מס' הערות לגבי הנושא ארון הברית 247765
1.במאמרי חז"ל יש המון חומר הנושא של ארון הברית - מה ואיך הוא היה והיכן ומי גנזו - למה לא ללכת ישר למקור במקום להסיק מסקנות מספקולציות מטורפות של כל מני חוקרים שקוראים לעצמם מדענים. הרי המקור היחיד לעובדת לקיומו של ארון הברית הוא התנ"ך והכלל הוא "הפה שהתיר הוא הפה שאסר" זאת אומרת אדם שמקבלים את עדותו כיחיד אין לנו לסמוך עליו לכל אורך הדרך לגבי הנושא שעליו הוא העיד.
2. הטענה שהכרובים היו בתנוחה של קיום יחסי מין היא מגוחכת - במפורש מובא במקרא שהכרובים סככו עם כנפיהם כאשר פניהם היו איש אל אחיו. אומנם היו בתקופה הקדומה דתות פגניות כמו הבעל והאשרה שהמוטיב המרכזי בהם היה קיום יחסי מין עם כוהנות המקדשים. אגב-אין פלא שעבודת אלילם זו סחפה אחריה המונים בדיוק כמו שהיום המוטבים המרכזיים בשפת הפירסום הם רמסים מינים וארוטיים. אך באומה הישראלית הזילות המינית והפריצות היתה לאו חמור שהמחיר עליו היה כבד - ראו את המגפה הנוראה שפרצה בעם ישראל בשנת הארבעים במדבר אחרי שנגררו לזנות ע"י בנות מואב ומשם לעבודה זרה.
3. ארון הברית כפי שהוא מתואר במקרא היו לו תכונות מדהימות - מה שמנסה המקרא ללמד אותנו במיוחד מהמקרה של נפילת ארון הברית לידי הפלישתים שהארון הברית אין לו כוחות משל עצמו אלה ע"י השראת הקדושה בעם ישראל. כשעם ישראל חוטא קמיעות ובבאים למינהם לא יעזרו כשמגיע צרה. הדרך היחידה היא לתקן את הקילקולים ואת המידות הרעות שבאדם. על זה דיבר ירמיהו הנביא ולכן היה כל כך חשוב לגנוז את הארון כי הדרך לגאולה ולניצחון על אוייבנו היא לא הוקוס פוקוס אלא עבודה קשה של תיקון הפרט היחיד והכלל הציבורי.
לא הנחש ממית ולא הנחש מחיה, לא ארון הברית ממית ולא מחיה - אלא החטא ממית ותשובה ומעשים טובים שומרים על האדם והכלל.
מס' הערות לגבי הנושא ארון הברית 248837
המוטיב המרכזי בדת הכנענית לא היה קיום יחסי מין עם כוהנות המקדשים. אין כל עדויות ארכיאולוגיות או טקסטואליות המעידות על כך. לכנענים היו מנהגי טאבו מיניים כמו לכל תרבות עתיקה אחרת, כולל מגבלות שונות ומשונות על הפעילות המינית. ''זילות ופריצות'' לא היתה חלק מהתרבות שלהם. בנוסף לכך, גם אותם יחסי מין טקסיים ש(אולי) כן התקיימו נחשבו לאקטים מקודשים ומכובדים, לא למעשי זילות ופריצות.
מס' הערות לגבי הנושא ארון הברית 248838
ועלה בדעתי, שאולי כדאי להזכיר את המוטיב שכן היה מרכזי באמונה הכנענית - קרבנות. מרכז הדת הכנענית היה יצירת קשר עם האלים (בקשת תודה, בקשת סליחה, אמירת שבח) באמצעות קרבנות צאן ובקר, תפילות ומזמורים.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים