רפלקסים 2465
מאמר מעניין (כרגיל) של דורון רוזנבלום ב"הארץ" העלה במוחי מחשבת-אימה:
לפני כחמש שנים הזדעזעה מדינת ישראל מסדרת פיגועים בירושלים. פיגועים אלו אירעו בעיצומו של תהליך השלום שהובילו רבין ופרס, והשפיעו בצורה דרסטית על דעת הקהל בישראל. בסופו של דבר, פיגועים אלו עצרו את תהליך השלום בחריקה, שקולה הידהד במשך כמעט ארבע שנים.
תהליך השלום חודש לא מזמן, גם עם סוריה וגם עם הפלסטינאים. הרבה אנשים, בשני הצדדים, לא היו מרוצים מהמהירות בה התפתחו השיחות. ופתאום, החיזבאללה מתחיל לצלוף בנו בלבנון בצורה יעילה להפחיד, וכמו רובוטים שלחצו להם על הכפתור אנחנו מגיבים בדיוק כמו שכולם ידעו שנגיב - בצורה לא-יעילה אך חמומת מוח.

רוזנבלום טען שהטענה "אנחנו נגיב במקום ובזמן שנבחר" מגוכחת, כי אויבנו מנגנים עלינו כמו על עוגב - אנחנו מגיבים במקום ובזמן ש_הם_ בוחרים.
האם יכול להיות שהחיזבאללה פשוט רצה לעצור את תהליך השלום עם סוריה? הרי, במידה מסוימת, הוא השיג את מטרתו. האם הוא פשוט רצה לחשוב את ערוות הבטחתו של ברק לסגת ביולי? כי גם שם הוא הצליח לא רע.
ושאלה אחרונה לקינוח - למה אנחנו תמיד חייבים להגיב בלבנון? הרי נסיון של כמעט 20 שנה מוכיח שזה אף פעם, אבל אף פעם, לא עוזר לנו.
הרוצה בשלום - יתכונן למלחמה 2518
מר קלין הנכבד,
הרשה נא לי לפתוח בהתייחסות לנקודה האחרונה אותה העלת בתגובתך - באמת, מדוע להגיב?
דומני שהתשובה לשאלה זו הינה יותר פילוסופית במהותה - הזכות להגנה עצמית הינה מוסרית לא פחות - ולשיטתי אף יותר - מזכות הגשת הלחי השנייה.
מובן מאליו שכל זמן ששילטונות צה"ל אוחזים בחבל הארץ המתקרא 'רצועת ביטחון' אין לנימוקי זה ולו אחוז אחד של זכות קיום.
אך ברגע חזרת ישראל לגבולה הביינלאומי הצפוני המוכר - תוכל ישראל לפתוח בטורניר פינג-פונג עם החיזבללה, אירגון אמל, 'המחבלים' ושאר ירקות במידה ואלה ימשיכו לשגר קטיושות אליה וזאת לפי מצב רוחה המתחלף, ללא כל קביעת לוח זמנים תגובתי זה או אחר.
לעניות דעתי נימוקיו של מר רוזנבלום בנדון הינם סופיסטיים, היות וטענתו ש'אנחנו מגיבים במקום ובזמן שהם בוחרים' אינה נכונה, מאחר ותגובת ישראל הינה פועל יוצא אשר אינו אמור להמדד במושגי הצלחה תזמוניים אינדוקטיבים, כי אם במושגים צירקולרים דדוקטיבים, אשר לפיהם עצם התגובה היא ההצלחה - תפיסת עולם אשר בהחלט מקובלת במחוזות Arabia Felix האגדתיים.
בברכה
א. מאן

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים