וההתחלה בלבד. 25837
לערן בילינסקי השלום והברכה.
לא ראיתי את המחקר הזה אבל בכל אופן ישנו הבדל בין קרבה לבין שייכות ל"קבוצה גנטית" ואם באמת ישנה קרבה גנטית כזו:
א. הם באמת בני דודים שלנו(הלוואי שהיו מתנהגים גם כבני דודים).
ב. יש קרוב שהוא רחוק רחוק. מספיק להתבונן בהתנהגות של ה"פלשתינים" ולהבין שאין שום מקום להתדמות בין אחינו הספרדים לבינייהם.
ג. לפי מחקר של כתבת BBC (אגב לא יהודיה) שעשתה בארץ בשליחות הערוץ. עולה כי ה"הפלשתינים" לא היו קיימים מעולם בתור "עם" וזו המצאה של החמישים שנה האחרונות. עובדה היא ש"הפלשתינים" הגיעו לכאן מארצות שונות ומלא פחות מ - 30 קבוצות אתניות שונות (די להסתכל בקרבות חמולות בקרבם). אם תשאל ותאמר להם זאת בארבע עיניים הם לא יכחישו זאת.

לגבי הגרים:
א. המחקר שהבאתי אינו מבחין בין גר צדק ליהודי שאבותיו יהודים - המסקנה היא שהם שייכים לאותה קבוצה גנטית.
ב. אברהם אבינו גייר עם רב לאלפים.
ג. לפי מקורותינו נוספת בגר בעת התגיירותו נשמה מיוחדת המקשרת בינו לבין "עם-ישראל".

אחרי כל זה אתה לא מתפלא?
ומה הענין כאן עם "משמעת עצמית ולחץ חברתי"
האם ראית לחץ חברתי שעובד 5000 שנה למורות שלאורך רוב התקופה הזאת רדפו אחריו והעלילו אחריו עליולות דם? ולאחרונה בשואה הנוראה רצחו מקרב אחינו שישה מליון נפשות,ימ"ש? ובכל זאת "עם-ישראל" חי וקיים.
ובמלחמת ששת-הימים? כל העולם היה בטוח שסיימנו את הקריירה. אבל הינה אנחנו כאן.
אפילו טיי-זקס וטייל-סדאם לא יכולים לנו?

כל העולם מתפלא קיומנו.
היוונים, הרומאים... היכן?

באשר למדע, הרבה דברים לא היו ידועים והרבה דברים היו ידועים לנו וכתובים בתלמוד הבבלי כבר אלפי שנה ורק עכשיו המדע "מגלה" אותם.
בכל אופן כמו שאמרתי אין סיבה לא לעשות בדיקה ועדיף לפני הנשואין. אני בעצמי הולך לעשות בדיקה ב-‏26.6 ובינתיים להתראות.
ונשמע בשורות טובות ישועות ונחמות ולבנין ירושלים עיר קודשינו.
ובעזרתם נאיר את העולם כולו, ונשכין שלום בעולם ולא יהיו עוד מלחמות ופרעות בעולם כולו.

בכבוד רב
נתנאל נבט
וההתחלה בלבד. 25840
אני חושש שאתה שוגה, יש קרבה גנטית מרובה בין הפלשתינים ליהודים ממוצא מזרחי (לא אמרתי ספרדים! בר-זיק, תרגע!), למען האמת יותר מאשר ליהודי אשכנז. הסיבה? כנראה הגיור ההמוני של הכוזרים ובכלל הנתק הגנטי בין שתי הקהילות (למרות שמפעל השו"ת שמר על קשר רעיוני בין רוב יהדות העולם במשך מאות שנים). המחקר פורסם ב"הארץ" וסביר להניח שלפני כן במגזין מדעי כלשהו – אתה מוזמן לפנות לארכיון "הארץ" ולמצא את המאמר הנ"ל. מהרמיזה הגזענית לגבי כתבת הBBC- אני בוחר להתעלם אבל הריני רושם לך "כרטיס צהוב" בפנקסי. לא יפה.

אשר לפלשתינים, חלקם מהגרים, וחלקם כנראה צאצאים של יהודים שהתאסלמו (וכנראה הספיקו להחליף כמה דתות בדרך) ושאר העמים שמילאו את הארץ (שומרונים? גבעונים? פלשתים? סתם כנעניים?). אשר להגדרה "מהו עם?", איני מתכוון לפצוח בוויכוח הזה שיכול לפרנס מספר מאמרים בעצמו.

לשאלת הגרים, המחקר הוא סטטיסטי ומהווה מדגם ולא מפקד. לא נבדק הDNA- של כל אזרחי העולם אלא של נציגים מקבוצות אתניות. לכן, אי אפשר להסיק דבר לגבי גרים (פרט לקהילת אשכנז שמשקפת כנראה גיור המוני). לכן, המסקנה שהצגת אינה נכונה. אשר לענייני נשמה, לא אתווכח איתך בעניין זה אולם אציין שאין קשר בין נשמה לגנטיקה – המטען הגנטי לא משתנה כתוצאה מהמרת דת. אני לא באמת צריך לומר את זה, נכון?
אגב, אתה טוען שאברהם גייר לאלפים והם לא הצטרפו לשבעים נפש שירדו מצריימה (והפכו לשישים ריבוא) לפי ספר בראשית. לא ראיתי מקור שמציין היכן התאחדו מחדש עם העם במהלך כיבוש א"י בתקופת יהושוע. אתה יכול לכוון למקור שכזה?

כן, דת זה דבר חזק. הנוצרים מחזיקים מעמד 2000 שנה, המוסלמים 1400, הבודהיסטים 4000, אז מה? היוונים והרומאים עדיין שם – הם פשוט התנצרו (מיעוטם התאסלם). האם פסקו מלהיות יוונים בשל כך? מה לגבי היפנים? וההודים? והסינים? עיון באייל יגלה לך שאחד הדברים המאפיינים דתות מונותאיסטיות הוא הרצון לכפות את אמונתם על סביבתם (ביהדות, ספציפית המגמה חלשה יותר, אך בל נשכח את "גרי האריות"). לכן, לא תמצא היום רומאים (עקב הצו של יוסטינוס במאה הרביעית) או שבטים פגאנים בצפון אפריקה (הכיבוש המוסלמי) או שרידים לתרבויות המאיה והאינקה (ספרדים, חובבי אינקוויזיציות ומיסיונרים בשעות הפנאי, לא בהכרח בסדר הזה). התשובה האמיתית לשאלה שהצגת נעוצה במחלוקת (שלא נכנסתי אליה) סביב הגדרת המושג עם. היהדות מקשרת בין דת ולאום. עמים אחרים – לא.

מה שאתה מנסה זה להסיק מעולם ה"מצוי" לעולם ה"רצוי" – גישה שמאפיינת השקפה דתית המניחה טלאולוגיה – דברים הם כפי שהם למטרה מסויימת (גישה זו אינה מקובלת על העולם המדעי). אלא מאי? אם האדם הוא פרי של תכנון מעולה, מדוע יש כל-כך הרבה "שגיאות בתכנון" שגורמות סבל לאדם? החל ממחלות גנטיות כמו טי-זקס שציינת בעצמך, וכלה במבנה עמוד השדרה שגורם לכאבי גב (ואם אפשר להוסיף חו"ח, נראה באופן מחשיד כמו שריד של יצור הולך על ארבע...). לשאלת עם ישראל התשובה נעוצה שוב בטיעון שהצגת – כל דבר "רע" מוצג כ"דבר שהתגברנו עליו" וכל דבר טוב מוצג כ"טוב, כי אנחנו יהודים". הגישה הזו אדישה למציאות – זו מעיין תיאוריית "נחום תקום" שכזו, לא משנה מה קורה, עם ישראל הוא הנבחר.

ההערות לגבי הידיעה המופלאה של חז"ל במדע משעשעות אותי כל פעם מחדש (אגב, התלמוד הבבלי נחתם במאה השביעית(?!) כך ש"אלפי" זו קצת הגזמה). כמות הדרש שנדרשת לקשר בין "חמה היוצאת מנרתיקה" להילה סביב השמש למשל היא פשוט שערורייתית. אני רחוק ת"ק פרסאות ויותר מלהשתכנע בטענות הללו, ששקולות בעיני לטיעוני "שרידים מעולמות" – הסברי בדיעבד שמניחים אמת מוחלטת בכתוב (טוב, אין ברירה, ערעור על הכתוב שקול לערעור על תושב"כ ותושבע"פ ששקול בעצמו לערעור על מעמד הר סיני).

שתי הערות לסיום:
ראשית, אתה מוזמן להשתמש בכפתור "הגב על הערה זו" כדי שניצור גדיל של הודעות ולא בליל של הודעות.

שנית, מזל טוב (מתוך הנחה שאתה מבצע את הבדיקה לרגל נישואיך הקרבים?)
וההתחלה בלבד. 25841
ערן, ההערה הגזענית באמת לא היתה זו שהתיחסה לכתבת ה-BBC, אלא עוד לפני כן: "מספיק להתבונן בהתנהגות של ה"פלשתינים" ולהבין שאין שום מקום להתדמות בין אחינו הספרדים לבינייהם".
שלום. 26561
שלום לכולם.

יש כאן הרבה שאלות מעניינות שאפשר לדבר אליהם שעות. שאינם מתאימים למסגרת התכתובת הקצרה כאן.
אבל אתיחס בקצרה לדבר אחד או שנים שנאמרו כאן.

א. לגבי הכתבת מ-BBC לא בדיוק הבנתי מה הכוונה ב"גזענות" סה"כ רציתי לומר לך דיעה אובייקטיבית לחלוטין כי הפלשתינים בארץ אינם עם ואין שום קשר בינהם. העם הפלשיני נוצר מאוד מאוחר בהיסטריה איפה שהוא בשנת 1967.
בכל מקרה רק למען השלמת המקרה של הכתבת הנ"ל אומר כי היא עזבה את העבודה המבטיחה ב-BBC. התגיירה. עלתה לארץ. ושימשה כמזכירה באחת הישיבות בארץ (לא יאומן!)
ויש לי משהו יותר מעניין...
מה דעתך על דעתו של עיתונאי ערבי-אמריקאי?!
(באתר הנ"ל יש עוד כמה מאמרים מעניינים)

ותוכל/י לחפש כמוני עוד כתבות שלו ב-http://www.worldnetdaily.com
בכל אופן עבדכם הנאמן חיפש כמה כתבות עבורך:
וכן:
ב. אני מוחה לחלוטין על הנסיונות הנשנים כאן לקרב בין יהודים ממוצא מזרחי לערבים.
1. עובדתית היסטורית אין שום הוכחה להתגיירותם של הכוזרים (הערת הגב).
2.אין שום ביסוס לכך שכביכול היהודים בארצות המזרח התאסלמו. היהודים בארצות המערב נאלצו להתנצר פי כמה וכמה מהיהודים בארצות המזרח שם קיבלו יחס טוב יותר מהיחס שקיבלו אחיהם בארצות המערב.
3. ממש אין שום קשר ואני לא מבין מאיפה מגיע הרעיון הכפייתי הזה להשוות בינייהם.

ג. לגבי אברהם אבינו הזמן קצר והיריעה קצרקצרה כפי שציינתי בראשית מכתבי אפנה אותך לרשי על הפסוק "הנפשות אשר עשו בחרן".

ד. יש לי חדשות לא כל כך טובות לגבי הנוצרים... הם כבר לא כל כך דתיים כמו פעם וגם המוסלמים לא כל כך.. בא נאמר שבקוראן כתוב שכאשר עם ישראל יחזור לארץ ישראל על המוסלמים לעזוב את ארץ-ישראל אם יהיו באותו זמן בארץ ישראל.
אז מה הם עושים?
הם טוענים שאנחנו לא עם ישראל! וכך אין להם חובה לעזוב את הארץ.( אם היינו נוהגים באותו אופן "הלכתי" ביהדות וביחסנו לתנ"ך המצב שלנו היה על הפנים).
בכל אופן לא אני מתפלא על ההיסטוריה של עם ישראל. העמים מסביבנו מתפלאים עלינו! (תמצא כמו כן ב"כוזרי" של ריה"ל את הענין המופלא על קיומנו שמצהיר מלך כוזר שם).

ה. נכון מאוד. עם ישראל הוא העם היחיד שמאוחדים אצלו הדת והלאום! פשוט מכיון שהקב"ה עשה אותנו כך. העם היחיד גם שיש לו יום מנוחה מיוחד (לפי התנ"ך השבוע הוא בין 7 ימים וסופרים עד 10 וכל העמים למה הם סופרים שבוע של 7 ימים? למה לא 9? וכו' תסלח לי אבל הזמן דוחק).

ו. שגיעות בתכנון? אין דבר כזה הקב"ה יכול לעשות הככככל ואין אצלו שגיעות בתיכנון...

ז. חז"ל ואלפים - אתה מוזמן לבדוק בעצמך. יש ספרים מכאן ועד הודעה חדשה. ומכל רחבי הקשת "חרדים", "חסידים", "דתיים לאומים" פשוט תבחר לך מה שיותר מתאים לך.

כפי ששמת לב בסוף התייחסתי ליותר מנקודה "אחת או שניים". בינתיים להתראות ושבוע טוב עד הפעם הבאה.

בברכה עבדך הנאמן
נתנאל נבט
שלום. 26562
אני מניח שהתכוונת לענות לערן. בכל זאת אתייחס לנקודה אחת - אתה נתפס לרעיון כאילו עדות של זרים (כתבת לא יהודיה, עיתונאי ערבי-אמריקאי, מלך הכוזרים וכו') היא "משמעותית" יותר, ומהווה "הוכחה" מבחינה מסויימת, דווקא בשל היותם זרים.

ומה בדבר יהודים המעידים כי הצד שכנגד הוא הצד הצודק, חלקית לפחות? למשל, אנשי השמאל. שאל את אנשי "בצלם" המתעדים ומתארים את התנהגות צה"ל בשטחים בזמן הכיבוש. לפי עדויות אלה, ניתן להסיק שאנחנו "הרעים". אם יבוא פלשתינאי ויגיד, "את זה אומרים *יהודים*!", איך תתיחס לדבריו?
שלום רב 26573
1. אתה מניח שדתו/לאומיותו של אדם קובעת בצורה חד-חד-ערכית את ערכיו וטל כבר ענה לך על זה.

2. אתה יכול למחות כמה שאתה רוצה. אין כאן "ניסיון" אלא ציטוט של מחקר מדעי. אתה מוזמן לארגן מחקר משלך שיפריך את המחקר הקודם, אולם עד אז טענתנו עומדת.

3. ואני אפנה אותך לבראשית מ"ו, פסוק כ"ז "...כל-הנפש לבית-יעקב הבאה מצרימה שבעים".

4.א. כן, כל העולם עובר מהלך הדרגתי של חילון, גם העולם הנוצרי וגם העולם המוסלמי ואפילו הציבורי היהודי. מה חדש?
ב. אז הכוזרי הוא כן מקור אמין? כלומר הכוזרים *כן* התגיירו בהמונייהם? אתה סותר את ניסיונות ההפרכה שלך ב-‏2.

5. לא, גם אצל היפנים הדת (השינטו) חופפת ללאום. אני בטוח שאם נחפש עוד קצת נמצא כמה לאומים נוספים. נכון, היהדות הנחילה כמה ערכים נפלאים לאנושות. זה לא אומר שאדם חייב לקחת את "החבילה כולה". מצד שני, גם היהדות הושפעה מהבבלים, השומרים ובתקופות מאוחרות יותר מהיוונים (הרמב"ם הושפע רבות מאריסטו). אני לא רואה אותך מעודד אנשים להתייון כאן. בקיצור, התרבות האנושית היא בליל של ערכים ממקורות שונים, ואין לאף אחד מונופול עליה.

6. אם כך, לא ענית על השאלה, עד לפני מספר שנים לא היה ניתן לדעת מראש על טיי-זקס. לשם מה לאדם מעי-עיוור (תוספתן)? מה הטעם באצבעות ברגליים? לשם מה (שומו שמיים!) יש צורך בעצם הזנב? מדוע עמוד השדרה בנוי כפי שהוא בנוי? כל-כך הרבה שאלות, כל כך מעט תשובות... הבעיה היא שאינך יכול לקבל שגיאה בתכנון כיוון שאז (שוב) יש ערעור על מושלמות האל ולכן המפלט היחידי שישאר בידך הינו הסברים הקשורים לנסתר. הסברים אלו אינם מדעיים ולא יכולים לעמוד לביקורת (ולו בגלל אי-יכולתנו לגשת לנסתר). בעיה, הא?

7. זהו, שהכל מסתבר כרציונליזציות בדיעבד ("חמה בנרתיקה" למשל), או לחילופין כשגיאות גסות (חתול מטיל ארס בטרפו, לכן אסורה ההדרוסה, עכברים וחיפושיות נוצרים מעיפוש – מה שנקרא "גנרציה ספונטנית" וכו'). נסה את הלינק הבא, התייחסתי לסוגיות הללו פעם במקום אחר:
דיון 296

ולא ענית, אתה מתחתן?
טל כהן שלום וברכה 26703
כוונת המשורר היתה לענות גם לך לכן כתבתי בראש המכתב "שלום לכולם" וניסיתי להשתמש בלשון דו-משמעית.
המילה "לך", "בשבילך" יכולה להישתמע גם בלשון זכר וגם בלשון נקבה. לכן ניסיתי ככל האפשר לא להשתמש בלשון "את", "אתה" אך פה ושם היו לי כמה מעידות. סליחה!
טל כהן שלום וברכה 26704
לגבי התנהגות חיילנו העומדים על משמר ארצינו ומסכנים את נפשם יומם ולילה. ד' ישמרם, וייפלו אויבינו לפניהם מימינם ומשמאלם.
אך אם בתפקידם נאלצים להשתמש בכוח שאינו נצרך ואין בכך שום צורך מבצעי (זה לא תפקידי להחליט מה נצרך ומה לא) צר לי יהיה לשמוע על כך ויש בזה גם צד של חילול ד'.
חיילנו צריכים (ועל פי רוב הם גם מתנהגים כך) להתנהג בצורה מוסרית גבוהה כיאות לעם שקיבל תורה מסיני מריבונו של עולם וצריך להאיר את עיני העולם שיש בורא לבירה. יש דין ויש דיין והוא בוחן את מקרי האדם (כנגד הטענה של הפילוסופים).
בימי יהושוע ולאורך כל קורותינו נתבקשנו לא לבזוז ולחמוס וכמובן לא יעלה על הדעת לעשות שמות בעת מלחמה.
ובאמת ישנו סיפור ששמעתי על קצין צה''ל בעת מלחמה שראה את חיליו בוזזים חנות (מלחמת שלג) וציוה עליהם להחזיר הכל ''לא כך מתנהגים חיילינו'' אמר וציוה. וכך עשו.

אני חושב כי דיעה של כתבת ושל עיתונאי (שציינתי כאן) הם דיעות אובייקטיביות לחלוטין. במיוחד שזוהי השקפה אמיתית שאינה מושפעת מלחצים כלשהם ומבטאים את המצב לאישורו.

כל טוב
נתנאל נבט
שלום 26706
1. פרט בבקשה אני לא מבין למה שאתה מתכוון.

2. אני ג"כ ציינתי מחקר מדעי ומקורות אובייקטיבים לחלוטין שלא מושפעים מלחצים כלשהם. לא אמרתי משלי כלום (כי אינני יודע כלום) רק הבאתי את הדברים כפי שהם.

3. שאלת שאלה מעניינת והפניתי אותך לרש"י. מסתמא שרש"י הכיר את הפסוק שאתה מציין.
מפאת קוצר הזמן לא חיפשתי תשובה במפרשי ובמסבירי המקרא. אך לפי ידיעותי הוא גייר אותם לקיים שבע מצוות בני נוח הגם אותם קיבלנו במעמד הר סיני להנחילם לעולם כולו.

4.א. אני רואה בציבור היהודי רק התחזקות. עלינו לארצנו ארץ קודשינו. הקמנו מדינה יהודית עצמאית. יש לנו צבא.
וגם מבחינה רוחנית ב"ה רק התחזקויות וגם הירידות שרואים פה ושם הם ירידות לשם עלייה.
ב. נכון מאוד כביכול סתרתי את עצמי. לאמיתו של דבר ריה"ל היה סופר ומשורר בתקופה שהיו משתמשים הרבה במליצות וכדומה.
יש אומרים שבאמת מלך כוזר לא התגייר (ובעקבותיו כל עמו) אלא ריה"ל בנה הצגה מושלמת כדי לברר את סוגיית עם ישראל.
הגר"א אמר על ה"כוזרי" כי זהו ספר שכל יסודות עם ישראל תלויים בו וכי חובה ללומדו.

5. היהדות לא הושפעה משום דבר. ובטח לא הרמב"ם (ממשה עד משה לא היה כמשה). יש כאלה שלומדים כל היום כדי לנסות להבין קצת על מקורותינו. ולא אנחנו לא חייבים לקחת את החבילה כולה לכל אחד יש בחירה חופשית אבל אי אפשר לחגוג בשתי חתונות מי שלוקח רק חלק באמת הוא לא לוקח כלום! או הכל או לא כלום!
אך ב"ה גם קצת זה דבר טוב וביחד נעשה ונתחזק.

6. ישר כוח. במסכת ברכות או שבת (לא זוכר בדיוק) יש שאלות דומות ששאל אחד את הילל הזקן ממש לפני כניסת שבת והילל התאזר בסבלנות וענה על כולם (משם לומדים על מידותיו של הילל) חבל שהוא לא שאל את שאלותיך אך אני בטוח שישנם תשובות רק צריך ללמוד.
אך בכל שאלותיך אני לא רואה פגם בייצור. ב"ה אנחנו עומדים על שניים בקומה זקופה. אנו בני-האדם מושלים על כל העולם.. יהא לנו קומה זקופה. וכנראה כי העמוד השידרה שלנו בנוי בצורה המושלמת ביותר כדי למלא את תפקידו. לעמוד בקפיצות ובמתחים, לרוץ לשחות וב"ה עד 120 שנה (ראית מוצר מורכב שכזה שמחזיק 120 שנה? כמה עולה אחריות וביטוח לכל כך הרבה זמן? לא, לא. זה בחינם.
כמובן שצריך לאכול בריא ולעשות כושר כדי לחזק את הגוף ולא להרוס אותו. ב"ה אין תלונות.

7. כמובן שאני מכיר את כל הטענות הללו יש אפילו ספרים ערוכים שאוספים את מאות המקורות הלא הגיוניים שישנם בתלמוד הבבלי.
יש לי חדשות בשבילך. אפילו את ספר יחזקאל, איוב, וקוהלת רצו חכמינו ז"ל להטמין מכיון שיש בהם פסוקים שלפי הפשט נוגדים את הנאמר בתורה! (תקרא את פירוש קהתי לפרק הראשון של מסכת שבת, יש את הספרים הללו בכל מקום. מדובר בפירוש המשניות שערך הרב קהתי בן דורינו- נראה לי שהיה גם ד"ר במשהו.. הוא נפטר לא לפני זמן רב)
בקיצור לשם כך צריך ללמוד.
לגבי שאלותיך הספציפיות לפני שבכלל מגיעים למקרים הללו בגמרא. אם לומדים את הגמרא על פי הסדר הנכון לומדים גם שלא כל מה שאמרו חכמינו ז"ל הוא האמת לאמיתה. הם בעצמם (כן הם בעצמם) אומרים לנו שלפעמים הם אמרו דברים לא הגיוניים לחלוטין כדי להסביר רעיונות גבוהים ואין להבין את הדברים כפשוטם... (ישנם ספרים שמסבירים את כל אימרות חז"ל הללו. למעשה אני מכיר ספר שנכתב לפני 500 שנה שמסביר הכל ועוד דברים רבים ואפילו יצא לי קצת ללמוד בו,מה אני יגיד לך... מדהים, דבש וחלב, "כי הם חיינו ואורך ימינו ובהם נהגה יומם ולילה", טעם החיים זה לא קוקה קולה זה אני מבטיח לך! דברים שהם ברומו של עולם. ממש פחד לינגוע בספרים הללו) אני מזמין אותך להיכנס לכל מקום שתחפוץ וללמוד את הסוגיות שתחפוץ ברצינות.
רק כדי להמשיל אני בטוח שאם תבקש מרופא ממוחה שיסביר לך איך חותכים את התוספתן הוא יגיד לך כל הכבוד על ההסתקרנות אבל לשם כך צריך ללמוד 7שנים בבית הספר לרפואה.
אי אפשר לענות בקיצור לשאלות גדולות. אם אתה באמת רוצה לקבל תשובות יש ללמוד. אין מטה קסמים. עדיין לא המציאו אלקטרודות שמעבירות למוח את כל האנציקלופדיה ב-‏6 שניות. מה לעשות? אך ב"ה לא בוחנים אותנו על ידיעותינו אלא על עמלינו, לא נותנים לנו ציון על חומר ידוע כמו בביה"ס אלא על ההתעמצות שאנו עושים כדי ללמוד. וכמובן על התנהגותינו עם הזולת.

נ.ב. כן אני מתחתן... תודה רבה!
אני מברך (לא בתור רב או משהו כזה, אני לא רב אם אף אחד, רק בתור חבר) אותך בכל הברכות כולם. שתצליח בכל מעשיה ידיך כל הימים באושר וכבוד וכן לכל עם ישראל. ובינתיים שבת שלום.
נתנאל נבט.
שלום. 63505
דבר ראשון, יש קירבה בין היהודים המזרחיים לפלשתינאים. זה פשוט מאוד, באופן כללי גם היהודים המזרחיים וגם הערבים שייכים לאותו ''גזע'' או ''תת גזע'' או ''קבוצה'' והיא הקבוצה המזרחית, השמית או איך שתקרא לה. לכן די ברור שהיהודים המזרחיים קרובים גנטית מאוד לפלשתינאים. גם התנ''ך אומר זאת, גם השפה וגם המראה המזרחי.
בקשר ל''עם'' הפלשתינאי, יש דבר חשוב להדגיש. אין דבר כזה (או לפחות לא היה דבר כזה עד שנות השלושים) עם פלשתנאי או סורי או עיראקי או כוויתי ,קטארי וכו' כל הגבולות הללו הם גבולות שרירותיים שהבריטיים חילקו את כיבושיהם מהעות'מאנים לפיהם,וכל היושבים בארצות הללו יגדירו את עצמם כערבים, פשוט מאוד. יש אמנם הבדל בין סורי למצרי, אבל הוא הרבה יותר קטן מההבדל בין אדם מבאווריה לאדם מסקסוניה ובכל זאת שניהם נחשבים גרמניים.
לכן העם הפלשתינאי הוא המצאה חדשה יחסית, בדיוק כמו העם העיראקי.
נאצר לדוגמא רצה לאחד את כל העולם הערבי ואף החל בכך ע''י איחוד קצר עם סוריה. הפלשתינאים הם ערבים פשוט מאוד וברור שלא היה דבר כזה העם הפלתינאי לפני מאה שנה אבל ברור מאוד שהיה דבר כזה העם הערבי...(ואין קשר בין קביעה זו לדעה פוליטית).
שלום. 63785
אתה רואה, אם הערבים היו רק מתאחדים, אז ישראל הייתה הופכת למובלעת בתוך מדינת ערב הגדולה, והיה הרבה יותר קל להפטר מאיתנו. אבל הם לא עושים את זה. אז מה נגיד?

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים