ערפאת נאצר ומשה דיין 257735
כשמת נאצר בקשו מדיין את תגובתו. הוא אמר: "בבניין הארץ נתנחם". במשפט ההומוריסטי הזה התכוון, ככל הנראה דיין לומר שלנו כישראלים אין הרבה מה להצטער על מות שליט מצרים ההוא.
אבל ההיסטוריה הוכיחה שדווקא יורשו הצליח להזיק לנו הרבה יותר, והוא זה שהצליח לפגוע באנו בצורה האנושה ביותר בתולדותנו כשפתח במלחמת יום הכיפורים.
בעבר היו רעיונות לפגוע או לסלק את ערפאת (זה הרעיון היחיד ששר הביטחון הנוכחי הביא אתו לפוליטיקה, חוץ מתקיעת אפו באחורים של אדונו). אני כתבתי אז שהסתלקותו של ערפאת לא בהכרח מבשרת טובות עבורנו. נראה שעכשיו הוא מסתלק ללא התערבותנו. האם זה טוב לנו ? בכלל לא בטוח. ימים יגידו.
ערפאת נאצר ומשה דיין 257741
אתה טועה לגבי ''הפגיעה האנושה ביותר''. יורשו של נאצר פגע בנו יותר ע''י החתימה על הסכמי קמפ דייויד מאשר ע''י הפתיחה במלחמת יום כיפור.
ההידרדרות במעמדה של ישראל כמדינה ריבונית התחילה כבר אז.
ערפאת נאצר ומשה דיין 257914
הסכמי קמפ דויד היו, לדעתי, במידה מאד רבה תוצאה של מלחמת יום הכיפורים.
תוצאה של התערבות הנרי קיסינג'ר במלחמת יום כיפור והצלת הארמייה 257916
תוצאה של התערבות הנרי קיסינג'ר במלחמת יום כיפור והצלת הארמייה השלישית, ואחר קידום הסדר חלקי - המבוא לקינג דיויד.

אבל קיסינג'ר גם דאג לנו לרכבת אוירית אחרי שפישלנו בימים הראשונים למערכה. אז מה לנו כי נלין אם היד המצילה היא גם זאת שדורשת תמורה מדינית?

ובכן, האשם הוא בבטחה השחצנית חסרת הבסיס של גולדה והגנראלים ובמחדל צבאי וקונספטואלי קשה פרי לא יוצלחות.
תוצאה של התערבות הנרי קיסינג'ר במלחמת יום כיפור והצלת הארמייה 257935
אגב, תשמח בוודאי לדעת שפרופ' שלמה אהרונסון מהאוניברסיטה העברית חקר טקסטים שיצאו רק לאחרונה מהארכיב, והגיע למסקנה כי גולדה אינה יכולה להיות מואשמת במחדל מלחמת יום הכיפורים, וכי בתנאים שהיו קיימים, לא היה סביר לצפות לפריצת מלחמה.

(נא לא להתווכח איתי. לא קראתי את המחקר, ואין לי מושג על מה הוא מתבסס. רק חשבתי שיעניין אותך ליצור קשר עם אהרונסון ולשמוע את דבריו בעצמך).

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים