ואגנר , היטלר, וקארל מאי 24618
כדאי לציין כאן שעל עולמו הרוחני הדמיוני של היטלר הישפיעו במיוחד שני אנשים , אחד מהם היה ואגנר והשני היה סופר המערבונים וסיפורי הרפתקאות המתרחשות במזרח התיכון קארל מאי.
היטלר היה מעריץ פנאטי של קארל מאי לא פחות ( ואולי אף יותר ) משל ואגנר , והוא היה סופר הספרות היפה היחיד שהוא המשיך לקרוא ולחזור ולקרוא לאחר שהפך לפיהרר.הסיפורים של מאי על האדם העליון הגרמני במערב הפרוע ובמזרח התיכון היקסימו אותו ממש.ידוע שהוא פגש את קארל מאי פעם אחת בצעירותו בכנס שבו הירצה מאי ולחץ עימו ידיים ויש מי שטוען שקארל מאי הוא האדם היחיד שלחץ ידיים גם עם ביסמארק וגם עם היטלר.כנו של תומאס מאן , קלאוס ( מחבר ''מפיסטו '' שהפך לסרט ידוע ) טען ששלטונו של היטלר בגרמניה הוא למעשה נצחון כל הרעיונות ה''מעוותים והילדותיים'' של קארל מאי וגיבוריו.
ובכן בישראל הוטל חרם חמור על וואגנר, אבל קארל מאי לעומת זאת הוא הסופר הגרמני המתורגם ביותר של כל הזמנים , יותר מגתה , יותר מתומאס מאן, יותר אפילו מאריך קסטנר.
וזאת למרות שהערצתו של הפיהרר לקארל מאי היתה ידועה היטב. אבל ספריו היו פופולאריים מאוד בישראל גם משום שנראו כמפתחים ערכים רצויים של גבריות ואומץ לב.
כמובן קארל מאי לא היה האנטישמי הקיצוני שוואגנר היה, והוא בכלל היה פציפיסט.אבל לא אדם כמו היטלר ישים לב לקטנות מעין אלה.
ואגנר , היטלר, וקארל מאי 51094
"אבל קארל מאי לעומת זאת הוא הסופר הגרמני המתורגם ביותר של כל הזמנים , יותר מגתה , יותר מתומאס מאן, יותר אפילו מאריך קסטנר" גם יותר מסטפן צוויג? אני חושב שקראתי באיזה שהוא מקום שצוויג היה הסופר המתורגם ביותר במאה ה-‏20. אולי ג. שמעון שמלאכתו תרגום יכול להשכיל אותנו.

לטעמי בגתה יש משהו מן האנכרוניסטיות וכן יותר מידי לוקליות תרבותית. תומאס מאן קשה מאוד לקריאה אבל שווה את זה. לא זכור לי שקראתי משהו של אריך קסטנר אבל הוא מזוהה אצלי עם ספרות בלשים ולא הייתי מסווגו כסופר קלאסי וחשוב.
ואגנר , היטלר, וקארל מאי 211718
ספרות בלשים? לא זכור לי שקסטנר התעמק במיוחד בספרות בלשים ("אמיל והבלשים" זה *לא* ספר בלשים), אבל הוא כן אחד מסופרי הילדים הטובים ביותר שקראתי אי פעם.
ואגנר , היטלר, וקארל מאי 215597
מצטער שאני לא מגיב על ההערה הנ"ל אבל אני מהחלט מגיב על ההערה שלפניה .
א להגיד שכל מי שקורא קארל מאי ואעריץ שוואגנר הוא היטלר זו פגיעה עמוקה בי ובכול אוהבי קארל מאי וואגנר האחרים!
ב אני לא מבין על מה יש לתוהה קטעים מקארל מאי לא הקריאו במכנות הריכוז והמוות ולא היו הסמל של הנאציים אבל ואגנר כן ( לצערי ) אז זה הקטע אם למה לא להחרים ת קארל מאי (בלי קשר לעובדה שהוא שולט והוא וואגנר שולטים העולם)

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים