דור האין אתמול 247185
ובנושא קשור במוסף שבע לילות פורסמו תוצאות סקר לא מפתיעות אבל עדיין מטרידות שבהם מתגלה בורות מוחלטת ומזעזעת בקרב הצעירים בני 18-30 לגבי העבר והתרבות.
נחמת הטיפשים היא שזה לא רק אצלנו, זאת תופעה כלל מערבית וגם מדינות אירופה המתקדמות ביותר מודאגות בדיוק כמונו מבעיות דומות .
בכל אופן לסקר היו תגובות מעניינות ביותר כמו זאת של חנוך רון שקובע שהצעירים לא מתעניינים במוזיקה קלאסית ולכן עתידה נתון בספק .
מאמר מעניין מאוד של עמוס אורן טוען שדווקה עצם הזמינות והשכלול של המוזיקה הפופולארית הרסה את איכותה וחדשנותה מיכיוון שכל אחד יכול לעשות היום מה שהוא רוצההיא כבר לא מעניינת יותר .
ולעומת זאת רשימה אופטימית יותר של שולמית גלבוע קובעת שבניגוד לכל הציפיות הופיעו כמה סופרים צעירים ומוכשרים חדחדשים שמראים שיש עתיד לספרות העברית. אני מסכים איתה.
דור האין אתמול 247586
רק אני התרשמתי שתוצאות הסקר היו הרבה פחות נוראות מכפי שניסו אנשי "ידיעות" להציגן? בפרט, עד כמה אי-היכרות עם "הוא היה סקפטי" מעיד על "בורות מוחלטת ומזעזעת"?
דור האין אתמול 247654
ידיעות אחרונות, בענווה לא אופינית שכחו לציין את חלקם הצנוע בעניין.
העיתון הנפוץ במדינה לא ממש מקדיש שטח דף לנושאים הללו.
דור האין אתמול 247742
אני חושב שלא מדובר על אי ידיעת שאלה אחת או שתיים שהטרידו אותם - אני לא ידעתי שלוש, ועוד אחת הייתי נזכר רק אחרי שהיו מקריאים לי את התשובות. הבעיה היא עם אנשים שלא יודעים שום דבר, ושמעדיפים לנחש אפשרויות מגוחכות לגמרי במקום להודות בבורות וזהו.
בסופו של דבר, מדובר באנשים שגדלו במדינה הזאת בתקופות הרלוונטיות, ולא זיהו כלום מהתרבות *הפופולרית* שלה.
לא להכיר את "עוד באירופה הוא היה סקפטי" לא אומר רק שלא ראית את החמישיה הקאמרית, אלא שאיכשהו הצלחת לחמוק מכל מי שכן ראה את זה והפך את המשפט למוטו‏1. לא להכיר יותר מחצי מהאזכורים שם זה להצליח, פחות או יותר, לחמוק מהתרבות הישראלית על כל פניה. סביר והגיוני לעולים חדשים, לא כל כך סביר לבני 30 שגדלו בארץ.

1 מה זה? זה האוטו שלי. אגב, אם כבר אני חושב שמשפט הרבה יותר משעשע לצטט שם היה יכול להיות "טו סמולר ת'ה היסטוריק עוול".
דור האין אתמול 247744
כמה מהאנשים לא ענו נכון על אף שאלה? (או אפילו על רוב ניכר של השאלות)?
דור האין אתמול 247776
איזו תעודת עניות זה נותן, לא להכיר את התרבות הפופולרית? מה זה "עוד באירופה הוא היה סקפטי"? ‏1 ואם מישהו ישב ותרגל קונצ'רטים לכינור במקום לראות ערוץ 2? ואם הוא קרא ספרים בזמן הזה?

1 כן, הנקודה הזו רגישה אצלי, כמי שבאופן קבוע צריכה לתת את הדיסקליימר "לא הייתי בארץ" כשמדברים על החמישייה. אבל גם את לובה לא ראיתי (למרות שקשה היה להימלט מהנוכחות המגעילה שלו/שלה במשך חודשים), וגם את כוכב נולד לא, למרות שאני מכירה את השמות מויאל וסקעת. אז מה?
דור האין אתמול 247781
להבדיל ממך אני הייתי בארץ בתקופה האמורה, ואני יודע מה זה "עוד באירופה הוא היה סקפטי". כמוך לא ראיתי את לובה, וגם את כוכב נולד לא, אבל, אם אני מבין את דובי נכון, העובדה שאת ואני לא ראינו את לובה, אבל יודעים במה (במי?) מדובר, היא שמעידה על היותנו חלק מההויה המקומית.
247830
הסקר, לפחות עד כמה שאני זוכרת‏1 בחן את ההכרות עם מגוון תקופות. אם לא היית בארץ בתקופה של החמישיה, זה עדיין לא אומר שאת לא מכירה את קזבלן, חגיגה בסנוקר או פלורנטין.
הסקר היה מטופש,אין ספק, אבל הוא _כן_ ‏2בחן מגוון רחב _יחסית_ של תקופות ו"תרבויות". תרבות ישראלית זה גם מיראבליס, תרבות זה, כן, גם קזבלן ומשה שמיר.

1נו, זה היה לפני שבוע!
2כליל, זה בשבילך.

______
העלמה עפרונית, 33 מתוך 36, אבל לא יודעת מה זה אומר.
דור האין אתמול 247861
האם עותק של השאלות מופיע ברשת?

(לטובת אנשים כמוני, שלא קונים עיתונים מודפסים, אין להם טלויזיה כבר למעלה משנה, ותוהים עד כמה הם נחשבים בורים ב"תרבות הישראלית")
דור האין אתמול 247772
אני חייב לציין שהסקר הזה הרתיח את דמי.

ולא, אני לא כועס על הצעירים הטפשים והכסילים שלנו. אני כועס על עורכי המחקר, שרוב הסקר שלהם מכיל דגימות תמוהות ממיני סדרות וסרטים ישראלים, שלא ברור מה הקריטריונים שהופכים אותן למייצגי "התרבות הישראלית" שלהם.

התוצאות השליליות שלהם יכולות באותה המידה להגיד ששיטת הדגימה שלהם שגויה.

לא, אני לא חושב שלא לזהות משפט מ"קזבלן," חיקוי ישראלי עלוב ל"West-Side Story" בכיכובו של גיבור הבינוניות והשמאלץ יהורם גאון, זה אות קין. גם "מציצים" זו לא מציאה גדולה.

זה שמשהו היה מ-גניב כשהוגי הסקר היו צעירים לא הופך אותו לאבן-דרך בתרבות הישראלית. אולי הם לא יודעים בעצמם מהי התרבות הישראלית? אולי אין תרבות ישראלית מגובשת, אלא מספר תרבויות נפרדות, והם מייצגים את תרבות האליטות בלבד? אבל הם לא ישאלו את עצמם שאלות קשות, כשקל הרבה יותר להאשים את הציבור בבורות (וגם זה לא בצדק, כפי שמעיר טל כהן).

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים