אינטרס להגזים במספרם של הערבים.

הצ'צנים הם מוסלמיים כמו הערבים. האפגנים והפקיסטנים אינם ערביים. באופן כללי נראה לי שמגזימים בכוחו של השטן הגדול אל־קעידה.
סידור נח לכולם 244916
מעבר לטריוויה שכבר נלעסה בעבר, לא הבנתי מה ברצונך לתקן.
הגורמים הדומיננטיים כבר לא דומיננטיים. 244935
נשיא צ'צ'ניה הבדלני, אסלן מסחאדוב, מזמן לא שולט במצב (אגב, הוא פרסם במהלך המשבר הודעות גינוי לחטיפה, גם באנגלית וגם ברוסית). גם הוא טען שהחוטפים לא צ'צ'נים. דווקא איזה אתר איסלאמי טען שהם כן.
בכל אופן, מאז שאחרי המלחמה הראשונה הקיצונים האיסלאמים נכנסו ברצינות לצ'צ'ניה, כבר קשה להצביע על גורם דומיננטי. קאדירוב המנוח (לשעבר המופתי הראשי של צ'צ'ניה) ראה בקיצונים האיסלאמים איום גדול יותר מהרוסים על האסלאם הסופי המסורתי בצ'צ'ניה, ולכן חבר לרוסים. והייתה לו תמיכה לא מעטה בצ'צ'ניה. מסחאדוב הוא לאומן חילוני. בסאייב עשה את המעבר לידידם של קיצונים איסלאמיים, הגם שבאופן אישי אין לי מושג אם הוא מאמין בזה, וזה גם לא משנה. וכל מיני חוליגנים (קחו למשל את ארבי בראייב, מפקד חטיפת 'נורד-אוסט') תופסים צדדים שונים בסכסוך לפי מצב הרוח שלהם.
מה שיוצר בעיה קלה עבור הרוסים, גם אם ירצו לנהל מו''מ עם מישהו, זה לא כאילו שיש מוקד כוח עיקרי אחד.
ועוד כמה נקודות: 244938
1. לפי עדויות של בן ערובה אחד, החוטפים לא בדיוק ידעו איפה הם נמצאים והאשימו את השוחד הלא-מספיק שנתנו לאנשי משמר הגבול הרוסי והמשטרה. אם זה נכון, זה מחזק את הסברה שלא היו שם קווקזים.
2. מהזוית הרוסית, הם חושבים שהם ניסו לתת עצמאות לצ'צ'ניה ב-‏1996 וקיבלו חזרה פעולות טרור (נעזוב את הפיצוצים בבניינים במוסקבה, עניין שמעולם לא הוכח; אבל הפלישה של בסאייב, לשעבר רה"מ הצ'צ'ני, וידידו ח'טאב הסעודי לדאגסטן בקיץ 1999 נתפסה בהחלט על ידי הציבור הרוסי כהוכחה לסכנה שבצ'צ'ניה עצמאית ומופרעת). מבחינת רוסיה - ולא משנה אם זו מניפולציה קרמלינית או מה שתרצו - מדובר במלחמת הגנה. ובמלחמת הגנה יש אורך נשימה ארוך.
3. הצביעות האירופאית גם נמדדת בזה שלכל אירופה ברור שצ'צ'ניה צריכה לקבל עצמאות (היום, אגב, ספק אם היא *יכולה* לקבל עצמאות). מעניין אותי מה הצרפתים היו אומרים אם פרובאנס הייתה מחליטה לפרוש: ככה הרוסים רואים את זה (ולא משנה שאני חושב שפעם לעצמאות הצ'צ'נית היה קייס).
ועוד כמה נקודות: 244972
מנין הידע המרשים? שאפו!
כמה שאלות/הערות:
1) האנדרלמוסיה ואי הקיום של גורם שלטוני מרכזי היא עוד נקודת דמיון בינם לפלשתינאים. בשני המקרים הטענה שהפלישות של הצד השני הן שגרמו מצב זה היא לפחות מוטלת בספק.
2) לגבי פיצוץ הבניינים, מה מקור השמועות? מהם ההסברים האלטרנטיביים (פיצוץ של גז ביתי?)?
3) חסר לי בהסברך החשש הרוסי מכך ששחרור צ'צ'ניה יצית שלב שני של התפרקות האימפריה הרוסית. יש ברוסיה עוד מחוזות "אוטונומיים" באופן כזה או אחר, אזור הנפט בטרנסקאווקז (באקו) והנמל הבלטי של קלינינגרד (ממל?).
4) נדמה לי שהתיחסותך לצביעות האירופית מופרזת. אין שום תמיכה אירופית משמעותית בעצמאות צ'צ'ניה. מה שיש זה תמיכה של פרטים הידועים במקומותינו כ"יפי נפש" והטפות המוסר האירופיות לכל אלה שלא זכו למציאות הפשוטה יחסית של לב אירופה (בכך אכן אפשר לראות "צביעות").
כתבתי על זה ספר. 245015
בשנה הבאה ב'מערכות', אני מקווה (כפוף לתקציבי הביטחון...). בנתיים הופצה גרסה בצה"ל. אמנם הספר מדבר על המלחמה של 1994-1996, אבל אני עוקב גם אחרי מה שקרה אח"כ.
2. בריאזן, עיר אחרת ברוסיה, זמן לא רב לאחר הפיצוצים, תפסה המשטרה המקומית, בעקבות דיווח של תושבים עירניים, כמה אנשים שהעבירו שקים למרתף של בניין (הם נמלטו, תפסו אותם מאוחר יותר).
תחילה, פונה חצי רחוב ודיברו על זה שנמנע פיגוע המוני, ושדובר בשקים מלאים חומר נפץ.
בערך יממה אח"כ, התחלפו הגרסאות באורח פלא, והעצורים נלקחו על ידי אנשי FSB (שירות הביון) למוסקבה, ונעלמו. כבר קודם לכן הם הוציאו תעודות שהראו שהם אנשי ה-FSB. פתאום נטען שדובר בתרגיל, לבדיקת ערנות התושבים, ושבעצם לא היה שום חומר נפץ, וכל הסיפור היה רק חוסר-הבנה.
ברם:
במקרה, אותו קצין משטרה היה קצין חבלה בצבא הסובייטי, בעברו. לטענתו, חומר נפץ הוא יודע לזהות ושלא ימכרו לו שטויות.
שנית, אם כך, למה פינו את חצי הרחוב? בני אדם ישנו בכל מיני חורים, ואם רק דובר בתרגיל פינוי פתע, יכלו להחזיר אותם ולא לחכות עד שיגיעו חבלני משטרה.
ושלישית, כאמור, חילופי הגרסאות חשודים מדי.
כל העניין פורט בכמה עיתונים רוסיים, והופיע גם בספר של מת'יו אבנגליסטה, The Chechen Wars: will Russia go the way of the soviet Union?
וכיוון שמעולם לא נמצאו ראיות למעורבות צ'צ'נית בפיגוע, יש עדיין חשדות.
3. אני מכיר את ההסבר הזה, אבל אני לא מאמין לו. הוא לא היה נכון בימי ילצין, והפלישה הראשונה לצ'צ'ניה התרחשה דווקא אחרי שהויכוחים עם רפובליקות סוררות אחרות (בייחוד טאטארסטן) כבר נפתרו לשביעות רצונה של רוסיה. ספק גדול אם פרישה של צ'צ'ניה דה-יורה הייתה משנה משהו. לדעתי סיבות אחרות דומיננטיות בהרבה. באקו, אגב, לא נמצאת ברוסיה אלא באזרבייג'ן, שמזמן כבר פרשה מרוסיה.
4.אתה צודק, ובכל זאת: מפעם לפעם מבליח ה-EU ומוציא כמה החלטות חסרות שיניים לגבי צ'צ'ניה. אבל באמת עיקר הפעילות מהסגנון הזה אינה מדינית אלא של קבוצות אינטלקטואליות שונות ולא תמיד מאופסות.
צודק.
כתבתי על זה ספר. 245037
לאור הקוים המקבילים הרבים בין שם לכאן, מעניין לדעת אם גם בצ'צ'ניה יש בעיה של מהגרים רוסים או לא צ'צ'נים. האם יש צ'צ'נים נוצרים?
כמעט ולא. 245041
רוב מוחלט של הצ'צ'נים האתניים (99.999 אחוז או משהו כזה), הם מוסלמים סונים. רובם שייך לאחווה צופית (ו' שרוקה) זו או אחרת, מה שסיבך חלק ניכר מהם עם הווהאביסטים המזרח-תיכוניים, שרואים בצופיות סוג של עבודת-אלילים.
רוסים וסלאבים בזמנו היוו חלק נכבד מתושבי הרפובליקה. לא מעט היגרו אחרי התמוטטות בריה"מ, ורוב השאר כתוצאה מן המלחמה הראשונה (אגב, עיקר ההרוגים בזמן הכיבוש הראשון של עיר הבירה הצ'צ'נית, גרוזני, ב-‏1995, היו רוסים שגרו בה, לא היה להם לאן לברוח ונהרגו בהפגזות או בהפצצות).
שנשלח להם את פרופסור היס? 246194
בינתיים מחפשים בין הגוויות את הערבים וטרם מצאו:


חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים