לא למשאל 255919
הטרור הופך בהדרגה לשיטת קרב העתידית והמקובלת. השילוב הקטלני בין הנכונות להקרבה אישית ולאומית למען אידיאולוגיה ,זמינות אמצעי לחימה קונבנציונאליים ובלתי קונבנציונאליים מזה והפגיעות ההולכת ומתעצמת של המרכיבים השונים של החברה המודרנית ,מקנים לטרור יכולת טקטית ואסטרטגית דמיוניים.
שיטת הפעולה של בן-לאדן והטרור הפלשתיני מסמנים את הפוטנציאל האדיר שיש לטרור המודרני ואת קצה הקרחון כאשר הוא יבוא לידי ביטוי ע"י מעצמה כמו איראן – והפגועים בארגנטינה נגד היהודים וישראל הם רמז דק לכך .

פוטנציאל זה מתווה לישראל ולארה"ב קו ברור שימנע הקמת מדינה פלשתינית ביהודה ושומרון כל זמן שאין גורם שלטוני אחראי מהעם הפלשתינים שאפשר יהיה לבטוח בו לחלוטין כי המדינה שתקום ביהודה ושומרון תתקיים בשלום מוחלט ובאחדות אינטרסים בשיתוף הפעולה במרחב .
ישראל לאחר האינתיפאדה השנייה, הטרור הפלשתיני והפוטנציאלי העתידי שיש בו לא תוכל לאפשר בשום אופן אחיזה חדשה לגורמים שתפיסת עולמם שונה משלום מוחלט זו הסיבה שהלחץ כיום על הפלשתינאים לשנות את הפוליטיקה הפנימית שלהם ולהביאם למצב של דמוקרטיה מוחלטת שהיא הערובה הטובה ביותר למניעת טרור.
הניסיון הישראלי להקים חיץ בין יהודה ושומרון וישראל בקו הירוק הוא ניסיון נואל ומטופש שגורלו יהיה כגורל קו מג'ינו או קו בר-לב.
אם ישראל לא תהיה מעורבת פיזית ביהודה ושומרון במטרה לחשוף ולנטרל גורמים טרוריסטיים היא תמצא עצמה שוב לא רק בפעולות שהכרנו בעבר אלא בסוג פעולות חדש שיעקוף את קן החיץ ויביא את הטרור לעומק השטח.
ישראל לא תוכל להרשות לאיום אסטרטגי שיתפתח ביהודה ושומרון בדגם שהציבה איראן באמצעות החיזבאללה. עשרת האלפים הקטיושות מצביעים על הכיוון והשיטות נוסח בן-לאדן
יכולות להתפתח לאיום קיומי באמצעים קונבנציונאליים שעתיד להיפתח מול הבטן הרכה של מדינת ישראל במרכז הארץ .המרגמות והטילים המאולתרים הם רק רמז לבאות באם לא נשלוט בשטח. האחיזה בשטח תתמשך עד שניתן יהיה לבטוח לחלוטין בשלטון הפלשתיני. עד לשינוי המיוחל הזה ישראל צריכה לשלוט ביטחונית באופן מוחלט ביהודה ושומרון ולתת לאזור מעמד כלכלי, תרבותי ופוליטי שהוא תחליף לעצמאות.

לעומת המצב ביהודה ושומרון ישראל חייבת להימנע מניסיון השתלטות על רצועת עזה בגלל הסיבות הבאות:
1. עזה רחוקה יחסית ממרכזי האוכלוסייה במדינה ולכן היכולת לפגוע באמצעים מאולתרים וקצרי טווח תהיה מצומצמת ולא קריטית מבחינה קיומית.
2. השטחים הריקים מסביב לעזה מהווים שטח חיץ ומרדף טובים ולכן גם סכנת המפגעים קטנה יותר.
3. השטחים הריקים יוצרים מרחב בו אין לטרור מטרות משמעותיות.
4. שלטון עצמאי בעזה יאפשר לישראל לעמוד על הטמעת השינויים הנדרשים בדמוקרטיזציה הפלשתינית ואימות למגמות שוחרות שלום אמת.
5. עזה יכולה לתת את התקווה ואת התמרור לפלשתינים לאפשרות שיסכימו לקבל את
חזון אחרית הסכסוך שהטווה בוש .

רק לאחר שהפלשתינים יוכיחו כי חל אצלם השינוי לשלום אמת וסופי ניתן יהיה לספח את יהודה ושומרון למדינה הפלשתינית.
כביטוי לרצון הטוב של מדינת ישראל ,ניתן לנסח את ההסכם הסופי בו ישראל תתחייב להימנע מסיפוח רשמי של יהודה ושומרון כמהלך חד צדדי עד אשר השינויים בחברה הפלשתינית יתרחשו .הסכם הזה לא יהיה מוגבל בל"ז אלא בשלבי ביצוע שאינם מוגדרים בזמן אלא בהוכחת המעשה.
אם להיות ריאליים לא נראה לי שהפלשתינים יבנו את הדמוקרטיה השנייה במזה"ת וכדאי לחשוב על פתרון חדש בו אולי ירדן כמדינה אחראית יותר תקבל את המנדט בשלב כל שהוא על יהודה ושומרוןללא ההתישבות היהודית .במילים אחרות נאום בוש יתורגם בסופו של דבר למדינה פלשתינית בעזה ומעמד אחר ליהודה ושומרון .ויסגלס בעצם רמז למתנחלים - ניתן את עזה ובנותיה ונקבל את ההתישבות ביהודה ושומרון.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים