הרבה קושיות 25261
מישהו יכל להסביר לי איך זה קורה שמבדיקה שיטחית שעשיתי מחיר הלווין גבוהה יותר ממחיר הכבלים?
יתרונות השירות של הלווין נראים לי שוליים.
הכבלים כבר פרוסים בכל רחבי הארץ, איך חברת YES חושבים להעביר אנשים ללווין עם מחירים כאלה?
יש לי תחושה מוזרה שהם יודעים מה שהם עושים, רמז לכך הוא שמחיר הכבלים הדיגיטלי גם גבוהה יותר, כלומר בסופו של דבר הצרכן ישלם יותר.
העובדה שקיימות רק שתי אופציות, מאפשרת לחברות הכבלים והלווין לעשות הסכמים בניהם שישמרו על מחיר גבוהה. אותו הדבר קורה גם עם חברות הסלולר.
הכנסת הלווין אמורה הייתה ליצור תחרות שתוביל לשיפור באיכות והורדה במחיר, לא?
מישהו יודע להשוות את המצב לאירופה וארה"ב? אלכס אתה שם?
הרבה קושיות 25271
יתרונות השירות של Yes אינם כל כך שוליים.
נתחיל מזה שבמקום תחנות בתורכית והונגרית אני מקבל יותר מארבעים תחנות בעברית ואנגלית (רובן עם תרגום).

יש גם עוד דברים קטנים, שאחרי שמתרגלים אליהם, לא נוח בלעדיהם, כמו למשל - טקסט כתוב צמוד לכל משדר עם תקציר של המשדר, ואפשרות לכוון העברת תחנה אוטומטית כשמתחיל שידור כלשהו.

אגב, לאחר שהתחברתי ל-Yes המשכתי לקלוט את שידורי הכבלים במשך כשבועיים, ולעתים הייתי מזפזפ בין הלווין לכבלים. ההבדל באיכות התמונה והצליל הוא ניכר בהחלט, לטובת הלווין.

ההתחברות ל-Yes לא יצאה לי יקרה יותר מאשר לכבלים, שמאז הורידו את המחירים. בסיכומו של דבר אתה יכול לומר שאכן האיכות השתפרה והמחיר ירד, בדיוק כפי שהיה צפוי.

הכבלים יצליחו להחזיר אותי לחיקם חיש קל ברגע שיציעו אינטרנט מהיר.
הרבה קושיות 25305
מה הקשר לאינטרנט מהיר? זה הרי שירות שניתן לקבל כבר היום באיכות טובה יותר מהחיבור שהכבלים עוד לא מציעים. בכל מקרה מדובר בשירות נפרד שאינו קשור (עדיין) לצפייה בטלוויזיה. אם הכבלים יתנו אינטרנט מהיר בזול, בלווין יוכלו בתור קונטרה לתת לכולם הנחה על מנוי שנתי לקאנטרי קלאב, או משהו.
הרבה קושיות 25306
אפשר לקבל היום אינטרנט מהיר?

נראה אותך משכנע את "בזק" למכור לי את השרות הזה. אני גר, יש לציין, במרחק 25 שניות נסיעה (ברצינות) מהטכניון. לא בדיוק מקום נידח.

התקווה לאינטנט מהיר-יחסית (לא ADSL, אבל בכל זאת) בכבלים, היא הסיבה היחידה שעוד לא אמרתי "כן" ל-"Yes".
הרבה קושיות 25307
קודם כל, תרגיש חופשי להגיד "כן" ליס. הם פשוט יותר טובים מהכבלים, ובהרבה. אם בעוד חודשיים, נניח, הכבלים יציעו פתאום אינטרנט מהיר בזול לכל דורש, תוכל בלי בעיה לחזור אליהם שכן מנוי ליס אינו חייב לכלול שום התחייבות ארוכת טווח. שמים פיקדון, לוקחים מפענח או שניים, וכשרוצים להתנתק מחזירים את המפענח ומקבלים חזרה את הפיקדון בניכוי 10% לשנה.

שנית, האינטרנט המהיר של הכבלים, ממה שמספרים, ממש לא מהיר ומאד לא צפוי. שיתוף הפס יחד עם השכנים מביא לכך שכל שכן שיתחבר להוריד איזה סרט מרשת נוטלה יפיל לך את רוחב הפס לחצי, ואם גם השכנה מלמטה תצטרף לחגיגה כולם יתחילו להתגעגע למודם האנלוגי שהיה להם פעם.

שלישית, למה הכוונה באינטרנט מהיר-יחסית שהוא לא ADSL? אני לא מאמין שבזק מסרבת למכור לך חיבור ISDN (למה להם?), והמגבלה הטכנית של ADSL (עד 4 קילומטר מהמרכזיה, הקרבה לטכניון כנראה לא רלוונטית) אינה באשמת בזק אלא באמת מגבלה של הטכנולוגיה.

אני עדיין עומד בדעתי שאינטרנט מהיר הוא שירות נפרד ואסור שיהווה סיבה להתחבר או לא להתחבר לספק מסוים של טלוויזיה. קשה לי להאמין שיש אפילו אדם אחד בישראל שהכבלים יציעו לו את החיבור לאינטרנט הכי cost effective שיש ולכן יהיה כדאי לו להתפשר במודע על המוצר המרכזי, שהוא הטלוויזיה.
הרבה קושיות 25308
התחברתי היום לשרות הדיגיטלי של מתב, ומהכרותי עם איכות השידור ומבחר השירותים של "יס", שירותי הכבלים הדיגיטליים לא נופלים מהם במאומה. להיפך: העובדה שהשידור האנלוגי קיים במקביל מאפשר לך, למשל, לראות תוכנית אחת ולהקליט אחרת ללא צורך בשני ממירים (אלא אם שתי התוכניות בערוצים שאינם זמינים אנלוגית, למשל שני סרטים בערוצי pay-per-view). איכות התמונה זהה - שניהם משתמשים ב-MPEG 2 עם (למיטב ידיעתי) אותו bitrate. בנוסף, כיוון התקשורת ההפוך (ממני אל חברת הכבלים, למשל לצורך רכישת סרט) לא דורש, בניגוד לשירותי הלווין, שימוש בקו טלפון.

לגבי ISDN - המחיר לא מצדיק את הפרש הביצועים (לפחות במקרה הפרטי שלי, שהוא שונה מהמקרה הכללי: יש לי, הודות לטכניון, חיבור dial-up חינם, ללא תשלום לספק וללא תשלום לבזק). ב-ADSL התמונה כבר שונה, וקל יותר להצדיק את ההפרש הכספי.

המרכזיה שלי נמצאת במרחק של פחות מ-‏4 ק"מ מכאן, אלא שזו מרכזיה מיושנת יחסית. בזק טרם שדרגה את כל המרכזיות שלה, ולא נראה כאילו היא ממהרת לעשות זאת (אין תאריך עתידי שהם מוכנים להתחייב לזמינות השירות בו).
התמכרתי לכן (KEN) 25309
הוי טל, חכה שתתרגל לתקצירים של יס ולכל הקונספט של "לוח השידורים בקצה אצבעותיך". איך חיינו לפני זה?
או זהו, שלא 25312
תקצירים יש גם במתב, כמו גם לוח שידורים עם כל ה"שכלולים" המשעשעים. אני בספק אם הם ישנו במשהו את חיי, או את מידת הצפיה שלי בטלוויזיה בכלל (כעשר עד 20 שעות בחודש).
הרבה קושיות 25311
אם כל מה שמעניין אותך בטלוויזיה הוא הצד הטכני, אתה אולי צודק בקביעה ששניהם אותו דבר, אם כי שמעתי מחברים עם כבלים דיגיטליים שממשק המשתמש של המפענח שלהם (שהוא מכשיר זהה לזה שיש אצלי) פשוט מזעזע. אם, לעומת זאת, אתה גם מתעניין בתוכן שמציעים לך, בבקשה don't get me started על ההבדלים בין ההיצע של יס לבין זה של הכבלים. זה הופך לפארסה אמיתית בימים אלה כשהכבלים מעלים שלושה ערוצי סרטים חדשים כאילו כקונטרה לאלה של יס, אבל חובת המכירה שחלה עליהם תגרום לכך שגם אני, כמנוי של יס, אקבל את שלושת הערוצים האלה בנוסף לכל מה שכבר יש לי היום. זה ממש חלם אורגינל, אני מסכים, אבל מה אכפת לי? אני רק מרוויח מזה.

לגבי יכולת ההקלטה במקביל, אני מראש שמתי שני מפענחים, אחד לוידאו ואחד לטלוויזיה. לקחו לי על זה פיקדון כפול, אבל אני אוכל להקליט במקביל לצפייה איזה ערוצים שלא יהיו גם בעוד שנתיים כשהרוב יהיה דיגיטלי (?). המגבלה על הקלטה וצפייה במשהו אחר במקביל פשוט לא מקובלת עלי בשום אופן, יעלה כמה שיעלה. :-)
הרבה קושיות 25314
לא כל מה שמעניין אותי הוא הצד הטכני. לגבי הממשק, אין לי מספיק היכרות עם אף אחד מהם כדי להשוות. הממשק של מתב אינטואיטיבי למדי, אם יורשה לי להעלות טענה שכזו אחרי 5 דקות שימוש.

חובת המכירה אמורה להתפוגג בקרוב, ואז ערוצים 3, 4, 6 וכו' של הכבלים לא בהכרח יהיו זמינים גם בלווין. אבל שוב, אישית, כל מבחר "סביר ומעלה" הוא בסדר מבחינתי. אני לא צרכן טלוויזיה גדול.

אני אגב בספק אם בעוד שנתיים "הרוב יהיה דיגיטלי", משום שחברות הכבלים חייבות (אני חושב) להמשיך ולספק שירות גם למי שלא רוכש ממיר דיגיטלי. אולי מבחר הערוצים הזמינים אנלוגית לא יגדל לעולם, אבל זה לא ממש משנה לי. פעם חשבתי שזה שיקול חשוב, אבל בשש השנים שחלפו מאז שרכשתי מכשיר וידאו, לא השתמשי באפשרות זו מעולם. בדרך-כלל אין משהו שמעניין אותי ב*אף* ערוץ; הרעיון שיהיה משהו שמעניין אותי בשני ערוצים בו-זמנית נשמע מופרך מן היסוד. (טוב, נו. בערב הבחירות עברתי מדי פעם בין הערוצים. לא היה טעם להקליט אחד כדי לצפות בו אחר-כך, נכון?).
הרבה קושיות 25315
ממ.
עכשיו, כשאני חושב על זה, אני בכלל לא משוכנע ש*יש* לי ווידאו.

כלומר, היה פעם. אפילו שומש, מפעם לפעם. אבל הוא התקלקל מאז, ואני לא זוכר אם מישהו דאג לתקן אותו. יהיה צריך לבדוק את זה בקרוב, אחרי שאשיג את חולית בווידאו (תקופת מבחנים. למרבה המזל, אין כבלים לשותף-בעל-הטלוויזה).

אבל ברצינות - אני לא משתמש בווידאו, וגם לא בלוח משדרים. אין כמעט שום דבר בטלוויזיה ששווה להתארגן בשבילו במיוחד (אני חוזר ואומר, כמעט. אבל אם יש משהו כזה, סימן שאני אזכור גם מתי ואיפה הוא משודר בע"פ), ולכן השיטה היא פשוטה - אם מתחשק לי לראות טלוויזיה, אני מזפזפ עד שאני עולה על משהו שווה-צפייה. אם אין כזה - אפשר ללכת לאכול, או לגלוש באייל (מה שאני עושה באותו הזמן גם כך - טלוויזה מודלקת על סטאר וורלד, ולידי המחשב מחובר ל"אייל תקשורת").

אינטרנט מהיר? השבוע מישהו ניסה להראות לי משחקים בפלאש (מהאתר של מאקרומדיה). אמרתי לו שאני לא אוהב אותם(1) כי הם אף-פעם לא עובדים, ואז ישבנו ביחד וראינו שזה באמת לא עובד. עבודה טובה נעשית בדוחק, כנאמר.

- (1) פלאגים משונים לדפדפן.
ממשק משתמש 25410
אני לא יודע אם הממשק של מתב ותבל זהה (לא ראיתי אף אחד מהם), אבל עידו אמין כותב היום במארקר על הממשק של תבל דיגיטל באופן מאד לא מחמיא.

ממשק משתמש 25423
נשמע אותו ממשק, על-פי התיאור. התלונה המוצדקת היחידה, אגב, היא המהירות. "כמו במודם 28" נשמע תיאור די מדוייק, וגם זמן מעבר הערוץ ארוך יותר.

השלט הוא אכן באנגלית. לא ממש בעיה מבחינתי. הפונקציונליות המתקדמת כנראה שבאמת תיראה מסובכת למדי למי שלא השתמש במחשב מימיו.
הרבה קושיות 25321
מה עם אינטרנט וטלפון לוויני?
ידוע לך משהו על זה? כוונות, מהירויות, מגבלת עומסים וכו'?
הרבה קושיות 25348
From what I know of Satellite internet, I think it requires a parallel telephone connection, and the improvement is only in the download, not the upload rates. So forget about running a private server.
קושיה אחת 25370
מהו תעריף המחירים לחיבור ADSL לפי מהירות?
קושיה אחת 25390
אין לי מושג.

הי! אתם שם! האנשים שמשתמשים ב-ADSL! כמה זה עולה?
ADSL 25407
יש בארץ כמה ספקי ADSL (בזק, ברק, וקווי זהב, ואולי יש כבר עוד) והמחירים משתנים מספק לספק. בכל המקרים מדובר על תשלומים קבועים עבור גישה בלתי מוגבלת לאינטרנט ולא על תשלום לפי כמות השימוש בקו.

בבזק התקנת הקו עולה 300 ש"ח (או 200 אם יש לך קו ISDN ואתה לא משאיר קו טלפון נוסף לדיבור), ועוד 234 שקל לכרטיס הרשת + התקנתו ע"י טכנאי. בנוסף לסכומים החד-פעמיים יש גם דמי מנוי של 149 ש"ח לחודש (כולל "דמי חכירת מודם"), ותשלום נוסף, משתנה, לספק האינטרנט שלך.

קווי זהב דורשים התחייבות לשנה מראש, אבל נותנים את כרטיס הרשת בחינם וגובים $15 לחודש במשך שלושת החודשים הראשונים ו- $47 לחודש אח"כ. אם "שייכת" את עצמך אליהם בשעתו, תקבל גם 10 דקות שיחה לחו"ל חינם כל חודש. לא ברור לי אם יש עלויות נוספות לספק האינטרנט או לא.

את תעריפי ADSL של ברק אונליין לא מצאתי.
ADSL 25415
הלינק למטה יביא רשימה של כתבות שונות בנושא ADSL שהתפרסמו ב-ynet, כולל מחירים של ספקים שונים ומידע כללי הרלוונטי במיוחד למי שמתלבט.

הרבה קושיות 25272
אף אחד לא חלם על ירידה משמעותית במחירים, לנוכח הפסדיהן של כל החברות המספקות טלוויזיה רב-ערוצית בישראל. בסה''כ, ההערכה שלי (כפי שפרסמתי אותה בזמנו) היתה שאנשים ישלמו יותר בעד טלוויזיה, אבל יקבלו מוצר מעט יותר טוב (טכנולוגיה יותר מתקדמת, מגוון ערוצים רחב יותר ואפשרויות בחירה גדולות יותר).
בכל אופן, רק אחרי שחברות הכבלים יפעילו טירינג ניתן יהיה לדבר על מוצרים דומים ולראות אם ואיך הם מתחרים מבחינת מחירים.
החוק ועיניהם הפקוחות של הממונה על ההגבלים העסקיים, משרד התקשורת, והמועצה לשידורי כבלים ולויין שוללים את אפשרות ה''הסכמים שישמרו על מחיר גבוה'' )או גבוהה(. אם יש לך מידע על תיאום מחירים בין חברות הסלולר - אני מציע שתעביר אותו לגורמים הרלוונטיים (הממונה, משרד התקשורת).

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים