העידן של אחרי ערפאת 259313
אני חושב שתמונה בודדת שראיתי כרגע בטלוויזיה יכולה להדגים את הצפוי לנו בעתיד במלחמתנו באויב הפלשתיני.
יושב לו נציג האויב אדם בשם עימד שקור שמוצג כיועצו של ערפאת באולפן הטלוויזיה שלנו, ומקבל אצלנו במה להפיץ את דברי התעמולה של האויב.
ומה הוא אומר ? הוא ממשיך בשיטת הכחש שלוותה לאחרונה כל העת את הרצחנות הפלשתינית:
אין אירגוני טרור. יש טרוריסטים פה ושם. החמס אירגון טרור ? מה פתאום. ישר רק טרוריסטים פה ושם שצצו בגלל פעולותיה של ישראל . . .
העידן של אחרי ערפאת 259354
אבל אתה מוכרח להודות שיש לו עברית רהוטה ואופן דיבור מעודן. שוב אתה נטפל. אולי עם ''הסתלקותו של ערפאת מהזירה'', כמו שאהוד יערי עשוי לומר, יבוא עידן חדש על היחסים בנינו לבין הפלסטינאים, אולי לא עידן שכולו טוב, לזה איני מפלל, אך עידן של הידברות שהיושרה האינטלקטואלית והסובלנות במרכזה.
העידן של אחרי ערפאת 259364
לעברית הרהוטה שבפי הדובר שמתי לב, ואף התכוונתי לשלב את הפרט הזה בתגובתי, אך בגלל שמיהרתי ומפאת קוצר הזמן הדבר נשמט.
כל הדוברים של האויב שאנו כל כך אוהבים לתת להם פה באמצעי התקשורת האלקטרוניים שלנו, ג'יבריל רג'וב זיאד אבו זיאד ואחרים, העברית שלהם טובה, אך האיש הזה אני חושב הוא הטוב שבהם מבחינה זו ומבחינת ההופעה באופן כללי.
וזה הופך את הבעייה שלנו, בעיית תעמולת האויב, שאותה ניסיתי להעלות ליותר חמורה.
לכן חשוב מאד לעשות את ההפרדה בין תוכן דברי הדוברים האלה ובין צורת הצגתם. והתוכן במקרה שלנו הוא שהחמס אינו אירגון טרור, אלא שיש טרוריסטים פה ושם שישראל (עוד מעט הם יגידו שהטרוריסטים הם פורבוקציה של ישראל) אשמה בקיומם. הדברים אלה נאמרים כל כך בנועם שאתה מוצא לנכון לציין זאת לחיוב, ואחר כך מדבר על יושרה אינטלקטואלית, ובעיני זה סימן לשלב ראשון בהקלטות שקרים אצל השומעים.
זה נראה מאד רע. אני חושש לבאות.
העידן של אחרי ערפאת 259387
האם אתה באמת חושש שמישהו מהציבור הישראלי (מינוס השמאל הקיצוני, שגם ככה חושב כמו אותו דובר) ישמע את הדברים וישתכנע? הרי מתן הבמה הזאת, יותר משהוא מזיק לנו, מציג את הפלסטינים באור מגוחך, ודווקא מחזק את עמדות הימין ש"אין עם מי לדבר".
העידן של אחרי ערפאת 259392
אין כל ספק שאנחנו (כולל אני) נוטים לייחס לעצמנו תכונות של אי יכולת להיות מושפע מדברים חיצוניים בלתי ענייניים, הרבה יותר ממה שזה באמת.
אני לא חושב שאותו "אייל אחר" הוא מה שאתה קורא "קיצוני" ובכל זאת הופעתו של אותו אדם עושה אותו אופטימי לגבי ה"יושרה האינטלקטואלית" של יחסינו העתידיים עם הפלשתינים, למרות שמבחינה עובדתית ומה שהאיש באמת ביקש להעביר זה היה צריך לפעול עליו בדיוק הפוך.
הבריטים מעולם לא נתנו לגבלס דריסת רגל באמצעי התקשורת שלהם. לא יעלה על הדעת שהאמריקאים יאפשרו לבן לאדן להופיע אצלם. זה פשוט לא ייתכן.
רק אצלנו זה ייתכן, ואני חוזר: זה בפרוש לא לטובתנו.
העידן של אחרי ערפאת 259406
ישנה גם אפשרות (לא בכלל מופרכת) שכשהתועמלן הנ''ל מדבר אל הציבור הישראלי, דבריו משפיעים עליו עצמו.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים