פוליגרף או לא 260406
היו דברים בגו.
הרמטכ''ל לא היה מפטר קצין בכיר רק בשל בדיקה שנויה במחלוקת. גם הקצין עצמו לא ממש התנגד.
סדר הדברים 260818
זכאי הודיע על התפטרותו. אז איך הרמטכ"ל ייצא גבר? הוא יראה לו מה זה להתפטר? הוא ידיח אותו. עכשיו הוא גבר. ורק נשאל את הגבר הזה: "מדוע חיכית כל כך הרבה עד ההדחה? ועוד השארת אותו בתפקיד הכי רגיש בצה"ל? מה הוא אוריה החיתי? לא רציני. אנחנו עם שראוי בדיוק לרמטכ"ל שיש לו..
סדר הדברים 260835
כמו שאמר ברט סימפסון, you damned if you do and you damned if you don't.
אם הרמטכ"ל מפטר בעיתוי מסויים, הרי שהוא גרוע שלא עשה זאת עוד קודם, אבל הוא גרוע שלא עשה זאת מאוחר יותר (מה, הוא "חיפש" אותו?), ואם הוא לא מפטר, הרי שהוא גרוע כי לא פיטר.
אצא מנקודת ההנחה לפיה התנהלות הרמטכ"ל מראה שלא המתין שניה מיותרת מרגע שנודעו העובדות, ולפיה אוכל לקבוע שאם העובדות היו ידועות לאשורן עוד קודם, התא"ל היה מוצא עצמו בבקו"ם מוקדם יותר.
סדר הדברים 260912
אני מצטרף. הטענה שקראתי אי-שם ב"הארץ" היתה טיפה יותר מפורטת. יעלון אמר שזכאי שיקר לאורך כל הדרך, ועל כך יותר מתבקש לשאול - למה רק עכשיו הדחת? אבל אני חושב שהתגובה שלך נכונה גם כאן: הרמטכ"ל לא בהכרח יכול ולא בהכרח צריך להדיח עם החריקה הראשונה.
סדר הדברים 260918
למרות מה שכתב דב אנשלוביץ בתגובה 260775 (זכאי התפטר מתפקידו כמפקד אוגדת עזה, אבל פוטר והשתחרר גם מהצבא מבלי שהתנדב לכך), הרי זכאי לא התפטר מתפקידו כמפקד אוגדה בגלל משהו שלא התאים לעקרונותיו או לצו מצפונו בפעילותה או מטלותיה הספציפיות של האוגדה המסוימת, אלא בשל כך שהוא נדרש לבדיקת פוליגרף (ואולי בגלל הנטיה לאמץ את הממצאים, ולא בגלל עצם הבדיקה). טענתו היתה שבמצב שנוצר, כאשר לא מאמינים לו, הוא אינו יכול לשלוח חיילים לקרב. במצב זה, איזה תפקיד חלופי הוא ציפה שהרמטכ"ל יציע לו? מפקד אוגדת הגליל? שם הוא לא ישלח חיילים לקרב? אלוף פיקוד, מה שנקרא "בעיטה כלפי מעלה"? נהג בוס? הרמטכ"ל דווקא שקל את הרעיון, אבל נראה לו מוגזם לשלם משכורת של תא"ל עבור עבודה שיכול לבצע חייל סדיר.
ובקיצור: הרמטכ"ל לא הדיח עם החריקה הראשונה, גם לא עם האחרונה. הוא פשוט ניצל את ההזדמנות שתא"ל זכאי הניח לרגליו.
סדר הדברים 261132
בדרך כלל מקובל שקצינים גבוהים שמסיימים את תפקידם בגלל סיבות לא יפות ואפילו מקרים של הטרדה מינית וכדומה, נותנים להם לפני השחרור ללכת ללמוד על חשבון הצבא, כדי שהשחרור יהיה פחות או יותר בצורה חלקה ומודרגת, וכבר היו דברים מעולם. כאן הייתה בעיטה משפילה וחריגה בכוונה.

ועל האמינות המפורסמת של יעלון ניתן ללמוד אפילו מדברים שפורסמו היום בשמו. כתגובה לידיעות שונות אמר יעלון שהאישור להחזיק נשק ניתן לפלשתינים רק לזמן ההלוויה, ועכשיו שוב אין אישור כזה.
אני *יודע* שישנו אישור מתמיד לפלשתינים במוקטעה להסתובב חמושים עוד לפני ההלוויה, והדבר הזה גם יוצר בעיות מבצעיות בפעילות צה"ל בסביבה.
כן פוליגרף. לא פוליגרף. הרמטכ"ל פשוט משקר. חד וחלק.
סדר הדברים 261136
דב אנשלוביץ: "הרמטכ"ל פשוט משקר. חד וחלק."

לגזור ולשמור לפעם הבאה שנטען שצה"ל אינו דובר אמת.
סדר הדברים 261147
לא אמרתי ''משקר'' במובן ''שקרן''. במקרה זה דברתי על מקרה מסויים שאת פרטיו הבאתי בדיוק. הדבר הזה אינו מוכיח שום דבר שיבוא בעתיד. כולנו משקרים לפעמים, והשאלה מי שקרן ומי לא היא שאלה שצריך לתת לה טיפול סטטיסטי. אבל כמובן אתה יכול לגזור ולשמור מה שאתה רוצה.
היה כאן נדמה לי מישהו אלמוני שאמר שצריך לגזור ולשמור את דבריו שלא תהיה הצבעה בכנסת על התנתקות ושיהיה משאל עם איזה שהוא. אני תוהה אם קבוצת ''הגוזרים והשומרים'' אינה קבוצה שמכילה איבר אחד בלבד.
סדר הדברים 261137
לא צריך ללכת לפוליגרף כדי לדעת שהרמטכ"ל משקר (זה לא אותו רמטכ"ל שאמר שניצחנו?).
עדיין תא"ל זכאי הגיש לרמטכ"ל את ראשו על מגש. בטענות נא לפנות למפקד (היוצא) של אוגדת עזה.
סדר הדברים 261149
לא צריך לערבב בין דברים. ''ניצחנו'' זה מושג שאפשר להסתכל עליו מנקודות מבט שונות, ואי אפשר לייחס לאומרו אמת או שקר. גם אני חושב שנצחנו. היום ספיקת נפגעי הטרור ירדה לממדים פחותים בהרבה ממה שהיה בפסח של מלון פארק, וכפי הנראה (אפשר לבדוק זאת בצורה כזאת או אחרת) גם מתקופות ''שלום אוסלו'', כשפרח בתקופת רבין ופרס. זה לדעתי ניצחון, אם כי כמובן ניצחון בדרך הקשה.
לגבי זכאי, איני חושב שטעיתי, אבל גם אין לי מה להוסיף.
סדר הדברים 261153
וכרגע שמעתי בתקציר החדשות שהרמטכ''ל אמר שהפלשתינים יהיו רשאים ממחר לשאת נשק רק באיזור המוקטעה.
עכשיו לא ברור אם מדובר בתיקון, או שדבריו הקודמים נמסרו באופן לא נכון. כך או כך, זה כבר מתאים למציאות כפי שאני מכיר.
והגוזר והשומר, שיחליט מה לעשות עם הפיסה הגזורה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים