הדרדרות 24856
האם הגענו לסוג הסקרים שמאפיין אתרים כמו Ynet?
סקרים בהן האופציות נעות בין הפופוליסטי-לאומני והפופוליסטי-אידיוטי?

מה עם "הענות לדרישות הפלסטינאיות"?
מה עם "הסכמה וביצוע של תכנית מיטשל"? (ולא, ה"הבלגה" איננה נחשבת לביצועה של תכנית זו)
מה עם "לא ניתן לסכם פיתרון רציני במשפט אחד"?

זה שהעורך הראשי, על-פי התבטאויותיו האחרונות, בחר לזנוח אף מראית עין של ניתוח לוגי והסתכלות ביקורתית על המצב ופנה לשדות הדמגוגיה, איננו אומר שעל כלל התוכן באתר להדרדר לאותו אופן התנסחות שהינו או-כה-נפוץ בתקשורת בימים אלו.

אני קורא להלך הרוח הזה - לא נתנו לצה"ל לנצח, אז לפחות ניתן לדובר-צה"ל לנצח.

אבל בכל זאת, אמנם האירועים מדרדרים מדי יום ביומו, ומעגל האימה והשנאה המקומית בביצה המסריחה והלוהטת הזו נדמה כמתרחב ומתגבר עם כל חף מפשע שנרצח וכל רגש שנפגע, האוזניים והלב נאטמים, רגשות של הזדהות עם כאב מתורגמים באופן כמעט מיידי לרצון לנקמה וחיפוש קמאי אחר עוד ועוד דם (מבלי לראות את הקשר, כמובן, שבין שפיכת דם פה ושפיכת דם שם) וגם אני עברתי להשתמש בביטויים מעליבים (סליחה מראש), אבל בכל זאת, בואו ננסה לשמור לפחות את הדיון כאן ברמה בסיסית כלשהי.

גם הנחמה-פורטא שנשאר עוד מקום מפלט אחד, בו מתנהלת החלפת רעיונות אינטיליגנטית באווירה ידידותית פחות-או-יותר, היא משהו במצב הרוח הקודר הנוכחי.
שניים לטנגו 24860
אם אני לא טועה ישראל הלכה בדרך מיטשל ולא כל כך הצליחה בה מהסיבה שלדרך מיטשל צריך שניים.

והענות לדרישות הפלסטינאים? לאיזו מהן? פרישה לים? זכות השיבה ? נטישת השטחים כולל מי שגר שם , או פינוי בסיגנון ימית? ויתור על ירושליים? איזה מהדרישות אתה מכניס לתוך קטגוריה מסוג זה.

אתה לעומת זאת תמיד מוזמן להעלות רעיונות אינטילגנטים, ראינו כי במידה ואכן עולים אילו ניתן להוסיף אותם.

ולדעתי המקום נשאר אינטיליגנטי, אולם כמו כל דבר גם הלך הרוחות בארץ משתנה והולך ימינה, מה שמשפיעה גם על האתר.
הדרדרות 24875
"הסכמה וביצוע של תכנית מיטשל" הוא לא תגובה לפיגוע. הממשלה הביעה נכונות לעשות כן. הפלסטינאים היו הבעיה במקרה זה.
"לא ניתן לסכם פתרון רציני בשורה אחת" אינה תשובה בסקר. בשביל זה יש אפשרות לדיון - כדי לפתח רעיון בסיסי שמוצג כאפשרות, או כמקום להעברת ביקורת על כלל האפשרויות המוצגות - שגם זה לגיטימי.

אם רק משום שהחלטתי לנטוש מאחורי את הגישה השמאלנית בה דגלתי עד לאחרונה ולפנות מרכזה יותר אומרת שזנחתי אף מראית עין של ניתוח לוגי, אז אשריך על כי לוגי אתה, ואשרי על כי עוד יש בי רגשות, וצר לי שהאתר כה התדרדר עקב החרפת מצבי הנפשי (ככל הנראה).

**תגובה זו היא פרטית שלי ואינה מייצגת את עמדת המערכת, בדיוק כמו כל הודעה אחרת שאני כותב.

ולגבי האופציה של "הענות לדרישות הפלסטינאיות" - האופציה האחרונה הייתה אמורה להיות במקור "להסתובב ולהתכופף", אך עודנה מסיבות ברורות. אתה מוזמן לבחור בה, אם זה מתאים לך.
הדרדרות 24897
אם כך, אני אומר שאף אחת מהתגובות המתוארות לעיל איננה תגובה לפיגוע, אלא אמצעי להשגת מטרה מסוימת, ולכן - גם הסכמה לתוכנית מיטשל היא אמצעי שכזה...

אין לי שום בעייה שתנטוש כל "דרך" שהיא ותשנה את דעותייך מדי יום שני, זה מקובל ומכובד ביותר בעיניי - בלבד שהשינוי מבוסס על בסיס הגיוני כלשהו;
ההסתמכות שלך לאחרונה על טיעונים (שאתה עצמך הגדרת כ) גזעניים משהו, סופיסטיים ושטוחים שנדמה שנשלפו היישר ממכבש התעמולה המקומי ("אני מעדיף להיות דמגוג פחדן בחיים") איננה מוסיפה כבוד ורצינות-יתר לשינוי הנ"ל.

מיותר לציין שאינך בודד במערכה, וכי אכן ישנה הדרדרות מהירה של דעת הקהל הציבורית (סייג: זו שמשתקפת בכלי התקשורת, זו האלימה, הצעקנית, הנדחפת למצלמה) לכיוון גזעני, דתי ולאומני.
אלו הם לרוב שינויים לטווח-קצר, "ימין-לייט" אם תרצה, שבזמן הסכמי אוסלו ולמראית השלום שנוצרה היו "שמאל-לייט", והיום לאור התנפצות האשלייה - "התפכחו" לחיקה החמים והנעים של המחשבה הקבוצתית הדוגמטית והרגשות הרומנטיים של פיתרון הפלא - "לדפוק אותם" ואז כמובן ליישם את משנתו של אהוד ברק "לזרוק אותם".

ובכל זאת, אני סבור שישנו בסיס גדול ורחב למדי של אזרחים שתומכים בפיתרון של פשרה ושיתוף פעולה, למרות ולעיתים בגלל ההדרדרות הרגשנית עליה דיברתי אך זה עתה.
אנשים אלו לא הצביעו בבחירו הקודמות (בוא נזכור, שרון ניצח ב"רוב סוחף", אך רק כ-‏32% ממספר בעלי זכות ההצבעה בחרו בו) משום שחשו מנותקים ממרכז הכח הפוליטי וללא ייצוג הולם להם ולערכיהם.

תנועה פוסט-ציונית (בשילוב עם תנועה אנטי-ציונית, ברוח תנועות הירוקים של מערב אירופה, שמקורן במהומות הרדיקלים בסוף שנות השישים) יכולה גם יכולה לצבור נקודות זכות ומנדטים לא מועטים בבחירות הבאות, באם תשכיל להציג משנה סדורה ואלטרנטיבית ולגרום ללא-מצביעים להגיע לקלפיות.
הדרדרות 24904
הטיעונים שלי (למרות האפולוגטיקה הצינית) אינם גזעניים. הם פרגמטיים. הם אולי סופיסטיים, אך מלימודי על הסופיסטים, אני נוטה להסכים עם ניתוחיהם הרבה יותר מאשר עם פילוסופים אחרים.
אני אשמח לפתרון של פשרה ושיתוף פעולה. אבל אלו דורשים גם צד שני שמוכן לכך, וכרגע אני פשוט לא רואה צד שני שכזה. המצב דומה במשהו למאבק החילוני-חרדי: צד אחד דורש הכל, ורואה בכל ויתור שלו על דרישה שמלכתחילה לא הייתה לגיטימית, כעל ויתור שהצד השני אמור לברך עליו ולהסכים לוותר על אחת התביעות הלגיטימיות שלו בתמורה. זה לא עובד ככה. זה לא יכול לעבוד ככה. לא יתכן שאנחנו נסכים לויתורים בתמורה להפסקת הפיגועים - כי יש כאן רק תמריץ לעוד פיגועים מאוחר יותר. אסור שהפסקת הפיגועים תהפוך לקלף מיקוח. הפסקת הפיגועים (והירי) חייבת להתבצע ללא כל תנאי. רק אחרי הפסקה שכזו ניתן יהיה לשבת לשולחן הדיונים ולהחליט על אלו תביעות אפשר לוותר ואלו תביעות של הצד השני אנו יכולים לקבל.

אז זה קל לכנות את כל מי שעוזב את המחנה שלך אדם ש"התדרדר", ולהמציא עוד מיני כינויי גנאי שונים. וקל להתעלם מהעובדה שרוב אלו שלא הצביעו בבחירות האחרונות לא מצביעים בשום בחירות כי זה פשוט לא מעניין אותם. גם קל לדבר על להקים תנועה אנטי-ציונית, תוך התעלמות מהעובדה המצערת שתנועה שכזו תביא להחרבת הדמוקרטיה המועטה שעוד יש בישראל.
מה אני אגיד לך - אני לא אאחל לך בהצלחה. השלילה הגורפת שלך של כל מי שמעז להיות ימינה מהשמאל הקיצוני שלך, רק מוכיחה שכדי להיות אנטי-דמוקרטי אתה לא צריך להיות ימני קיצוני או דתי פונדמנטליסט.

שלך,
האלים, הצעקן, הנדחף למצלמה, הגזען, הדתי(?!), הלאומן,
דובי.
הדרדרות 24927
אגיב על הפסקה הראשונה מאוחר יותר.

הכותרת שלי כוונה לרמת הסקרים, ולכך בלבד.
לא (התכוונתי) לרמוז בהווה, ולא ארמוז בעתיד
כי בחירת דעה שונה משלי היא בגדר "הדרדרות".
התנצלתי מראש על כינויי הגנאי.

אנטי-ציונות אינה שוות ערך לאנטי-דמוקרטיה, בעיקר בהתחשב בכך שהציונות לכשעצמה היא תנועה גזענית במהותה ולפיכך אנטי-דמוקרטית (למרות שאין להתכחש לעובדה שהצליחה ליצור מדינה סמי-דמוקרטית, בעיקר תודות למנדט הבריטי שעמד בבסיסה).
חוסר העניין של מי שלא מצביע זה בדיוק העניין של הדיון - לצערי אקצר ואומר שחוסר עניין זה נובע בעיקרו מניתוק גמור מהאידיאולוגיה השלטת הנוכחית בגיבוי חזק של אסקפיזם הגורם להרס הסיכוי לשינוי.
אתה לא חושב שאחוזי הצבעה גבוהים ככל האפשר הם הטובים ביותר לדמוקרטיה?

אני לא שולל אף אדם או דעה, ונדמה לי ששיטות כאלו של פסילת אנשים קטגורית הינן בדיוק "דמגוגיה זולה".
ציונות-גזענות 24931
אולי מספיק עם זה? מה שונה בציונות מתנועות לאומיות אחרות? אם זה היה נקרא "התנועה הלאומית היהודית" (כמו כל התנועות הלאומיות באירופה לפני 200 שנה) זה היה בסדר???
הדרדרות 24949
אולי הגיע הזמן באמת לשאול - למה תנועה גזענית? אולי לאומית אתנית? ומה פסול בכך?
מדוע אנטי-דמוקרטית? מהי דמוקרטיה אם לא מה שאחנו עושים ממנה? דמוקרטיה בעיני היא צורת השלטון הנוכחית, פחות או יותר. אין הגדרה ברורה לדמוקרטיה, אלא לערכים שהיא מייצגת. מדינת ישראל מקיימת את כל הערכים הללו, תוך שמירה על עצמה והגנה על הדמוקרטיה הזו.
הדרדרות 24953
אסא כשר מנסה להסביר מהי דמוקרטיה בספרון ''אתיקה צבאית'' בהוצאת האוניברסיטה המשודרת. בקצרה -- ''שלטון ההגינות'' ולא ''שלטון הרוב''. אתה מוזמן לעיין ביתר פירוט.
הדרדרות 24887
אשר למסקנות ועדת מיטשל, אולי אתה שוכח שועדת מיטשל עצמה התכנסה תחת התנאי שהפלסטינים ינקטו בהפסקת אש, דבר שהם כרגיל לא טרחו לעשות.

כרגיל, ערפאת רוצה שישלמו לו שוב ושוב על אותה הסחורה, מדיניות בה נקט מאז הסכמי אוסלו.
גזור והשווה 24923
(סקר YNet בנושא אופן התגובה שעל שרון לנקוט)
אידיוטיות זה... 25137
אידיוטיות זה....
לכתוב משפט כמו ''להיענות לתביעות ה(כלבים) הפלסטינאים....

יש עוד בתגובה, אבל נראה לי שהבנת את הרעיון

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים