הנה כשל קלאסי 248975
מעוניינת בציונים גבוהים במתמטיקה? שחקי עם הבנים
ולעומת זאת... 248976
הדיסקליימר כאן:
משנה מקום, משנה ציונים
ראוי להערכה. ציטוט:
"חשוב לציין כי אחת הבעיות של המחקר היא שהוא נערך רק בקרב משפחות שבחרו מרצונן להשתתף בפרויקט, כך שלא ניתן להסיק מתוצאותיו על אודות משפחות שבחרו שלא להשתתף בפרויקט ועל כלל האוכלוסיה."
ולעומת זאת... 249066
ועוד פנינה מענינת:
"בעבר הועלו מספר השערות לסיבת הפער: ... היעדר דמויות גברים אפרו-אמריקאיים המהווים מודל להצלחה התלויה בלימודים (רוב הדמויות המפורסמות הן ספורטאים ושחקני קולנוע או טלוויזיה - שני מקצועות שהצלחה בהם אינה קשורה להצלחה בלימודים). "

ואני תוהה, ללבנים יש דמויות מפורסמות הקשורות להצלחה בלימודים?
ג'ורג' דאבליו 249094
ולעומת זאת... 249101
אני חושבת שהציבור מניח אוטומטית שכל אינטלקטואל הוא דוגמה להצלחה בלימודים.

(וכל הסיפורים על איינשטיין שנזרק מבית הספר נחמדים בעיניו כאנקדוטות בלבד).
ולעומת זאת... 249230
עם כל הכבוד לסיפורי הזריקה מבת הספר, אלברט אינשטיין סיים דוקטורט בפיזיקה.
גם אם הוא לא היה תלמיד או סטודנט מצטיין, אני חושב שלהתייחס אליו כאל תלמיד גרוע או להביא אותו בתור דוגמא למי שנכשל בלימודים זה קצת מוגזם.
איינשטיין 249238
אם הסיפורים על איינשטיין נכונים הרי שהם מייצגים אמת גדולה ורחבה מאוד על המחנק של תלמידים מעל הממוצע בתוך מערכת חינוך כפייתית, שתלטנית אשר מלמדת לפי איזשהו ממוצע לא קיים ואינה מתאימה לבני אדם.
ולעומת זאת... 249232
יש סדרות רופאים ועורכי דין שרוב הגיבורים ותמיד הגיבורים הראשיים בהן לבנים (ומשכילים).
יש סרטים כמו נפלאות התבונה שעוסקים בגאונים ואנשי אקדמיה פורצי דרך לבנים.
יש גיבורי תרבות כמו הוקינג ואינשטיין שהם לבנים.

בעיקרון האידאליזציה היא יותר של אינטלקט או תפקיד ולא של הלימודים עצמם אבל הרעיון הוא שילד לבן יכול לחלום להיות כמו ד"ר XXX מסדרה YYY וזה יכול לדחוף אותו ללמוד רפואה בעוד קשה למצוא גיבורים שחורים שידחפו אותו בכיוון הזה.

יש בארה"ב די הרבה סדרות "שחורות", אבל רובן לא מצליח לעמוד בזכות עצמן ולעניין קהל שלא מחפש את העניין של שחורים מצליחנים שאינם כוכבי ראפ וספורטאים.
ולעומת זאת... 249235
בכל סדרה אמריקאית תמצא לפחות שופט שחור אחד (ובד''כ ממין נקבה, בבחינת שתי ציפורים במכה אחת), ואני לא מתכוון לשופט כדורגל.
ולעומת זאת... 249237
נכון, אבל הוא יהיה בדרך כלל דמות שולית ושטוחה, לא מישהו שאפשר להעמיד בתור דוגמא אישית או להזדהות איתו.
ולעומת זאת... 249240
בנסון
ולעומת זאת... 249252
אינטלקט חריף או השכלה משמעותית אתה לא מוצא אצל בנסון. הוא אי של שכל ישר והגיון בריא בסביבה שהיא אמנם לבנה אבל די נלעגת (הדמות היחידה הסביבה שלו שמעוררת מידה מסויימת של אמפתיה היא הבת של המושל, כל השאר הם קריקטורות).
חוץ מזה עד כמה שאני זוכר לסדרה בנסון קדמה סדרה אחרת שבה בנסון היה סוכן בית.

בכל זאת הוא חריג.
דוגמא יותר טובה שאני מצליח לזכור הוא ד"ר בנטון מ E.R.
ועדיין יש מעט מאוד כאלו והרבה יותר גיבורי תרבות שחורים מתחומי הספורט והמוזיקה.
ולעומת זאת... 249256
אם כבר באי אר עסקינן, הרי שבעונה האחרונה (המשודרת בארץ) מופיע סטודנט לרפואה שחור, שהוא גם קצין צבא במילואים, איש מתוק, נבון, טוב לב וחתיך. לעומתו יש רופא שחור צעיר שסובל מהתקפי אגוטריפ איומים, ובאופן כללי הוא בלתי נסבל.

ובסידרה המקורית של בנסון (בועות, SOAP) הוא היה קול ההגיון והשפיות היחידי בבית של לבנים מטורללים, שהשפוי ביותר ביניהם היה מסתובב עם בובת פיתום ניבזית במיוחד.
ולעומת זאת... 249356
כן, אבל העובדה שבנסון, היה השפוי היחיד והשחור היחיד, בחבורת לבנים מטורללים באה רק כדי להדגיש את הפרודיה. מעין ''היפוך תפקידים'' מנטלי. זה שקול לסידרה על קבוצת כדורסל שכל הכושים שבה אינם מצליחים להגיע לסל מה''בקבוק'', או להעביר מסירה, והיחיד הראוי לתואר ''שחקן כדורסל'' הוא לבן.
ולעומת זאת... 262278

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים