האם המחבר קרא את הספר 254065
או ספר/מאמר אחר, אפילו אחד, בדבר התנהגויות לא יעילות של שווקים, נניח את זה (ונעזוב את דעתי על המחבר בצד):

לא. 254071
המאמר לא בא לתקוף את יעילות השוק הפיננסי באופן כללי. לטעמי מעניינת יותר קשירת הנושא לפריצה של טכנולוגיה רדיקלית.

כך למשל ה-משבר הפיננסי בהיסטוריה הוא המשבר של 1929 בארה"ב. אבל המשבר הזה לא היה קשור לשום טכנולוגיה חדשנית שטרפה את הקלפים, אלא ל'סתם' התנהגות של שוק פיננסי (אני מניח שהספרים שציינת מטפלים בזה היטב). לכן דווקא הדוגמא הקלאסית הזאת אינה רלבנטית למאמר.

דוגמא אחרת זו ההודעה של IBM בזמנו, שהם יתחילו לייצר צ'יפים עם מוליכים מנחושת במקום מוליכים מאלומיניום. ההודעה הזאת הקפיצה מיידית את מניות החברות שעוסקות בנחושת.
בפועל בכל צ'יפ יש שימוש רק בכמה מיליגרמים של נחושת, כך שההשפעה של הודעת IBM על תעשיית הנחושת הייתה זניחה לחלוטין. זו לכאורה דוגמא 'טכנולוגית', אבל ההקפצה הזאת של ערך המניות נבעה רק מהתנהגות של שוק פיננסי (חפה מהערכות טכנולוגיות) כיון שכל מי שמבין בטכנולוגיה יכל לחשב בכמה קילוגרמים של נחושת מדובר.

כאמור, המאמר מנסה להצביע על אותם מקרים שבהם יש שינוי טכנולוגי רדיקלי, החיזוי הטכנולוגי והשפעותיו על החברה הם קשים או בלתי אפשריים, אבל חיזוי כזה עדיין נעשה בצורה לא לגמרי אחראית על ידי מומחים מסוגים שונים, ומשפיע על השוק.
לא. 254084
הספר הראשון שהפניתי אליו עוסק בבועות ותכונותיהן, בין אם הן קשורות לטכנולוגיות חדשות ובין אם לצבעונים. לא ברור לי מה מייחד דווקא את הטכנולוגיה - למשל, כיום יש בשווקי נדל''ן מסויימים התנהגות ''בועתית'' מובהקת, כמו זו שהייתה בטוקיו כשהאזור מסביב לתחנה המרכזית שם היה שווה יותר מכל הנכסים בקליפורניה.

אין כלל צורך במשהו חדש או קשה להבנה על ידי הציבור הרחב כדי ליצור בועה.
נכון. 254090
אבל ליצירת בועה סביב משהו חדש או קשה להבנה יש שותפים שאמורים להיות זהירים ובעלי הבנה גדולה יותר מאשר הציבור הרחב.

במבנה שוק ההון כיום חברות חדשות אינן פונות בתחילת דרכן ישירות לבורסה אלא למשקיעים פרטיים או לקרנות הון. הללו נסמכים על אנליסטים בעלי הבנה עמוקה יותר של מבנה השוק ושל הטכנולוגיה. זו שכבת ביניים 'מתמחה' שאמורה להיות גורם עוצר להתנהגות בועתית של הציבור הרחב. באופן דומה, אך חלש יותר, יש שכבת 'מבינים' בתקשורת שיש לה השפעה על התנהגות הציבור הרחב.

בנקודות שיש בהן קפיצת מדרגה טכנולוגית, שכבת הביניים הזו אמורה להיות מושכלת וזהירה יותר. המאמר מנסה לטעון שזה לא בהכרח המצב.
הנפט, בועה או לא? 254091
לא. 254163
although i don't neccessarily think the article is exhaustive of all important driving forces beind the bubble phenomenon (and it doesn't claim to be, which makes it an honest read), i think the "feedback loop" mechanism operates differently in the real estate market, with the major factor to consider being TIME DELAYS. those kind of delays in the system are often enough to create major oscillations, with huge benefits to the people who are in the right place at the right time, and huge penalties for laggards who just follow the herd too late.
if interested in system dynamics, feedback loops and such, this would be the place to find out more:
http://www.amazon.com/exec/obidos/tg/detail/-/007238...
לא. 254357
אני מסכימה באופן כללי שמשכי הזמן בשוק הנדל"ן הם ארוכים מאד ויש שטוענים כי לא תיתכן בכלל בועה בשוק כזה (למשל גרינספן), אך במצב הנוכחי יש עדויות ברורות להתנהגות לא רציונלית:

- עלייה חדה בשיעור ההונאה בעזרת משכנתאות, תוך שיתוף פעולה עם שמאים. עלייה חדה בשיעור המשכנתאות הניתנות ללא בדיקת יכולת ההחזר ועליה משמעותית של אחוז התשלומים למשכנתא מסך ההכנסות.

- עלייה חדה במספר המסבים ומסבות את עיסוקם העיקרי למתווכי נדל"ן וקיומם של מכוני הכנה לבחינות הנדרשות. ישנה אפילו גירסה של ה Day Traders - בודדים וזוגות המתפרנסים מרכישת נכסים, שיפוצם המהיר ומכירתם ברווח גדול תוך כמה חודשים.

- עליית מחירים בשווקים מקומיים שאין בהם סיבות מתקבלות על הדעת לכזו. למשל, בשוק אחד שאני מכירה, עלו מחירי הבתים בכ 250 אחוז בחמש שנים, למרות שמספר התושבים בו קטן, מספר הבתים עלה ורמת ההכנסה הממוצעת עלתה רק בכ 20 אחוז.

לבסוף, למרות ההנחה כאילו בשוק המניות התגובה לאירועים היא מיידית, יש עדויות ברורות לכך שגם שם מתקיים משוב חיובי ושלילי - כבר לא בטווח זמן של חודשים, אבל בהחלט בטווח של דקות ולעתים של ימים. (לא לשכוח ש"בועת הנסדאק" אליה מתייחס המאמר, לא התפוצצה ביום אחד ועדיין יש בועיות שנותרו ממנה)
וואלה? מניין הבקיאות הזאת? 254366
הרי אלמנות ויתומים אמורים להנות רק מדיוידנדים ולא מרווחי הון
וואלה? מניין הבקיאות הזאת? 254369
צב''ר

איך סבתא שלי הייתה אומרת - דיוידנדים, רווחי הון, זעלבע דרעק
לא. 254484
i agree. i was not saying there is no bubble in real estate. i was just saying that the feedeback mechanisms working there are different.
סקרנות 280062
are you talking about Boston?
כושר ניבוי מרשים 480413
לאיזה מחלקה אתה שייך (השוטים או הילדים)
כושר ניבוי מרשים 498202
אהממ, אם שני הגיבורים באזור, ישה כאן מקום לבקשת סליחה.
כושר ניבוי מרשים 498305
?

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים