סילבן, צ'מע רעיון 25971
האזרח המודאג כהן כנראה שכח שהוא חבר-כנסת. אפשר, אולי, להבין אזרח הכותב לשר בעניין כזה, ובבורותו מבקש מהשר לנהוג כך או אחרת. אבל חה''כ כהן יודע שמשרד האוצר פועל לפי החוק, ומפעיל שיקול דעת רק במסגרת החוק. אם החוק לא נראה לחה''כ כהן - הוא יושב בדיוק במקום ממנו הוא יכול לשנותו.
לגופו של עניין - הדרישה שהכסף יועבר לקרבנות כבר לוקה בחוסר-סבירות קיצונית (בכך שהיא מביאה לאפלייה בין נפגעים, בהתאם למצבו הכלכלי של הפוגע).
סילבן, צ'מע רעיון 26294
אם האירוע הוא ''פעולת איבה'', המדינה מפצה את הקורבנות, אבל זה מן הסתם לא משחרר את הפוגע מאחריות רגילה בנזיקין(בין אם היא כלפי הקורבות ובין אם כלפי המדינה).
קל וחומר אם לא מדובר בפעולת איבה, והמדינה לא מפצה אותם.

בכל מקרה, אם הוא חייב כסף, אפשר לעקל כספים המגיעים לו בצו בית-המשפט. כלומר, הרעיון של הח''כ נכון, אבל הביצוע אינו יכול להיות פוליטי או מנהלי, אלא משפטי.
סילבן, צ'מע רעיון 26296
נדמה לי ששמעתי בחצי אוזן שמי שמקבל את הפיצוי מהמדינה אינו יכול לתבוע פיצוי מהפוגע, כלומר: החבות הנזיקית של הפוגע נהיית כלפי המדינה, ולא כלפי הנפגע.

אני מסכים עם הפסקא השנייה של דברייך, רק מוצא שכל נסיון להסביר את התנהגותו של חה"כ כהן יוביל למסקנה שמטרתה ותוצאתה היחידה היתה כותרת.
סילבן, צ'מע רעיון 26319
לעניין חבות בנזיקין, כן, אני מחזיק בדעה דומה, אבל לא מחזיק כרגע בספר חוקים מתאים כדי לאשש אותה... (עדיין נראה לי שאם הפיצוי הממלכתי נמוך מהפיצוי הנזיקי, הקורבנות יכולים לתבוע את ההפרש, במקביל למדינה שתובעת את ששילמה)

לעניין הפעולה הפוליטית, יש בה הגיון מינימלי מסוים בכל זאת (אחרי שישנתי על זה לילה): אם החבות של המחבל היא למדינה, המדינה היא זו שצריכה לעקל. אז הגיוני לנסות להפעיל את שרי הממשלה בעניין, כדי להמריץ את המדינה לתבוע.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים