the lighter side of... 24645
[מאור: אני נותן לז'קו לשחק קצת בחלקים הנידחים של האייל (נידחים רק מבחינה זו שהדיון שם דעך, כמובן)]

יכול להיות שהמדבור המואץ הוא המפתח לשלום-עד-ושיתוף-פעולה / ניצחון-מוחץ-על-שכנינו.
(מחק את המיותר בהתאם להשקפתך)

הרי המדינות הסובבות אותנו תלויות באקלים יותר ממדינתנו הקטנה. נכתב במקום אחר באייל שחלק גדול מאוד מהמים שלנו מושק(ע)ים בשדות ובברכות דגים, אבל גם אם מים אלו לא יספיקו (הרי את החקלאות הערכית ניתן להחליף ביבוא) ניתן כמובן להתפיל מי ים.
על כל פנים, המדינות הסובבות אותנו תלויות הרבה יותר באקלים. התחממות כזו עשויה להביא אותן למצוקה גדולה ולהעניק לישראל הזדמנות פז לשיתוף-פעולה-אזורי-רווחי-(אפילו)-עסקי-(אפילו)-של-התפלה-וצנרת / למתקפה-כוללת-על-מדינות-ערב-הגוססות-בצמא-וחיסול-המטרד-אחת-ולתמיד (מחק את המיותר בהתאם להשקפתך).

אה, המלונות? למען האמת אני שונא ים, ומעבר לכך אני מוצא טובה גדולה בפגיעה בתוכניות הנדל"ן המושחתות, ולו לשם נקמה (אממ.. אם כמה מיליארדרים יפסידו כמה מאות מיליונים, ועוד מידי "אמא אדמה", אותה הם עושקים בעצם בניית המלונות, זה נשמע יותר כמו צדק).
the lighter side of... 24711
אז ככה, חביבי. כל עוד תפרסם מדי פעם תגובות כ"ז'קו", יופיע מדי פעם "ז'קו" בתור ברירת המחדל בשדה "שם". פשוט, לא?

השם המוצע כברירת המחדל הוא השם האחרון שהשתמשת בו כדי לפרסם תגובה. כך, לפחות, זה עובד אצל כולם; אני אתפלא אם אצלך זה שונה.
the lighter side of... 24715
אצלי זה שונה, כנראה.
ז'קו מופיע ללא קשר לתגובה האחרונה.
אתה מוזמן לביתי לכוס קפה, ואם יש לך מזל, ''עוגת הבית'', ולהתרשמות ממערך המיחשוב הלא מסודר כלל, אולי הוא הגורם לקבעון.
the lighter side of... 25065
הוכחה נוספת לצורך ב "מספר תגובות" בדפדוף
בארכיון. או אולי אפילו אופציה - הראה את
כל המאמרים/סקרים/חדשות עם תגובות
חדשות - כך לא יעלם שום דבר לתהום הנשייה
the lighter side of... 25143
כרגע, "דיונים מתמשכים" פותר את בעית "תהום הנשיה" (עניתי היום למישהו שהשאיר תגובה על מאמר מאוקטובר 99, והניח אולי שאיש לא יראה תגובה זו לעולם).

עם זאת, הרעיון של "הראה את כל המקומות עם תגובות חדשות" אינו רע בכלל, ואיישם אותו בהמשך, אני מקווה. תודה.
צדק פואטי 158101
לא נראה לכם מתאים שהראשונים שיסבלו מעלית פני הים עקב אפקט החממה הם תושבי פלורידה, שעקב אי יכולתם לנקב טפסים כמו שצריך הביאו לבחירתו של בוש?

<אני מגיב כאן כי טל הצהיר שהוא עוקב גם אחרי תגובות לדיונים ישנים. מה לעשות וההתקדמות אחורה שלי בקריאת הדיונים היא מאוד איטית. אני גם מתכונן נפשית לקריאת הדיון על נסיונות בבעלי חיים. זה הולך להיות פרויקט.>
תמיד יש מישהו שעוקב... :) 158103
תמיד יש הרבה שעוקבים 158106
יעקב? 158110
אם כבר... 158118
באמצע שנות השמונים היה למעריב מוסף בשם ''יעקב'' שכותרת המשנה שלו הייתה ''המגזין שעוקב אחריך''. היה בו גם קומיקס משעשע בשם ''מפלץ הכינרת''.
אם כבר... 158119
ופרסומת של לימור בתחילת המאה בה היא שואלת "אתה עוקב אחרי?"
אם כבר... 679857
אח, מוסף משובח... התגובה שלך היא האזכור היחיד שמצאתי למוסף באינטרנט. ספציפית, אני מחפש מזה זמן מה סיפור בהמשכים שנכתב ע"י דוד (?) בש, שכותרתו "גש אלי חניך תורן" ומספר את חוויותיו של טירון חי"ר.
אם כבר... 685467
אני זוכר את הסיפור הזה! זכרתי משום מה שהוא התפרסם דווקא במוסף (השוביניסטי להחריד, במבט מהיום) "גבר לעניין", אבל בחיפוש ב-jpress אני לא מוצא אותו עכשיו שם. נדמה לי ש"יעקב" היה המוסף שהחליף את "גבר לעניין" במעריב בימי שני, אבל ארכיון מעריב שב-jpress מגיע רק עד סוף 1987, שאז עדיין הופיע "גבר לעניין". ביקור קצר בבית אריאלה יכול לפתור את המסתורין.

בכל אופן, נראה לי שעכשיו כבר מותר לגלות שהיחידה הסודית שהטירון התגייס אליה היא "מורן". אם אני זוכר נכון, הפרק הראשון של הסיפור נסוב סביב עניין של להיות שמאלי או ימני (במובן של היד הדומיננטית, לא פוליטית), דבר שאכן היה רלוונטי לניהוג הטיל של היחידה דאז.
אם כבר... 685477
כנראה שעם מספיק אימון בכלי מסוים שמאלי יכול לשלוט בכלי שתוכנן לימניים (ולהיפך). לפחות למארק קנופלר זה עבד. וגם להנדריקס כמדומני.
אם כבר... 685609
נכון, מן הסתם, אבל עקומת הלמידה של שמאלי על כלי ימני תהיה בממוצע ארוכה יותר מזו של ימני טבעי, ואני יכול להבין את האחראים על המיון בצה"ל אם הם העדיפו שלא להפנות שמאליים לתפקיד הספציפי הזה.

דרך אגב, יש לי חבר ששירת בסדיר תקופה מסוימת ביחידה מובחרת ביותר, וכשמאלי, הוא קיבל (עוד בטירונות, אאז"נ) נשק "ראי", מבחינת המיקום של הנצרה וכו'.

לגבי קנופלר - נכון מאד. הנדריקס הוא דוגמא מעניינת: הוא היה שמאלי שניגן תמיד "הפוך", במובן זה שהוא פרט על המיתרים עם יד שמאל ולחץ על צוואר הגיטרה ביד ימין; אבל הוא ידע לנגן מצוין באופן הזה גם על גיטרה שהותאמה לשמאליים (כלומר עם סדר מיתרים הפוך), וגם על גיטרה ימנית רגילה, שהוא פשוט החזיק הפוך (וזה די נדיר).

עד היום לא קיבלתי תשובה מניחה את הדעת לשאלה מדוע יש הרבה גיטרות שמאליות, אבל אין אף פסנתר שמאלי, סקסופון שמאלי, וכו'.
אם כבר... 685610
ניחוש: גיטרה היא כלי הרבה פחות שמרני מפסנתר (במיוחד) וסקסופון? אבל אם זה מה שהיה משפיע, ומיקום הידיים בפסנתר משפיע, אז הייתי מצפה למצוא מקלדות שונות לשמאליים.
אם כבר... 685624
השערה שלי: בגיטרה התפקיד של שתי הידיים שונה לחלוטין. אחת פורטת, לעיתים עם מפרט, לעיתים צלילים בודדים ולעיתים אקורדים, ואחת מקצרת את המיתר כדי להגדיר איזה צליל יישמע בזמן הפריטה (העתידית מן הסתם).
המנח של הידיים שונה, מהירות התזוזה שלהן שונה, העוצמה ששתיהן מפעילות שונה וכן הלאה.
בהפשטה מסוימת, יד שמאל "מניחה את התשתית", אבל יד ימין היא זאת שמנגנת. זאת הפשטה, כי מי שבאמת מנגן יודע שהחלוקה הזאת מאד מטעה, אבל בקירוב ראשון זה תיאור סביר.
בפסנתר לעומת זאת, שתי הידיים מנגנות: אולי יד אחת מנגנת מלודיה והשנייה אקורדים, אבל ברמה מסוימת הן עושות "אותו דבר" - מקישות על קלידי הפסנתר ומפיקות מהן צלילים. לכן, גם מי שהיד הימנית שלו דומיננטית פחות, הפרש המאמץ כדי לגשר על הפער בין ביצועי שתי הידיים קטן למדי, ולא מצדיק יצירת חומרה הפוכה.
אפשר להרחיב את הטיעון הזה כנראה גם לסקסופון וכו'.
__________
התשובה ההיתולית: הרבה יותר קל להפוך גיטרה מלהפוך פסנתר‏1.

1 והבדיחה המתבקשת:
- מה ההבדל בין פיל, פסנתר ומשפחה?
- שפסנתר אפשר להפיל, אבל פיל אי אפשר לפסנתר.
אם כבר... 685633
אז איך תסביר שגם (כמעט) אין כלי קשת - כינור, צ'לו וכו' - שמאליים? חלוקת התפקידים בין הידיים בכלים האלה היא דומה מאד לזו שבגיטרה. יתרה מזאת - למיטב ידיעתי, בעולם הקלאסי כל נגני הגיטרה הקלאסית מנגנים על גיטרות ימניות.

מקרה בוחן מעניין הוא של גיל סמטנה, נגן גיטרה בס ("הפליטים", "מאמי", פורטיס ועוד) שהפך בגיל מאוחר יחסית לקונטרבסיסט. בשונה מאלי מגן או אבישי כהן, שעברו גם הם מסלול דומה, סמטנה הוא שמאלי שניגן במקור על גיטרה בס שמאלית. היות שאין קונטרבס שמאלי, הוא נאלץ ללמוד את הכלי פחות או יותר מההתחלה (כך שמעתי; אני לא מכיר אותו אישית).

כתבתי קודם "אין קונטרבס שמאלי", אבל האמת היא שיש, קצת. למיטב ידיעתי, הביקוש לקונטרבסים כאלה הוא כמעט אך ורק מצד בסיסטים חשמליים שמאליים שעברו לקונטרבס, ולא רוצים להתחיל מההתחלה (טכנית, לא מוזיקלית). בעולם הקלאסי הסטנדרטי - שוב, למיטב ידיעתי - כל נגני כלי הקשת מתחילים וממשיכים עם כלים ימניים. זה המקום לציין שבמבט שטחי קונטרבס אולי נראה סימטרי למדי, אבל ה"ימניות" של קונטרבס סטנדרטי מתבטאת לא רק בסדר המיתרים, אלא גם במיקום של שני רכיבים חשובים בתוכו - ה"נשמה" (sound post) ו"קורת הבס" (bass bar). לכן, להסב קונטרבס מימני לשמאלי זה עניין לא טריוויאלי ובד"כ גם מאד יקר.

הניחוש הכי טוב שלי לשאלה שהתחילה את הדיון הזה הוא שגיטריסטים/בסיסטים לא-קלאסיים שבוחרים לנגן על כלי שמאלי פשוט לא יודעים שהם היו יכולים לנגן לא פחות טוב על כלי ימני רגיל, אילו היו מתחילים כך. הנדריקס ופול מקרטני אשמים.
אם כבר... 685635
במקרה הזה הייתי פונה לשאלת הביקוש וההיצע. כמה קןנטרבסיסטים יש לדעתך בעולם? וכמה גיטריסטים?
הייתי מניח לפחות מאה גיטריסטים על כל קונטרבסיסט.
בין השאר, כי גיטרה אפשר ואף מקובל להביא לקומזיץ, גם אם אתה יודע ארבעה אקורדים ואין מאחוריך שנים של נגינה קלאסית.
עכשיו, היתרון המספרי הגדול הזה הופך את הקמת פס הייצור לגיטרות שמאליות ליותר כדאי כלכלית.
אם כבר... 685651
יצא שכתבתי די הרבה על קונטרבס - שהוא אכן כלי לא מי יודע מה פופולרי, בלשון המעטה - סתם בגלל שאני יודע עליו יותר. אבל בעולם הקלאסי, כל (או קרוב מאד מאד לכל) הגיטריסטים, הכנרים, הוויולנים והצ'לנים מנגנים על כלים ימניים בלי להתווכח. ברוקנרול, להבדיל, זה לגיטימי שגיטריסט שמאלי מתחיל יתלבט באיזה כלי לבחור, ואחוז נכבד מהם בוחר בכלי שמאלי. אני מנחש שהיקף המכירות של גיטרות קלאסיות וכלי קשת הוא באותו סדר גודל של מכירות גיטרות חשמליות, כך שלא נראה לי שהכדאיות הכלכלית של הייצור היא העניין. אני עדיין חושב שזה סתם עניין תרבותי: בתרבות הקלאסית (כמעט) אף אחד לא חושב על כלי מיתר שמאלי בתור אופציה, ובתרבות הרוקנרול משום מה כן.
אם כבר... 685670
יש פה קצת ערבוב לשוני, כי כיום גיטרות ''קלאסיות'' נמצאות בעיקר אצל נגנים ללא הכשרה מוסיקלית ''קלאסית''. ולכן הייתי מצרף אותן דוקא לצד של החשמליות מבחינת הסטטיסטיקה. וגיטרות שמאליות כאלה לא כל כך קשה למצוא, ביקוש והיצע כמו שאמרתי בתגובה הקודמת.
נראה לי שגם אם נסכם את כל כלי המיתר בתזמורות קלאסיות,תגיע לאחוזים בודדים מתפוצת הגיטרות, חשמליות קלאסיות ואקוסטיות.
אם כבר... 702369
בשבוע שעבר סוף סוף הזדמנתי לסביבת בית אריאלה בשעות מתאימות. אז נכנסתי, אבל התאכזבתי לגלות ש"מעריב" המודפס בחדר העיתונות מגיע אחורה רק עד אמצע שנות התשעים, כלומר שוב בדיוק מפספס את הסיפור שבו עסקינן. גיליונות ישנים יותר היו רק במיקרופיש, אבל מיקרופיש יש לי גם באוניברסיטה, אז למחרת הלכתי לספרייה, בדקתי, ואכן איילי צדק: הסיפור בהמשכים "בוא הנה חניך תורן" התפרסם במוסף "יעקב", ולא ב"גבר לעניין". איילי, אם אתה (או מישהו אחר) עדיין מחפש את הסיפור, אז הפרק הראשון שלו התפרסם ביולי 1989 (המוסף עצמו החליף את "גבר לעניין" בימי שני כמה חודשים קודם לכן). זכרתי נכון רק חלקית את העניין של להיות שמאלי או ימני - זה אכן חלק מהסיפור, אבל לא בפרק הראשון אלא בפרק הרביעי או החמישי, כמדומני.
צדק פואטי 158104
לפי מידת הקוהרנטיות של מנקבי הטפסים המוזכרים מפלורידה, לא בטוח שהם ישימו לב גם כשהים יטביע אותם.
צדק פואטי 158125
המלצה - קרא את 692 לפני 792.
צדק פואטי 158128
מאוחר מדי. קראתי את הסיקוול לפני הספר כי היו בו פחות עמודים.
צדק פואטי 158143
ואם לענות לעניין, נדמה לי שיש קבוצת איים באוקיינוס השקט שכבר כמעט ונעלמה בשל עליית מפלס הים, שנובע כנראה מאפקט החממה. האיים (היו) מיושבים.
צדק פואטי 158144
יש. גם אני זוכר את הדיווח הזה. מישהו מוכן לגגל?
צדק פואטי 158151
לא יכול כרגע לגגל, אבל נדמה לי שאלו הם אותם איים שהיו הראשונים לחגוג את המילניום (כלומר הכי קרובים לקו התאריך הבין לאומי).
צדק פואטי 158164
כלומר אין כבר קבוצת איים באוקיינוס. אתה יודע למי התושבים הצביעו? (גור או בוש)
the lighter side of... 25076
עלי לאכזב אותך.
בגלל האקלים המדברי ממילא במדינות הנפט של המפרץ הפרסי וחצי האי ערב, המדבור לא ישנה להם הרבה בעוד שויתור על הנפט יהפוך את סעודיה, כוויית וכל השאר למדינות עניות וחסרות משאבים. לא מפתיע לכן שמדינות אלו מובילות את ההתנגדות לצעדים לצמצום פליטת גזי חממה וצמצום שריפת דלקים פחמניים.
מדינות ערביות שכן תושפענה ובגדול כמו מצרים לא נותנות דעתן על הנושא, אחרת - לו הייתי מובארכ - כבר הייתי מכריז מלחמה על סעודיה שייצור הנפט המאסיבי בה מאיים ממשית על מצרים עד כדי סכנה לעשרות מיליוני תושבים באלכסנדריה ובכל דלתת הנילוס ואובדן כמעט מוחלט של החקלאות במצרים.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים