רוח וגשם אין 258455
מדי פעם מזכירים לנו שברביעי בנומבר האמריקאים לא בוחרים נשיא - הם בוחרים גוף של אלקטורים, 538 במספר (אגב, מאיפה הגיעו למספר הזה?), ואלו בוחרים בתורם את הנשיא.

לימדונו רבותינו שבשיטה הדמוקרטית, המצביעים בוחרים את הנציגים שבהם הם מאמינים, על-מנת שינקטו במדיניות הראויה בעיניהם. בפרט, הנציגים אינם מחוייבים למצע‏1.

מה לדעתכם יקרה אם קרי (למשל) יזכה ברוב האלקטורים, ואז יקומו כמה אלקטורים שנבחרו כתומכיו ויודיעו לעם שעם כל הכבוד דברים שרואים מכאן, והם בעצם מעדיפים דווקא את בוש? (תזכורת: החוק מסמיך את האלקטורים לבחור את הנשיא, ומה שהחוק אומר - כשר).

1 מצע: מין חוברת מנייר צבעוני שנהגו לחלק לפני בחירות; הטעם - לא ידוע.
כבר קרה בעבר 258460
שאלקטורים הצביעו נגד המנדט שניתן להם. חוקי ותקין, גם אם מצחין.
כבר קרה בעבר 258567
היועץ המשפטי לממשלה מתווה את הפתרון היחיד לבעיה (בנושא אחר לגמרי, שהוא בדיוק אותו דבר): יש להביא לכך שפעולות מסויימות "...ייתפסו בציבוריות הישראלית, ועל ידי נבחרי ציבור, כמעשה שלא ייעשה גם אם זו אינה עבירה".

כבר קרה בעבר 258574
הקישור שלך הביא אותי לצפות בפרסומת‏1 (וזה אולי שייך לדיון 2009, אבל מצד שני זאת יכולה להיות אלטרנטיבה למי שעומד לפנות את הבית הלבן ולחזור לטקסס‏2, כך שזה בכל זאת קשור לדיון הנוכחי) השואלת "רוצה להרוויח 12.56% *בדולרים* (http://www.e-dologic.co.il/founders/counter/page/?re...) השאלה שלי אליך (כמתמטיקאי, וגם כמי שנהג לא מזמן לשלם בדולרים): 12.56% *בדולרים*, זאת תשואה טובה יותר מ12.56% בשקלים, או שמא תשואה טובה פחות?

___
1 וזה בעיתון לאנשים חושבים.
2 המערכת מתבקשת למחוק משפט זה אם יתברר מחר כי השכ"ג נשאר לקדנציה נוספת בבית הלבן. שבעתי כובעים די והותר.
כבר קרה בעבר 263107
12.56% בדולרים יכולה להיות אפשרות טובה יותר או גרועה יותר, אבל היא שונה מ-‏12.56% בשקלים, משום שהכוונה היא (וכאן אני מנחש) שהכסף יהיה צמוד לדולר + ירוויח את התשואה האמורה.
לכסף אין ריח 258607
רוח וגשם אין 258518
גלעד דנבום כבר התייחס לכל הנקודות שאתה מעלה כולל ההגיון שמאחורי השיטה ומקרים בהם אלקטורים מעלו באמון הבוחר. המספר של האלקטורים הוא פשוט סכום החברים בקונגרס ובסנאט. כל מדינה שולחת אלקטורים כמספר נציגיה בשני בתי הנבחרים.
רוח וגשם אין 258566
כן; אבל הוא עשה את זה ב*עיתוי* אחר.
רוח וגשם אין 258571
נכון. אז?
אם אתה רומז לבעיית מנוע החיפוש, אז גוגל נותן תחליף לא רע.
הדיון מתחיל ב תגובה 151117.
רוח וגשם אין 258617
קראתי, תודה. אבל מי מדבר בכלל על אלקטורים בארצות הברית; הנושא שלנו הוא שרון.
רוח וגשם אין 258627
היה לי נדמה שאתה הזכרת אלקטורים.
בכל אופן, גם בארה''ב כבר קרה שאלקטורים הצביעו לא כמו שהמצביעים ציפו מהם, ולמרות שבחלק מהמדינות יש חקיקה נגד מקרים כאלו, מעולם לא עמד אלקטור לדין על מעשה כזה, ובכלל, החוקה מעניקה להם שיקול דעת עצמאי ללא תלות ב''מצע'' לפיו נבחרו (כלומר המועמד עבורו הם התחייבו להצביע).
אם אתה מתעקש להכניס את הביצה המקומית שלנו גם לדיון הזה, הרי שהדוגמה הזאת (החוק בארה''ב וישומו בפועל) רק מחזקת את הטענה לפיה לשרון (ולסיעתו) יש חופש לבצע ולהצביע לפי שיקול דעת וללא תלות במצע או בהתחייבויות מלפני הבחירות.
רוח וגשם אין 258654
Two wrongs make a right...

רוח וגשם אין 258695
אם זה יקרה, ובהנתן שאין נסיבות מקלות (עד היום אף אלקטור בוגדני לא שינה את תוצאות הבחירות), סביר להניח שהשיטה תשונה.

השאלה המעניינת היא מה היה קורה, למשל, אם נציגי פלורידה בבחירות הקודמות היו מכריזים שהם מרגישים מחוייבים לדין הבוחר ולכן הם יעניקו את קולם למועמד שזכה ברוב הקולות - גור - למרות שהם עצמם נבחרו כתומכי בוש.

אבל אתה מדבר על שרון, ולא על בוש. אז זה לא מעניין אותך.
רוח וגשם אין 258739
האמת היא שדי ציפיתי שזה יקרה (בבחירות הקודמות). אם יש איזשהו הגיון בגוף האלקטורי הממסך הזה, מקרה פלורידה - שבו נראה שרצון הבוחר עוות, בתוספת העובדה שגור זכה בחצי מליון קולות יותר בחשבון הכולל - סיפק הזדמנות טובה להצביע לפי ''צו המצפון''.
Unfaithful Electors 258712
היו מקרים כאלו, כפי שניתן ללמוד מhttp://www.avagara.com/e_c/ec_unfaithful.htm . מקרים אלו טרם שינו את תוצאות הבחירות.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים