לא הכל מתמטיקה 24503
הפתרון של פוליגמיה לבעיות של הכאת נשים ושאר תחלואים מזכיר לי את הפתרון הקומוניסטי.
קבוצה של הוגי דעות ניתחה את ההסטוריה ובין השאר הצביעה על פער בין מספר היצרנים לבין מספר בעלי ההון ודרך ניתוחים נוספים הגיעה למסקנות בדבר מלחמת מעמדות וכו' וכו'. האם המודל שלהם לפתרון אכן הצליח ?
לא. הוא נכשל. הוא נכשל מכיון שאנחנו עוסקים בבני אדם שמונעים בחייהם שלא על פי תאוריות מדעיות, אלא מונעים בידי מה שאפשר בכלים מדעיים לתאר חלקית ע"י תאוריות מדעיות.
אתה באמת חושב שפוליגמיה תמנע הכאת נשים ?
הכל מתמטיקה 24507
בני אדם אינם מונעים על ידי תאוריות מדעיות.

תאוריות מדעיות מתארות את ההתנהגות האנושית. לא יוצרות אותה. אתה אומר שהתאוריה שלי תיכשל משום שתאוריה כלכלית מסויימת נכשלה ותאוריה א' ''מזכירה לך'' את תאוריה ב'.

כן, אני באמת חושב שפוליגמיה תמנע הכאת נשים, בעיקר אם היא תהיה גלובלית, כלומר - תיושם בכל העולם וכך תיצור חסר בנשים במקום המצב הקיים של עודף.
נשים יקרות ערך 24512
חוסר בנשים =< עליית ערכן הוא גם התקווה שלי, לנוכח המתרחש בדרום מזרח אסיה במקומות מסויימים (מונגוליה?), בהם לשם נשיאת אישה יש צורך במינימום כלכלי מסויים ולכן... כמה אחים מתחלקים באישה אחת.
במקרים אחרים באותו אזור (סין והודו) הולך ונוצר מחסור אמיתי בנשים עקב שימוש בטכנולוגיית האולטרא-סאונד, שמאפשרת הפלה של עוברים נקביים בטרם בואם לעולמנו הנחמד. אם כבר נעשתה הטעות, ננקטות מגוון שיטות אקטיביות או פאסיביות לחיסול הבעייה.

למרבה הצער, בתרבויות פרימיטיביות, לפחות בחלק מן המקרים, הופך המחסור את הנשים למוצר יקר ערך, מוצר שערכו תוחם את זכויותיו.
נשים יקרות ערך 24531
רצח תינוקות ממין נקבה הוא אחת השיטות המצמררות אליהן אתה מתייחס.

בהודו, נפוץ גם מנהג ה"סאטי": טקס שריפת גופתו של גבר כולל גם את שריפת אלמנתו (המגיעה לטקס בעודה בחיים). זהו פועל יוצא של המונוגמיה ההודית ועודף הנשים.
נשים יקרות ערך 24532
לפי מיטב ידיעתי מנהג ה''סאטי'' אינו נפוץ כלל, ונשמר רק על ידי קבוצות הינדיות קיצוניות ביותר (''יד שמאל'').

אם ברשותך סטטיסטיקות סותרות - אשמח לראותן.
נשים יקרות ערך 24539
היות והסאטי אינו חוקי החל משנת 1829, הרבה מקרי סאטי אינם מדווחים. לא מצאתי סטטיסטיקה בנושא, אם כי מצאתי שתי כתובות שבהן יש מידע מעניין על סאטי ועל מעמד האשה בעולם השלישי:
מעניין שאף שחלפו 172 שנים מאז הוצא הסאטי אל מחוץ לחוק, הוא עדיין מתבצע. בנוסף, נדיר מאד שאלמנה הודית תצליח להינשא. יש נשים הודיות שהתאלמנו בגיל 11. היות ומרביתן גם אנאלפביתיות, הן עוסקות בעיקר בקבצנות, ואינן מצליחות להתפרנס בצורות אחרות.
נשים פגומות 24544
תודה על ההפניות כולן. הנושא יבדק. בינתיים, נדמה לי דווקא שירידת ערכן השידוכי של נשים בתרבויות ירודות כאלה נגזר בעיקר מהיותן משומשות, גם אם הן רק בנות 11. מן דוגמאות שהבאנו שנינו ניתן לשער שגם אם יקטן אחוז הנשים לנגיד, 30 אחוזים (לעומת כ50 אחוזים), גם אז מצבן לא ישתפר.

זה מזכיר לי את התרבויות המפוארות הסובבות אותנו, שם קורה שבנות נרצחות (גם צעירות מאוד) גם אם ידוע שנאנסו, כי כבר אין למשפחה מה לעשות איתן, מלבד להתבייש. זאת לעומת הכבוד הגדול שברצח. )-:
גם כאן, אין כל סיבה להניח ששינוי אחוז הנשים הזמינות ישנה משהו, לבד אולי מערכן עם המסירה (7 סוסים אצילים + נאקה בהריון מתקדם, במקום המצב דהיום, כשמוהר עבור אשה מובחרת עומד על עז בלי אוזן או לחילופין חתול מצונן + שק חציר) טוב, נסחפתי, זמן לישון.
לילה טוב לכולם
משקלה בזהב 24547
ואני חשבתי שנהוג לתת את משקלה של האשה בזהב, או כפי שאני נוהג לומר לזוגתי שתחייה, אשר העלתה על עצמה מספר ק''ג מאז נשאנו - מזל שהתחתנתי אתך כשעוד היית רזה, אחרת הייתי צריך לשלם לאבא שלך עוד כמה שקים....

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים