254814
כדור הבדולח שלי צופה שיהיו פה המון ויכוחים על שוק חופשי ולמה לממשלה אסור להתערב בכל מקרה. העניין הוא שהחוק הזה נשמע לי אידיוטי (ומכשיר שרצים) בלי קשר לקיומה/אי קיומה של אידאולוגיה ליברליסטית המתנגדת עקרונית להתערבות ממשלתית. אפשר גם לדבר על מה רע בהתערבות הספציפית.

מישהו מצליח להבין את ההגיון (ולו הפנימי) של החוק המוזר הזה?
איזו גרסה של החוק נשמעת יותר אידיוטית? 254821
ראה גם תגובה 254806 שלי לראובן בהתייחסות לחוק ולמטרתו.
איזו גרסה של החוק נשמעת יותר אידיוטית? 255175
בתגובה 254806 אתה מפרט את הגיונו של החוק באופן ציני מתוך מסגרת ההנחות של התזה השיגרתית שלך (עוד התחכמות ממשלתית לשם גביית מס נוסף, ללא שום כוונה מעבר להוספת עוד קצת ג'ובות לקופה). יכול להיות שאתה צודק ואני תמים (בכך שיש כוונה של המחוקק להיטיב או לטפל בבעיה). אני מנסה להבין את הגיונו הפנימי של החוק (אם יש כזה), משום שאני לא מצליח למצוא אותו.
לקבלת החוק, המסדר יעבור לדום! 255177
זה פשוט. המדינה אחראית להכל ואחראית לשמור על הרכוש של בעלי הזכויות לתקליטורים. מכיון שהמדינה לא מונעת פשיעה על ידי פשפוש בבתים של אנשים פרטיים (אולי זה עוד יגיע), אז שבמקום זה תפצה אותם בכסף. מאיפה יילקח הכסף - מהגנבים ומהדומים לגנבים. איך? פשוט נקח ממוכרי הדיסקים הריקים.

ואם תשאל למה שהמדינה תדאג דווקא למוכרי תקליטורים ולא לבעלי מכוניות שנגנבות?
התשובה היא שיש ליוצרי המוסיקה השפעה על התקשורת ומשם על הקולות שיקבלו הפוליטיקאים.
לקבלת החוק, המסדר יעבור לדום! 255211
"ואם תשאל למה שהמדינה תדאג דווקא למוכרי תקליטורים ולא לבעלי מכוניות שנגנבות? התשובה היא שיש ליוצרי המוסיקה השפעה על התקשורת ומשם על הקולות שיקבלו הפוליטיקאים."

למרות כל הרצון הטוב להכפיש את הפוליטיקאים, אני לא בטוח שלארגוני היוצרים יש יותר כוח מלחברות ביטוח הרכב. הסיבה או התירוץ למה זה כן וזה לא, אני משער, היא שהמשטרה יכולה עדיין לטעון (בקושי) לאיזשהו מענה לגניבת מכוניות, או מכל מקום אינה חייבת או אינה רשאית להודיע שהיא לא תילחם יותר בגניבת מכוניות.
לקבלת החוק, המסדר יעבור לדום! 255241
דוקא כשליולי עופר גנבו את המרצדס המשטרה המשטרה עשתה מאמצים ניכרים להחזירה לבעליה (המפכל הרים טלפון לטיבי שהתקשר לג'בריל שטיפל בעניין. המכונית הוחזרה רחוצה, עם ספוילר שלא היה מותקן בה מלכתחילה ועם מכתב התנצלות על המושב האחורי).
254826
האם אתה רואה הבדל בינו לבין החוק המקביל לו העוסק בקלטות?
255197
כן.

א. אי בהירות החוק לגבי מה מותר ומה אסור למסות במסגרת החוק הספציפי. תרצה הוועדה והיא תטיל מס על תקליטורים, PDAs, מחזיקי מפתחות, כוננים קשיחים או שבבי זיכרון. כל שנשאר לאזרח הוא להחליט עם מה יותר זול לגנוב ולהעתיק (אולי מבלי לשלם את המס - גם היום רוב האנשים לא צורבים בכלל דיסקים של MP3, אלא מורידים את המוזיקה אל הכונן הקשיח) או לחילופין הוועדה תצטרך למסות כל טכנולוגיה שנוח לשמור עליה מידע.
ב. כמות השימושים השונים (הלגיטימיים והלא לגיטמיים) של המדיה הממוסה, גדולה בהרבה מכמות השימושים של קלטת מוזיקה (או וידאו)‏2. מה הקשר בין מדיה לצריבה לבין תעשיית המוזיקה או הסרטים דווקא‏3? אנשים גונבים תוכנה במליוני (מליארדי?) שקלים בישראל (אני מנחש שנצרבים יותר דיסקים של משחקי מחשב מאשר דיסקים של מוזיקה בישראל‏4). החוק מכשיר את השרץ הזה בעבור תשלום תמלוגים לשלמה ארצי.

כמו כן, אני לא חושב שההבדלים מהחוק הקודם הם העניין המהותי. זה פשוט נראה לי צביעות ממדרגה ראשונה, כאשר מעבירים עוד חוקים למיסוי מדיה (לצריכה פרטית), בעוד שמוכרים באופן תעשייתי, בדוחנים קבועים ומסודרים, מוזיקה ותוכנה פיראטית (ממש מול תחנת משטרה, במקרה של רחוב העצמאות בחיפה). כמו כן, חברות מסחריות ישראליות מפרסמות באינטרנט באתרי הורדות פיראטיות (פירוסמות חוצפניות בסגנון "הורדתם סרט קולנוע חדש מהאינטרנט? צפו בו ב-DVD החדש והמשוכלל של גרשון אלקטרוניקה בע"מ"). שיתחילו קודם להלחם בצורה מינימלית ב*תעשיית* הפגיעה בזכויות היוצרים בישראל, שמגלגלת הרבה כסף, ושאחר כך ידאגו למסות טכנולוגיות שיש להן שימוש לגיטימי.

_____________
1 סליחה על הבלאגניסטיות של התגובה ועל שגיעות הכתיב (שבטוח נמצאות שם). יריתי אותה במהירות במהלך הפסקה קצרה.
2 כן, פעם גם שמרו מידע על קלטות, אך בימים ההם מיחשוב היה למשוגעים לדבר בלבד.
3 ישולמו תמלוגים גם להפקת תוכניות טלויזיה? משחקי מחשב? תוכנות מקצועיות שעולות אלפי שקלים? ספרות מקצועית וסיפורת? מופעי סטנד-אפ מצולמים? לא יהיה כסף בקופה אפילו לתיגמול חלק קטן מכל אלה. הכסף לא יזרום דווקא לאלה שמגיע להם.
4 למה? משום שקבצי מוזיקה הם קבצים קטנים שבד"כ מגיעים בפורמט MP3 וניתן לשמור אותם בקלות על סוגי מדיה שונים (לרוב הם לא מוצאים את דרכם אל מחוץ לכונן הקשיח). לפעמים אנשים צורבים אותם כדיסק אודיו רגיל, כדי לשמוע על המערכת הביתית, אבל מדובר בעולם הולך ונעלם. לעומת זאת, משחקים פיראטיים (ולפעמים תוכנות) מגיעים בד"כ בפורמט של קובץ IMAGE של תקליטור כך שאנשים צריכים לצרוב דיסק כדי להתקין את המשחק על המחשב.
255238
אתה רץ לספרייה/מעבדת מחשבים בין הרצאות כדי לבדוק תגובות חדשות באייל ?
255264
בתחילת שנת הלימודים, כשהדשא והקפיטריות מלאים בנודניקים שדוחפים לך "מתנות" והצעות שאי אפשר לסרב להן, אני לא רץ לכיתת המחשבים - אני נס!
255279
ואני חשבתי שאני מכור...
אלכוהול, סמים ואיילים 255281
נותר רק לקבוע האם אנו גם מטרד לסובבים אותנו והאם אנו מתקשים להתפרנס.
255295
חשבת נכון :)
255312
לא לא, אני מתעקש - קטונתי...
255345
בקשר ל‏4 - אפשר לפתוח קבצי IMAGE גם בלי לצרוב אותם, אבל מכיוון שהגודל של סרטים הוא בערך פי 10 ויותר מקבצי מוזיקה, סביר להניח שהם אכן נצרבים בסופו של דבר, משיקולי מקום על הכונן הקשיח.
255377
אכן.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים