Not a boring border 24794
The Israeli population has learnt once again about the effectivity of the 'Seger' towards the Palestinians.

There is no other way but a total withdrawal and separation, for the sake of the future victims.
I still wonder why there are still so many Palestinians around in Israel .

A. Mann
Not a boring border 24798
ראשית, סגר הוטל לאחר הפיצוץ, ומכאן אני למד שבשעה שהפיצוץ אירע לא היה סגר.

שנית, קצתי ברפלקס-מאן המתבטא בנסיון להשיג תמיכה ב''דוקטרינת מאן'' הגורסת הפרדה (שהיא כמובן רעיון לגיטימי לחלוטין ובעל משמעויות מדיניות בעיקר) תוך יצירת הרושם שהיא מהווה פתרון לבעיית ''הבטחון האישי'' של תושבים ישראליים ועובדים זרים. באחד מהדיונים שנהלנו לאחר תגובה רפלקסיבית שכזו מצדך, נוכחתי כבר שאין על מה לבסס רושם שכזה.

שלישית, יש פלסטינאים רבים בישראל מכיוון שפלסטינאים רבים אלה הם ברובם אזרחי ישראל, ומיעוטם פלסטינאים מהשטחים המגיעים מסיבותיהם-הם (עבודה, ביקורי משפחה) במסגרת ניהול שגרת-חייהם הנורמלית, ומיעוט זעיר מהם - בעלי כוונות זדון.
פיכחון נטול סנימנטים 24822
אינני תומך בישום מוחלט של תוכנית אלכסנדר
למרות שאת התיזה הבסיסית של יציאה מוחלטת מהשטחים קיבלתי כבר לפני הרבה מאד שנים, מטעמים אגואיסטיים לחלוטין.

אולם, כיצד אתה יכול למאוס בה כשיותר ויותר קולות מהדרג השלטוני קוראים ליישומה באופן כזה או אחר. ריפרוף מהיר בעיתוני השבוע האחרון יגלה שמות כמו דן מרגלית, אמנון דנקנר להם כמובן יש להוסיף את אהוד ברק ואפילו אריק שרון שהחל לגלגל וכנית אופרטיבית להיפרדות כמו שדיווח עוזי בנזימן.

הצרה היא שלבצע היפרדות אך ורק כצעד טקטי או כתגובה על חרדת הציבור מהטרור תהפך מו הסתם לחרב פיפיות שחסרונותיה מרובים מיתרונותיה,
ותוכנית שיוצאת מנקודה שכזו טומנת בחובה את כשלונה.

הדבר היחיד שיש לעשותו הוא להפנים סוף סוף את מה שכל ראשי הממשלה, למעט רבין, אמרו כמס שפתיים אך לא ביצעו מעולם. הצידוק להקמת מדינת ישראל איננו מוטל בספק והאשמה על מצב הפלזטינאים איננה משא ישראלי, למרות התרומה הגדולה לזה. אולם לא ניתן לשלוט במיליוני אנשים מחוסרי זכויות ומלאי תיסכולים מבלי לשלם אל המחיר.

אם הכרה במציאות ההיסטורית הזו תניע את ההיפרדות, הרי ישראל תעלה אז על דרך בעלת סיכוי מה . אבל, כמו שכבר טען בצדק ג. שמעון , הכל עורבא פרח משום שלא ניראית קונסטלציה פוליטית שיכולה להגיע לתובנות שכאלו.
פיכחון נטול סנימנטים 24825
לא כתבתי שמאסתי ב''תכנית אלכסנדר'', אלא רק ב''רפלקס מאן'' - הצגתה של התכנית (שאף בתגובתי לעיל הקפדתי להדגיש שהיא לגיטימית) בתגובה לכל פיגוע רב-נפגעים בישראל (בין שהיה סגר באותה עת ובין שלא) תוך רמיזה כי בכוחה של הפרדה לשנות מהותית את מצב ''הבטחון האישי''.
פיכחון נטול סנימנטים 24877
האם אתה לא חושב שבדיוק בסלידה הזו שלך
לא מהבשר, מהתוכנית הקונקרטית אלא סלידה
שהבעת מהתייחסות חוזרת ונשנית אל נחיצותה, או למצער לנחיצות תוכנית ברת ביצוע ארוכת טווח - דווקא הדיאלקטיקה של הסלידה מבטאת את מה שבאמת נחוץ - תוכנית.

כמו הרבה פעמים , אוף תפסיק לנדנד (מישהו אמר בת יענה?) מועדף כברירת מחדל מנחמת על הסתכלות אכזרית וקשה במציאות ובהיסטוריה שממנה כביכול מצווים לקבל איזה מוסר השכל.

כל תהפוכות הירי ופנטזיות ניגוב החומוס לא ישנו את העובדה שקיימות בדיוק מתמטי חמישה אפשרויות פתרון למשוואה ללא נעלמים שהיא חיינו

* שיבלעו כל הערבים בים של עזה, והאחרון שהביע תשוקת בטן זו פעל להכעיס בניגוד אליה ונפגש עם שלשה כדורים בגב

* שישובו כל היהודים לרחמה של אירופה הטובה, ולזה יש רגליים של סבירות מסוימת, אם כי היא תהייה פתוחה יותר למי שיכול להרשות לעצמו. מרקס צוחק בקבר על האופציה הזו של בעלי ההון
והמקצוע לעומת הפרולטריון

* שבת אחים גם יחד במן כבדהו וחשדהו אינסופי. מסכנה בעלת הבית, אמר הפועל הערבי הצעיר בליבו, נשפך סוכר במקום מלח בקציצות - א. ב. יהושוע למי שזוכר

* ויפנו איש לדרכו ושימו ביניהם חומות הפלא או מעברים נושמים או כל גזה אחרת אך יגמרו אומר בנפשם לשמר נפשותם להפרד לרע

* לחכות לחטוף להחטיף ולהמתין לדמוקרטיה נוסח ewilde (אולי יכבדנו בכינוי עיברי למהדרין, כי משם נואשנו) ובנתיים לראות איך זו הדמוקרטיה הישראלית הופכת לדמוקטטורה

מה הבחירה ותעש. מי הפוליטיקאי שיבחר באחת מן החמש, יתקע בה מלתעות בולדוג ויחתור להגשמה.

_____

ובדומה למאמר המוסגר שכוון ל, ewilde מתי אולי נזכה בזיו שמך, לפחות הפרטי לתפארת מגיבי האייל?
פיכחון נטול סנימנטים 24879
יכול אלכסנדר מאן להציג את תכניתו. יכול הוא לעשות זאת כל אימת שמפציעה החמה או כל אימת שמבוצע פיגוע בישראל. לא על כך אני מלין ולא בכך קצה נפשי. מה שמפריע לי הוא שני דברים: העובדה שהגדר וההפרדה - צעדים מדיניים מרחיקי-לכת, ועל כך תעיד העובדה שאינם מבוצעים - מוצגים כצעדים בעלי השפעה ישירה על הבטחון, בבחינת "יש גדר - אין פיגועים"; והעובדה שהתכנית כוללת מרכיב (שאינו נעדר מאף תכנית) של תחזית, שמילא שאיננה אופטימית, אבל אני חש שמלבד לחזור עליה שוב ושוב - מעט מאד נעשה כדי לשכנע בסבירותה.

בוודאי שמת לב כי כל שם פרטי שאספק, שיהיה שונה מ"מיץ", לא יועיל לאיש במאום.
פיכחון נטול סנימנטים 24909
רון היקר (זה עוד נשאר לי מהשיחה המאלפת ומעלפת עם יקיריינו אלכסנדר מאן)

1. אני לא רואה סיבה טובה לשנות את שמי באייל. כל עוד הכירותינו מתחילה ונגמרת בפרום זה, כך שאין במעגל שלנו אנשים אחרים המכירים אותי בשם אחר, מה זה משנה איזה שם אני בוחר? מגיבים קבועים טובים וחכמים רבים משתמשים בשמות כאלה כמו מיץ פטל וLG, ואני מתייחס קונקרטית לדבריהם ולא מרגיש צורך לדעת את שמם האמיתי. מה גם ששינוי שמי כעת יקשה עלי בתגובות שונות לאנשים שכבר קראו מתגובותי.

2. לגבי הדמוקטטורה, אני בספק רב אם זה הכיוון שאליו צועדת מדינת ישראל. נדמה לי שיש דברים שלא מפורשים נכון, למשל השחיתויות הרבות שעלו על פני השטח בשנים האחרונות עושות לנו רע על הנשמה, אך לווא דווקא מלמדות על עירעור הדמוקרטיה, להפך, בפרשת עזר וייצמן למשל, דובר על כך שבתקופת מפאי שחיתויות כאלה היו חלק מהנורמה, וכלל לא הגיעו לידיעת הציבור. לדעתי, עצם העובדה שהשחיתויות נחשפות והמושחתים משלמים את המחיר, מלמדת ששלטון החוק עובד ומנגנוני הדמוקרטיה פועלים, וזה הדבר החשוב, עצם העובדה שקיימת שחיתות, פחות חשובה.
דוגמא נוספת היא ממשלת שרון-פרס. למרות הזעם הרב בציבור, הממשלה לא קובעת מדיניות פופוליסטית, אלא מדיניות שקולה. וגם אופן המאבק הציבורי הוא לא אלים, אלא מתקיים דרך הצינורות הדמוקרטים המקובלים. שים לב שגם במבחן הלינץ' בנתניה, היה במקום את השוטר שעצר את הלינץ', ויש מועמד לדין, שכניראה ישלם מחיר. סימנים אלה מראים שהסמכויות מבוזרות והחוק שולט אף במקרים שאינם טריוויאלים ואפשר אולי "להחליק" אותם. כמובן שיש עוד הרבה מקום לשיפור, אך הכיוון הוא נכון.

3. אני לא מציע לחכות ולהמתין לדמוקרטיה. אני מפנה אותך לשיחה שקיימתי עם אלכס מאן בחדשה על הפיגוע האחרון בנתניה. בקיצור, מדינת ישראל הייתה בעבר בעמדה טובה לפתור את הסיכסוך עם הפלסטינים. היום היא נמצאת בעמדה גרועה. כשנשמעים עכשיו קולות של מלחמה לצורך כיבוש השטחים מחדש, אני אומר שמה שחשוב זה לא המלחמה, אלא מה עושים בעקבותיה, וזה אמור להיות ידוע ומוצהר מראש.
מסתננים 24804
The bomber may have infiltrated from Huseiny funeral yesterday. Even though there are other ways, it is not as easy as it used to be.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים