אמר? אז אמר (ב') 25384
יואילו נא נציגי-הציבור ועובדי-הציבור במשטרה ובפרקליטות להתעסק בעניינים רציניים ולא בשטויות.
אמר? יש לקחת את דבריו ברצינות. 25400
למיטב זכרוני הלקוי, כשבועיים-שלושה לפני האנתיפדה של ערביי ישראל באוקטובר, אמר אחד הח"כים הערבים (ששמו פרח כרגע מזכרוני) שיש לשבור ידיים ורגליים לשוטרים, גם מזה התקשורת עשתה עניין והיו שאמרו שחבל לעסוק בשטויות. אולם בדיוק אמירות כאלה הן שעודדו עשרות אלפי צעירים ערבים לצאת לשבור ידיים ורגליים לשוטרים, 13 מהם מתו - דמם בראשו של אותו ח"כ ערבי וכל הח"כים הערביים שתמכו בדבריו.

מנהיגי ציבור נותנים בדבריהם לגיטימציה למעשים (כולנו זוכרים את הדברים של מנהיגים מהימין שהכשירו את הקרקע לרצח רבין.) עזמי בשארה שמזדהה עם המאבק המזויין של חיזבאללה מייבא אלינו מלבנון את המאבק הזה.

במקום לברך על היציאה של צה"ל מלבנון קובל בשארה על כך שצומצם שם מרחב הפעולה של חיזבאללה.

בשארה יודע שאין כרגע לערבים סיכוי לנצח את ישראל במלחמה כוללת (כפי שגם למדנו היום מהדו"ח של המועצה למחקרים אסטרטגיים) ולכן הוא מטיף ליצירת מרחב פעולה להתנגדות ממושכת, כלומר, ניהול מלחמת התשה בישראל (טרור, בקיצור) שבה לערבים יש יתרון.

לבשארה אידיאולוגיה נאצריסטית שרואה בישראל הן קוץ בבשרה של האומה הערבית והן גורם שההתנגדות כלפיו עשויה לגבש את הפאן ערביות המיוחלת.

דבריו של בשארה אינם שטויות, אלה דברים רציניים ביותר שנופלים על אוזניים כרויות של %20 מתושבי מדינת ישראל. הוא מכשיר את הלבבות של תושבי ישראל הערבים להצטרף להתנגדות הערבית נגד קיומה של מדינת ישראל. הוא מכשיר את הקדרים של הסטודנטים הערבים באוניברסיטאות שמנהלים תאי התנגדות אידיאולוגיים נגד קיומה של המדינה. הוא מדבר בלשון אקדמית מופשטת אבל דבריו מתורגמים כלפי מטה בלשון שווה לכל נפש: מלחמת התשה שינהלו הערבים מבפנים ומבחוץ תכריע לבסוף את הציונים.

ההתנגדות של ערביי ישראל כיום היא לאומית. לא מדובר עוד בכבישים וביוב. האינטיליגנציה הערבית ולא המקופחים היא שמובילה את המאבק. עזמי בשארה הוא מראשי האידיאולוגים של המאבק הזה. לפטור את דבריו באמירה "שטויות" זו עצימת עין כלפי האיום הגדול ביותר אולי על קיומה של מדינת ישראל ומשטרה הדמוקרטי.
אמר? יש לקחת את דבריו ברצינות. 25403
קודם כל ולפני הכל, יש להבין כי רוב התבטאויותיו של בשארה (ושל אישי ציבור ערבים אחרים בתקופה האחרונה) באות כחלק מהתחרות בין מפלגתו, בל"ד, לבין חד"ש ומפלגתו הקטנה יותר של טיבי, תע"ל. מגמות ההקצנה שעברו על הציבור הערבי בעשור החולף הובילו לכך שהפוליטיקאי שמצהיר הצהרות קיצוניות יותר בדרך כלל יצליח לגייס לעצמו יותר תמיכה, וזה בעצם המניע של בשארה. במובן זה, יש לומר כי זה לא בשארה שמוביל את הציבור הערבי, אלא הציבור הערבי שמוביל את בשארה. לפי כך, להצהרתו אין משמעות מעשית של ממש.

מה אופייה של מגמת ההקצנה בציבור הערבי? על פני השטח יש אמנם סחף לאומני חריג, שמוביל לדיבורים גלויים בנושאים שאנשים דנו בהם בעבר רק בנסתר ובשקט: פירוק המדינה כפי שהיא מוכרת לנו כיום, הגברת ההתנגדות הפאן-ערבית לישראל, ועוד כהנה וכהנה.אך יש להבין כי המניע להתפרצות הלאומנית הזו הוא, בראש ובראשונה, כלכלי; כפי שבמקדוניה האלבאנים נדחפו למרד הנוכחי, הלאומני במאפייניו החיצוניים, בגלל מדיניותה המקפחת של הממשלה כלפיהם, כך גם הפלסטינים בישראל. ההקצנה נראית כלאומנית, אך היא נגרמה בראש ובראשונה בגלל "כבישים וביוב", כהגדרתך. עם שבע לא רוצה להאבק על הלאום שלו.
אמר? יש לקחת את דבריו ברצינות. 25406
הרי את אותו דבר בדיוק אמרו על מנהיגי הימין לפני רצח רבין, שהציבור הימני הוא שמוביל אותם ושזה שיצהיר הצהרות קיצוניות יותר יגייס יותר תמיכה.
אמר? יש לקחת את דבריו ברצינות. 25457
ומי אמר שאין מקום לשקול אם טענה זו נכונה?
אמר? יש לקחת את דבריו ברצינות. 25458
לאיזה טענה אתה מתייחס??
אמר? יש לקחת את דבריו ברצינות. 25701
מדהים לראות עד כמה השמאלנים הקיצוניים מזלזלים בערבים והופכים אותם לבובות תיאטרון שחוטים סמויים מפעילים אותם : מצוקה כלכלית, תחרות המובילה להצהרות רהב.

האם ארטנשטיין היה מסביר את התנהגותו של ח"כ יהודי ממרצ או מהאיחוד הלאומי כנובעת ממניעים כלכליים ולא מאידיאולוגיה צרופה ?

השמאלנים מתייחסים לערבים כאל חיות מחמד שפעולתן דטרמניסטית. כמה גזעני.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים