מציאות לפי הזמנה 25330
הצדקנות והצביעות הן חרב פיפיות

מצד אחד, תנועת המכבי היא עצם מעצמות גח''ל והמפלגה הליברלית - היינו נטייה ימנית. כך זה במיוחד בתנועת הנוער המסונפת למכבי - המכבי הצעיר. ישנו רוב תומך במדיניות הליכוד בקרב הארגונים היהודיים האמריקאיים, וזכורה צעקת הגוועלד שלהם כנגד מדיניות רבין והפעילות הלוביסטית דהיום כנגד פשרה עם הפלסטינים. גם החוגים הדתיים הנם נעלי רוב עם נטייה ימנית, למרות שהשתתפותם במכביה היא מן הסתם זניחה. בכל אופן - דווקא כשהם צריכים לשים את עצמם היכן שהרטוריקה שלהם הוליכה אותם, הם מגלים שקרוב אדם אצל עמצו. מן מטמורפוזיס אגדי (וצפוי מראש) שעובר גם על אופוזיציונרים ימניים קולניים וחרחרנים במיוחד כשהם מתיישבים על כיסא ממשלתי ומגלים שלזעוק חמס קל יותר מאשר לבצע.

מצד שני, ההתחסדות הישראלית ביחסה ליהדות העולם - קריאה לסולידריות יהודית, רק בעיתות מצוקה ישראלית (שכמובן הציניקן יפרוט אותה מייד למטבע קשה) אך למשל כשרצו להעביר חוקי מיהו יהודי או התחשבות ביהדות הרפורמית העולמית הסולידריות הווירטואלית הזו נמוגה.

לפני כמה שנים כתב העתונאי מתי גולן ספר שבו הוא מוכיח את היהדות האמריקאית על זה שהיא משתמשת בישראל להשקיט את מצפונה וקרא לניתוק הקשר המלאכותי בין ישראל ליהדות העולם. גם יוסי ביילין דיבר באופן דומה.

זכורה גם התחייבותו הפזיזה של נתניהו לבטל את מענק האמריקאי, שבמובלע היה גורם עם לנתק מסוים, פיננסי, בין היהדות האמריקאית ישראל. כבר הרבה שנים שרוב כספי ההתרמות היהודיות הולך לשימוש הקהיליות המקומיות ורק חלק קטן מופנה לישראל.

כמו תמיד, הפוליטיקאים מעדיפים לקצור רווחים קצרי מועד מזכרונם הקצר של הבריות, על ידי התחמקות מודעת מדיון ברור בגוף הנושא. ברורה חרדת ההורים בחו''ל לחיי ילדיהם, בדומה לזו שישראלים רבים חוששים כיום, ואים שום סיבה למצוץ עוד רחמים על חשבון מצפון מפוקפק.

ומצד שני בימי רגיעה, שנות המצוקה והעליה הגדולה לישראל חלפו ועברו מזמן ומדוע
ממשיכים לטפח את מוטיב ישראל כמפלט האחרון של יהודי העולם. הרי אם יהיה מצב שאמריקה תכניס יהודים למחנות ריכוז, מצבו של העולם יהיה כה גרוע שלא תהייה משמעות לישראל כמקום מקלט.
מציאות לפי הזמנה 25331
"...הרי אם יהיה מצב שאמריקה תכניס יהודים למחנות ריכוז, מצבו של העולם יהיה כה גרוע שלא תהייה משמעות לישראל כמקום מקלט."

למה?
מציאות לפי הזמנה 25337
אה, קונטרה פרובוקציה.

אמריקה מחזיקה עצמה ומוחזקת על ידי מרבית העולם, הדמוקרטי לפחות, כבעלת מניות יסוד בנושאי חופש האזרח, חופש הדיבור וכיבוד זכויות האזרח. כמובן שבבדיקה מדוקדקת
נראה כמה מרובים הסדקים באיפור הכבד, אך עדיין משמשת התודעה האזרחית האמריקאית כנייר לקמוס ממשי וחי אל נגד עיננו. ארה"ב, או לפחות חלקים נכבדים ממנה, מנסים בכל כוחם לשמר את האיזון העדין בין חופש הביטוי לבין הדמוקרטיה שאמורה לשמור על נפשה. האיזון שבין הזכות להחזיק בדעה לבין אחת מאושיותיה
של חברה ליברלית שאמורה להקיא או להניא דעות גזעניות.

ראה לאחרונה את המקרה של טימוטי מקווי, הטרוריסט מאוקלהומה סיטי, ששאב השראה מהספר שפרסם דר' (לפיזיקה) פירס הניאו נאצי. הספר פורסם באופן חוקי למהדרין אך הליגה נגד השמצה וארגונים אחרים מנהלים כנגדם מעקב צמוד ומלחמת בעזרת החוק עד חורמה.

יוצא מכך, לדעתי, שאם אמריקה תגיע למצב של שבירת כלים מוחלטת - ומחנות ריכוז היום (בניגוד למלחמת העולם השניה שבה הוקמו מחנות לנתינים ואזרחים ממוצא יפני) - מחנות כאלו היום יהוו שבירה מוחלטת של הרוח והאתוס האמריקאי שיגרום ל -או שיהיה תוצאה של מפולת מוסרית-אידאולוגית כללית בעולם המערבי.

אבל, תוך שחשבתי על התגובה הזו, הרהרתי על עצם המושג - להיות מדינת מגן ומפלט לכל היהודים באשר הם שם *לעת צרה*.

מה המשמעות שמדינה מכריזה שזה הרזון ד'אטרה שלה?
איך אפשר לפרש את ההכרה הזו לאור הקונפליקט המר עם הערבים?
כמובן שכל צד יכול לפרש ולהקיש מכך לפי דעתו הפוליטית, בחינת השלמה בין המעשה המדיני להכרה האידאולוגית.

מצדדי היציאה מהשטחים יכולים לאמר - חשוב לשמור על מדינה בגבולות מוכרים (או בעלי סיכוי להיות מוכרים) כדי לשמר את המטרה האולטימטיבית.

מתנגדי היציאה יאמרו - מה חשוב מה אומרים האחרים, מה סובלים (כביכול?) הפלסטינים. עלינו לשמר את מקסימום בטחוננו ולו במחיר מקומי.

שאלה נוספת היא כיצד יכולים לחיות עם מטרה (ערטילאית או מוחשית) שכזו כל אותם המיחלים למדינה ככל שאר המדינות, נטולת מועקה ומחויבות היסטורית. ומה יחשבו אזרחים שאינם יהודים?

הפלגתי קצת אבל אולי אפשר לעורר כאן דיון מעניין בשאלה הזו.
מציאות לפי הזמנה 25347
People err when they think that Israel was meant to be a refuge for world Jews. The whole purpose of the State of Israel, as the Zionists saw it, was to make the Jewish people a healthy one, so that it will no longer be persecuted. Unfortunately, it seems that we have failed. We are an unhealthy people. I'm open to suggestions for improvement, though I'm pretty sure I know what I'll read next.
מציאות לפי הזמנה 25389
"מחנות כאלו היום יהוו שבירה מוחלטת של הרוח והאתוס האמריקאי"
נכון, בדיוק כמו שהם היו בזמן שהוקמו אז, בזמן מלחמת העולם השניה. אז מה? האמריקאים הקימו מחנות ריכוז לאנשים שארץ מוצאם היתה מדינת האוייב. ומדובר באנשים שהיו מוכנים להצהיר שיפן היא האוייבת שלהם.
המלחמה חלפה והאמריקאים החלו להתבייש במה שעשו. כיום רובם אינם מודעים לכך כלל.

אבל לא אניח לך לצאת בקלות כזו. נניח שארה"ב תשתגע ותעביר את כל היהודים למחנות ריכוז. מצבו של העולם, ללא ספק, יהיה בכי רע. אבל לא הבנתי ממה שכתבת למה למקלט במדינת ישראל במצב כזה לא תהיה משמעות.

ובאשר לנושא השני שהעלית - כיצד ניתן לפרש את ההצהרה שמדינת ישראל היא מפלט ליהודי בעת צרה לאור הסכסוך הישראלי-ערבי.

ובכן - מבחינתי הדברים אינם קשורים כלל זה לזה. למדינת ישראל יש כל מיני צרות: הצורך לשמש מקלט ליהודים, משק המים, סכסוך אלים עם השכנים, גזענות מבית, חובבנות בתכנון מבנים, חיבורי אינטרנט איטיים וצרות נוספות. חלק מהצרות האלה הן ייחודיות לנו. חלק לא. כריצד ניתן לראות את המחוייבות ליהודי העולם לאור חיבור האינטרנט המהיר או לאור החמסין? לא צריך לקשר תמיד בין דברים.
מציאות לפי הזמנה 25621
במצב כל כך דמיוני (ושמא לא כל כך) אמריקה יכולה להפך לישות הארית החדשה, שבה אנשים כמו פאט ביוקנן יהוו אויבי המשטר. מי שישלוט יהיו קיצוניים פונדנמטליסטיים דוגמת פאראקן (רק חבל שהוא שחור) שילטןן שבו קיצוני הרפובליקנים אשר יוצאים היום חוצץ כנגד היהודים יחשבו כליברלים לעילא.

השבר הקטקליסמי יכול להיות כ"כ גדול שיתכן ותרחישים אפוקליפטיים יתממשו - פצצת אטום אמריקאית על ישראל? ניצול הסיטואציה על ידי מדינות ערביות? האם בכלל היהדות אמריקאית תוכל לברוח? מה תהיה הסיטואציה באירופה דרך כל התהליך המוביל להקצנה האמריקאית?

לא בדיוק קלטתי למה אתה חותר בפסקה האחרונה.
מציאות לפי הזמנה 25622
אתה מתאר מצב שבו יתכן שישראל תפסיק להתקיים, ולכן לא תהיה בה משמעות כמקלט לעם היהודי.

אולי, אבל אתה מניח שאם ארה"ב תשתגע, גם ישראל תושמד. יש כל כך הרבה הנחות בדרך, שהסיכוי שכולן נכונות עד כדי איבוד המשמעות לקיום מדינת ישראל הוא נמוך ביותר.

במילים אחרות: הסיכוי שארה"ב תהפוך למדינה רודפת יהודים הוא נמוך. הסיכוי שזה יקרה והיהודים לא יוכלו להימלט משם הוא יותר נמוך. הסיכוי ששני אלה יקרו וגם תושמד מדינת ישראל הוא עוד יותר נמוך. בשורה התחתונה - לא ריאלי. הרבה יותר סביר שיהיה צורך בישראל כמדינת העם היהודי וכמקלטו.

פירוש הפיסקה האחרונה בהודעתי הקודמת הוא שלא צריך לפרש כל דבר לאור הסכסוך הישראלי-ערבי. יש לצאת מהפרשנות הצרה. נתתי דוגמאות מופרכות בעליל כדי להדגיש זאת.
מציאות לפי הזמנה 25340
מוזר לי שכשאנשי ימין לוקחים את הילדים שלהם ומעמידים אותם במצב מסוכן (התנחלויות), אנחנו, כלומר השמאל והמרכז, גוערים בהם על כך. אבל כשאנשי ימין אחרים לא מוכנים לסכן את הילדים שלהם *סתם* (לשלוח אותם למכביה), אנחנו קוראים לזה צביעות.
מה, בדיוק, מותר להם לעשות כדי להביע את דעתם מבלי שנראה בכך כל דבר רע?
כפל צביעות 25465
כאשר קרה אסון המכביה, והיה צריך לשלם פיצויים, ממשלת ישראל עשתה שמיניות באוויר כדי לטעון שמדובר באירוע פרטי ושאין לה כל אחריות עליו, ודאי לא אחריות משפטית.

עכשיו, פתאום, אי הגעה לאירוע פרטי שאין לו כל קשר לממשלת ישראל הופכת לבגידה באתוס הציוני (מצד אנשים שכלל לא אמורים להיות מחויבים אליו, אבל שיהיה).

אני מבין לחלוטין את יהודי העולם. גם אני לא הייתי בא למה שנראה כמו מיני קוסובו. אבל, באותה נשימה, גם הייתי נמנע מלהתערב בקביעת מדיניות שבתוצאותיה לא אני אשא.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים